چگونه آشپزخانه سبز داشته باشیم؟

written by بانوی شهر 13 مهر 1396
آشپزخانه سبز

آشپز خانه یکی از فضاهایی است که با کاشتن گیاهان مورد نیاز آشپزی می توان آن را به یکی از فضاهای دلپذیر خانه تبدیل کرد. داشتن آشپزخانه سبز هم خانه را با صفاتر می کند هم آشپزی را لذتبخش تر. میتوانید در آشپزخانه باغچه ای بسازید و آویشن، بابونه، رزماری، جعفری و ریحان در آن بکارید تا هم همیشه سبزی های تازه در دسترس داشته باشید و هم از عطر و شکل آنها لذت ببرید.

آشپزخانه سبز - سبک زندگی بانوی شهر

بهترین زمان برای کاشت بذر آویشن اول بهار است اما می توان بوته آن را هر زمان در گلدانی بزرگ بکارید و آن را در محلی گرم در آشپزخانه سبز قرار دهید. آویشن به دلیل داشتن برگ های کوچک و زیبا به آشپزخانه جلوه ای خاص می بخشد و چون گیاهی همیشه سبز است غیر از مصرف خوراکی جنبه تزئینی هم دارد. خاک مناسب برای کاشتن آویشن باید خشک و ماسه ای باشد. این گیاه نیاز به آبیاری فراوان ندارد و راحت در آشپزخانه رشد می کند. برای کاشتن گل بابونه که یکی از گیاهان محبوب آشپزخانه ای است، گلدانی تقریباً متوسط انتخاب کنید و آن را در آفتابی ترین نقطه آشپزخانه قرار دهید. گلدان را از خاک سبک و کود گیاهی پر کنید و بذرها را روی سطح خاک قرار داده و روی آن ها مقدار کمی خاک بریزید. خاک گلدان باید سبک و مرطوب باشد تا جوانه ها در عرض سه یا چهار روز سبز شوند. فضای جوانه زدن باید گرم و مرطوب باشد، برای ایجاد این فضا در آشپز خانه سبز می توانید گلدانها را با یک کیسه نایلونی منفذ دار – کیسه ای که آن را سوراخ سوراخ کرده اید – بپوشانید و در آفتابی ترین مکان آشپزخانه قرار دهید.

بیشتر بخوانید:  استفاده از کاغذ دیواری در دکور خانه

آشپزخانه سبز - دکوراسیون

گیاه رزماری سرما دوست است بنابراین در فصول گرم سال آن را در فضایی خنک نگه دارید، اما حواستان باشد که در روز حداقل شش ساعت آفتاب به آن بتابد. یا می توانید بوته این گیاه را آماده بخرید یا قلمه ای از آن را در گلدانی بزرگ که آن را از خاک سبک پر کرده اید بکارید. در موقع خرید برگ های گیاه را خوب وارسی کنید و از سلامت و شادابی آنها مطمئن شوید. برای تازه و با طراوت ماندن این گیاه و تقویت آن، سالی یکبار یک قاشق غذاخوری پوست تخم مرغ را آسیاب کنید و روی خاک گلدان بریزید.

جعفری و ریحان را از یاد نبرید. بهترین فصل برای کاشتن سبزی خوردن  اوایل بهار است اما میتوانید با قرار دادن گلدان های جعفری و ریحان در مکانی آفتابی و گرم و فراهم کردن شرایط مناسب آنها را در سایر فصل ها در آشپزخانه سبز خود بکارید. خاک گلدان سبزی های خوردن باید سبک، شنی، مرطوب و مملو از مواد آلی باشد و دمای محیط هم بین ۱۵ تا ۲۵ درجه باشد. قبل از کاشتن بذرها بهتر است آنها را به مدت یک شبانه روز در آب خیس کنید و در گلدان بکارید. برای رشد یهتر ریحان و جعفری هر سه هفته یکبار از کودهای مایع مخصوص استفاده کنید.

باروش کاشت بابونه می توانید هسته های لیمو ترش را که یک شب در آب خیس کرده اید بکارید و از عطر برگ های همیشه سبز آن در فضای آشپزخانه سبزتان لذت ببرید.

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه