تبوله عدس

written by بانوی شهر 18 مهر 1396

سالاد تبوله عدس یکی از سالادهای خوشمزه کشورهای عربی است که از بلغور نیم پز شده و سبزیجات معطر درست می شود و شهره جهانی دارد. در این دستور بجای بلغور از عدس پخته شده استفاده شده است.

زمان آماده سازی : 15 دقیقه  –  زمان پخت :  30 دقیقه   –  تعداد نفر :  6 – 4 نفر

تبوله عدس - دست پخت بانوی شهر

 مواد لازم برای تبوله عدس :

 1. عدس پخته شده 2 پیمانه
 2. جعفری تازه ریز خردشده 1 دسته کوچک
 3. شوید تازه ریز خردشده 1 دسته کوچک
 4. نعناع تازه ریز خردشده 4 – 5 برگ بزرگ
 5. گوجه گیلاسی قرمز 6 – 5 عدد
 6. گوجه گیلاسی رنگهای دیگر 6 – 5 عدد ( رنگ زرد، نارنجی یا هر رنگ دیگر، اگر نبود به همان اندازه به جایش از گوجه فرنگی گیلاسی رنگ قرمز استفاده کنید ).
 7. کالباس گوشت قرمز از نوع مرغوب 6 – 5 ورق

مواد لازم برای سس :

 1. آب لیموی تازه1 قاشق غذاخوری
 2. رب انار رقیق1 قاشق غذاخوری
 3. روغن زیتون حدود 3 قاشق غذاخوری
 4. نمک به میزان لازم
 5. پودر فلفل سیاه به میزان لازم

تبوله عدس - دست پخت بانوی شهر

طرز تهیه :

 • حدود یک ونیم پیمانه عدس خشک را خوب تمیز کرده و بشویید و با مقداری آب بگذارید بپزد، اما مواظب باشید عدس ها له نشوند و بعد از پخت آبکش کرده و رویش کمی آب ولرم بگیرید تا آب تیره اضافی حاصل از پخت عدس ها برود و باعث سیاه شدن سالاد نشود.

تبوله عدس - دست پخت بانوی شهر

 • فقط برگ های جعفری، نعناع و شوید را تمیز کرده و بشویید و خوب خشک کنید تا هیچ آب اضافه ای نداشته باشند. بعد در دست رول کرده و خوب ریز کنید و کناری بگذارید.

خرد کردن جعفری :

تبوله عدس - دست پخت بانوی شهر

 • پیازچه ها را هم فقط قسمت سفیدشان را ریز خرد کنید، و فقط قسمت های نرم قسمت سبز و تازه اش را هم خرد کنید، نیازی به قسمت سبزسفت و خشک نداریم.

خرد کردن پیازچه :

تبوله عدس - دست پخت بانوی شهر

 • گوجه های شسته شده و خشک شده را به 4 تکه تقسیم کنید و کناری بگذارید.
 • کالباس را باریک باریک خرد کنید، هر چقدر باریک تر خرد کنید به همان اندازه سالادتان زیباتر خواهد شد. یک ماهی تابه را بگذارید گرم شود و کالباس ها را بدون روغن در آن بگذارید تا کمی آب خودشان را از دست بدهند، می توانید خیلی کم کره یا روغن زیتون هم بزنید.
 • مواد خردشده و آماده شده را به همراه عدس در یک کاسه بزرگ ریخته و باهم مخلوط کنید. سس را بریزید و کمی با مواد مخلوط کنید. در کاسه سرو سالاد، عدس را بکشید، وقتی سالاد را در ظرف سرو می کشید، خواهید دید که این سالاد رنگین کمانی از رنگ هاست و در عین سادگی، سالاد خوشمزه ای است.

طرز تهیه سس :

تمام مواد سس را با هم مخلوط کرده و با همزن دستی بزنید تا یکدست شود و بعد روی سالاد بدهید و مخلوط کنید، اگر رب انار غلیظ است با کمی آب آن را رقیق کنید، رب انار مارک یک ویک یا کامبیز انتخاب های خوبی هستند.

نکات :

 • این سالاد را می توانید با عدس گرم و یا سرد درست کنید.
مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه