روشهای گرفتن کودک از شیرمادر

written by سولماز هومن زاده 4 مرداد 1397
روشهای گرفتن کودک از شیرمادر

پیشنهاد نکنید، امتناع نکنید

این روش احتمالاً ملایم ترین روشی است که کار میکند. در این روش تا زمانی که کودک درخواست نکند، مادر به او پیشنهادی براى خوردن شیر نمیدهد، ولی اگر خواست، از دادنش امتناع نمی کنید. این روش یعنی به کودک زمان دهید تا به طور طبیعی تصمیم به نخوردن شیر بگیرد! مطمئن باشید، همه بچه ها بالاخره یک روز شیر نخواهند خورد. این روش حتما نسبت به سایر روشها زمان بیشتری خواهد برد، اگر دنبال یک راه سریع برای گرفتن کودک از شیر مادر هستید، این روش انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود.

روشهای گرفتن کودک از شیرمادر

حذف کردن تدریجی وعده های شیر مادر؛ هر بار یک وعده

اگر دنبال روشی هستید که سریع جواب بگیرید، این روش را امتحان کنید. بین هر ۳ تا ۷ روز یک وعده شیر را حذف کنید. هر چه آهسته تر، بهتر. ولی از این سریعتر هرگز؛ حداقل ۳ روز، حداکثر ۷ روز. هر هفته یک وعده را حذف کنید. با این روش حجم شیر مادر به طور طبیعی، کم شود.

با وعده شیری که اهمیت کمتری دارد شروع کنید. بايد به طور تدریجی زمان شیردهی وعده ای که تصمیم به حذفش دارید را کم کنید. اما در وعده های دیگر، مانند قبل تا زمانی که کودک شیر میخورد به او شیر بدهید.

هر وقت یک وعده حذف شد و مادر احساس راحتی کرد (احساس پر بودن و سنگینی در سینه نداشت) سراغ وعده دوم بروید. برای حذف وعده دوم، از همین روش استفاده کنید، حتما در نظر داشته باشید، به مقدار کافی به او شیر دهید. زمانی که موفق به حذف وعده شدید، دیگر هرگز به فرزندتان در زمان آن وعده، پیشنهاد شیر خوردن ندهید.

روشهای گرفتن کودک از شیرمادر

حواس پرتی یا جایگزینی

روشهای گرفتن کودک از شیرمادر

سعی کنید حدود زمانی که فرزندتان ممکن است از شما درخواست شیر کند را پیش بینی کنید و برای منحرف کردن ذهن او و یا جایگزین کردن شیر با چیز دیگری، برنامه ریزی کنید؛ یک نوشیدنی و یا غذای مورد علاقه وی، یک سرگرمی، قرار بازی با یک دوست، برنامه پیاده روی بیرون از خانه، بازی در جایی بیرون از منزل، خواندن کتاب مورد علاقه اش و غیره میتواند به منحرف کردن ذهن او کمک کند.

تغییر در روال یا برنامه

روشهای گرفتن کودک از شیرمادر

اگر فرزند شما به طور معمول وقتی در خانه هستید، تمایل بیشتری به خوردن شیرمادر دارد، در طول زمانی که درگیر فرایند گرفتن کودک از شیرمادر هستید، سعی کنید زمان بیشتری را بیرون از خانه بگذرانید. اگر به نظر میرسد که او وقتی از خانه و چیزهایی که با آنها آشناست دور است به شیر خوردن بیشتر تمایل دارد، در طول این مدت بیشتر در خانه و یا در مکانهای آشنا باشید. پوشیدن لباسی که شیر خوردن به راحتی قابل دسترسی نباشد، به برخی از مادران کمک میکند.

به تعویق انداختن زمان شیردهی

هنگامی که کودک درخواست شیر میکند، به او بگویید «الان نه، بعدا» گاهی اوقات این «بعدا» هرگز نمیرسد، زیرا او با چیزهای دیگر مشغول میشود. او همچنین صبر یادمیگیرد.

کوتاه کردن زمان شیر دهی

وعده های شیر را به صورت تدریجی قطع کنید، مدت زمان شیردهی را کوتاه کنید و به فرزندتان اجازه دهید تا زمانی که آن وعده شیر حذف میشود، شیر بخورد. برای کودکان در سن بالاتر، میتوانید از یک تا ده بشمارید و یا به اندازه زمان یک آهنگ به او شیر دهید.

گرفتن کودک از شیر مادر طی شب

روشهای گرفتن کودک از شیرمادر

سعی کنید که گرفتن کودک از شیر مادر روز و شب را به طور همزمان انجام ندهید. یکی را انتخاب کنید (روز یا شب) و به جای انجام دادن هر دو در یک زمان، سعی کنید که ابتدا روی گرفتن یکی تمرکز کنید و بعد از نتیجه گرفتن، سراغ دیگری بروید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه