سوپ زمستانی چغندر و سیاه دانه

written by بانوی شهر 28 دی 1395
سوپ زمستانی چغندر و سیاه دانه

یک سوپ قرمز پرخاصیت !

سوپ چغندر و سیاه دانه یک پیشنهاد ویژه برای روزهای سرد زمستان است. سوپ چغندر و سیاه دانه فقط یک سوپ قرمز خوشرنگ نیست بلکه یک سوپ بسیار راحت، خوشمزه و البته کم کالری است. سوپ چغندر برای گیاهخواران و آن دسته از افرادیکه عادت دارند کالری ها را بشمارند یک پیشنهاد فوق العاده است. شیرینی و پروتئین این سوپ از چغندر و سیب و عدس تأمین می شود. اگر چغندر و عدس پخته در دسترس داشته باشید، فقط 5 دقیقه زمان برای پخت این سوپ خوشمزه در نظر بگیرید و لذت ببرید.

سوپ زمستانی چغندر و سیاه دانه - دست پخت بانوی شهر

 چغندر حاوی ویتامین های A ،B ،C و عناصر آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم، منگنز، پتاسیم، روبیدیم است، همچنین چغندر دارای آلبومین، قندها، چربی و هیدرات کربن است.
چغندر برای درد مفاصل و نقرس مفید است و همچنین بخاطر داشتن فسفر غذای خوبی برای تقویت مغز بوده و موجب تقویت حافظه و اعصاب می شود.  چغندر اشتها آور، مدر، دافع اسید اوریک، مقوی، ملین، آرام بخش و تصفیه کننده خون می باشد.

سوپ زمستانی چغندر و سیاه دانه - دست پخت بانوی شهر

سیاهدانه در فرهنگ زرتشتی از بهترین داروهاست و همیشه در غذاهای ایرانیان به کارمی رفته است. سیاهدانه برای افزایش نیروی ایمنی جان و تن سودمند است. سیاه دانه برای تقریباً هر بیماری، آلرژی یا حساسیت و حتی بیماری های جدی مانند نفس تنگی، دیابت و اختلالات در سیستم دفاعی بدن مفید است و از سرطان پیشگیری می کند.

مواد لازم برای تهیه سوپ چغندر و سیاه دانه :

  • 250 گرم چغندر پخته
  •  100 گرم عدس پخته
  •  1 عدد سیب کوچک
  • 1 حبه سیر خرد شده
  • 1 قاشق غذا خوری سیاه دانه
  •  250 میلی لیتر آب

اگر گیاه خوار نیستید می توانید از آب و یا عصاره مرغ استفاده کنید.

چغندر، عدس، سیب، سیر و سیاه دانه را به همراه آب داخل مخلوط کن بریزید و کمی نمک و فلفل اضافه کنید. همه محتویات را با هم مخلوط کنید تا زمانیکه به یک مخلوط نرم و یک دست برسید. تمام این مواد را به قابلمه مناسب منتقل کنید و بگذارید روی شعله ملایم به جوش برسد. بگذارید مواد کمی با هم بجوشند. بفرمایید سوپ خوشرنگ چغندر و سیاه دانه آماده است!

 نوش جان!

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه