تعادل در زندگی مادران شاغل

written by سولماز هومن زاده 11 آبان 1397
تعادل در زندگی مادران شاغل

در اتاقی که ‌در آن زنان شاغلی که فرزند هم دارند از «تعادل کار و زندگی» حرف بزنید و احتمالاً پاسخی که از این زنان دریافت می کنید صدای خنده نیمه هیستریک آنها و بدنبالش صدای نفس عمیقیست که حاکی از خستگی آنهاست. این شاهکار کمی نیست که با تلاش و زحمت زندگی را بسازید که تعادل در قسمت های مهم آن از جمله همه نیازها و مسئولیتها وجود داشته باشد، ولی با این وجود احساس نکنید که تبدیل به موجودی شده اید که فقط در حال چرخیدن به دور خود است. 5 راهکار زیر به شما مادران شاغل کمک میکند که بتوانید در زندگی تان به نقطه ای برسید که تعادل را بخشی از زندگی خود کنید.

در برنامه روزانه تان، زمان مشخصی را برای خود در نظر بگیرید

مادران شاغل

مطمئناً این جمله یک نصیحت آشنا برای شماست، ولی باور کنید در نظر گرفتن زمانی برای خودتان در طول روز، حتی اگر نیم ساعت باشد، یکی از بهترین کارهاییست که میتوانید انجام دهید و در زندگی احساس تعادل و کامیابی کنید. به دلیل فداکاریهایی که در زندگی انجام می دهید، رنجیده و آزرده خاطر نشوید. حتما این زمان را در برنامه روزانه خود قرار دهید و به تمام اعضای خانواده اعلام کنید که این زمان تنهایی متعلق به شماست، داشتن این زمان ضروریست. اگر داشتن ۳۰ دقیقه غیر ممکن است، آن را تبدیل به زمانهای کوتاهتر کنید. حتی اگر لازم باشد در اتاق خود را ببندید، ۱۰ دقیقه مدیتیشن کنید، موسیقی گوش کنید و یا کمی پیاده روی کنید.

مادران شاغل داشتن لیست کارهای روزمره را فراموش نکنید

مادران شاغل

وقتی که بحث داشتن یک برنامه ریزی ایده آل به میان می آید، داشتن لیست کارهای روزمره ضروریست، این پیشنهادیست که تمام مادران موفق شاغل دارند. سارا، متخصص تغذیه و مادر سه فرزند ساکن شیراز، میگوید من لیست تمام کارهایی که باید در چند روز آینده انجام بدهم را مینویسم. معمولا این کارها ترکیبیست از کارهایی مربوط به بچه ها (مثلا کلاس ریاضی دخترم)،کارهای شخصی (زنگ زدن به دندانپزشک برای گرفتن وقت) و کاری (ایمیل زدن به همکار برای برنامه‌ریزی یک جلسه).

یادتان باشد که در رابطه با این لیست غیرمنطقی نباشید و جزئیات زیادی را وارد آن نکنید، به طوری که قابل انجام دادن نباشد. بسیاری از مادران شاغل آنقدر کار و وظیفه در لیستشان برای خود تعریف می کنند، که از همان ابتدای روز قبل از انجام هر کاری سردرگم می شوند. روی کارها تمرکز و اولویت بندی کنید. در نهایت حتی اگر در پایان یک روز هیچ کاری جز اطمینان از سالم و زنده بودن اعضای خانواده هم انجام ندهید، آن روز همچنان روز خوبیست.

کارهای خانه را تقسیم کنید

مادران شاغل

کارهای خانه، فقط کار  خانمها نیست، بلکه جزئی از وظایف همه اعضای خانواده است. سپردن روزانه بخشی از کارهای خانه به فرزندان، نه تنها ک کار روزانه شما را سبکتر میکند، بلکه به آنها نیز درس باارزشی می دهد و آن میزان اهمیت انجام دادن کارها توسط تک تک اعضای خانواده است.

مریم، یکی دیگر از مادران شاغل صاحب ۲ فرزند و ساکن رشت می گوید که او برای تمام اعضای خانواده، حتی پسر ۱۵ ساله و دختر ۱۲ ساله‌اش، وظایفی را تعریف میکند. او می گوید در خانه  ۴ کار عمده وجود دارد که هر هفته بین ما چهارنفر از جمله همسرم، میچرخد. این کارها شامل خالی کردن سطل زباله ها (سطل زباله آشپزخانه زودتر از بقیه سطلهای زباله پر میشود) جارو کردن و تی کشیدن زمین، شستن دستشویی ها و تا کردن لباس های شسته شده است.همه این کارها باید تا پایان چهارشنبه شب تمام شوند و سپس روز شنبه، دوباره تقسیم وظایف می کنیم. کسی شکایت نمیکند، چرا که مسئولیتها به طور مساوی تقسیم شده ونتیجه نهایی این است که کارها تمام میشوند.

با همسرتان ارتباط برقرار کنید

مادران شاغل

اختصاص دادن زمانی برای «ما» به همان اندازه اهمیت دارد که زمانی برای «من». قرارهای هفتگی دونفره یک ایده‌ فوق‌العاده است، ولی اگر وقتش را پیدا نمی کنید و یا کمک برای مراقبت از فرزندانتان ندارید،برای اینکه این اتفاق به صورت منظم بیفتد، راه های دیگری نیز وجود دارد. بعد از اینکه بچه ها میخوابند، زمانی بسیار مناسب برای گذراندن وقت با کیفیت با همسر است. مهم نیست که چه کاری انجام بدهید، مهم ایناست که با یکدیگر یک کار مشترک انجام دهید. روی آن کار و همسرتان تمرکز کنید.

از تکنولوژی استفاده بهینه کنید

مادران شاغل

مریم میگوید چیزی که اینروزها زیاد می شنویم این است که تکنولوژی برای بچه ها مضر است، ولی اگر یک مادر شاغل هستید، تکنولوژی میتواند بسیار مؤثر باشد. مثلا میتوانید پشت در کلاس بسکتبال پسرتان نشسته باشید و همزمان بتوانید به ایمیل مهم که از رئیس دریافت کردید، پاسخ دهید. هر چند شما ترجیح میدهید که در لحظه حضور داشته باشید و فقط یک کار را انجام دهید، ولی اگر تکنولوژی به شما این امکان را میدهد که نه یک ایمیل مهم را از دست بدهید و نه فرزندتان را ناامید کنید، آنوقت تکنولوژی یک انتخاب فوق العاده است.

به عنوان یک مادر شاغل مسئولیت های زیادی به عهده شما هست. با کمی برنامه ریزی و کمک گرفتن درست قطعا می توانید در همه جهات زندگی بهترین باشید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه