اثرات مثبت نوشیدن چای چیست؟

written by ژاله نوذری 8 آبان 1397
اثرات مثبت نوشیدن چای چیست؟

چای یکی از نوشیدنی های پرطرفدار در بین کشورهای مختلف جهان و حتی فرهنگ های متفاوت است. معمولا افراد پس از انجام کارهای روزانه یا وظایف محوله شغلی و حتی گاهی به هنگام مواجهه با استرس تمایل به نوشیدن چای دارند.

مسئله مهم این است که آیا نوشیدن چای بر سلامت فردی موثر است. بانوی شهر شما را با اثرات مثبت نوشیدن چای برای سلامتی آشنا می سازد.

به طرز شگفت انگیزی، نوشیدن چای به حفظ زندگی سالم افراد کمک می کند. انواع مختلفی از چای وجود دارد. بعضی از چای ها مانند چای سیاه و چای سبز حاوی مقدار کمی کافئین هستند. بعضی از چای های گیاهی مانند چای بابونه و نعناع طبیعی هستند و به صورت دمنوش مصرف می شوند.

انواع چای سالم و تاثیرات مثبت آنها

صرف نظر از میزان کافئین موجود در چای، هر نوع چای ترکیبات متفاوتی دارد که مزایای فوق العاده ای برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی روزانه افراد به ارمغان می آورد. در ذیل با این اثرات مثبت آشنا می شوید:

 چای سیاه در کاهش مشکلات گوارشی موثر است

اگر دچار مشکلات گوارشی (مثل اسهال) شده اید، در عوض دارو، چای سیاه دم کنید و لیمو تازه در آن بریزید. نوشیدن چای سیاه یا چای لیمو، ناراحتی و نفخ ناشی از اسهال را کاهش می دهد. چای سیاه غنی از تانن است. این ماده دارای خواص ضد التهابی می باشد. مصرف منظم چای سیاه موجب هضم بهتر می شود.

 چای سبز یک درمان طبیعی برای IBS است

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) بر بخش بزرگی از جمعیت جهانی تاثیر می گذارد. اگر از IBS رنج می برید، چای سبز مصرف کنید. چای سبز حاوی پلی فنول است که به کاهش التهاب ناشی از IBS کمک می کند.

 چای سبز

چای سبز باعث می شود که بدن کالری بیشتری بسوزاند

اگر دوست دارید که تناسب اندام داشته باشید، مصرف روزانه چای سبز به شما پیشنهاد می شود. چای سبز به طور موثری بر میزان متابولیسم بدن تاثیر می گذارد. این امر باعث می شود فرایند سوزاندن کالری افزایش یابد.

چای لیمو در بهبود سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثر است

چای لیمو

انواع مختلفی از چای گیاهی وجود دارد که می توانید در خانه دم و از خواص آن بهره ببرید. اگر به آنفولانزای فصلی مبتلا شده اید، با نوشیدن چای لیمو می توانید علایم را کنترل و طول مدت بیماری را کاهش دهید.

چای لیمو گرفتگی بینی را رفع کرده، ورم گلو ناشی از سرفه مداوم و عطسه را کاهش می دهد. برای اینکه چای لیمو را خوش طعم تر کنید، عسل یا ادویه جات را به اضافه کنید.

چای سبز مسمومیت غذایی را در سفر کاهش می دهد

سفر هیجان انگیز است و موجب شادی می شود. با این حال، در سفر گاهی افراد در معرض مسمومیت غذایی قرار می گیرند. راه حل موثر برای این جلوگیری از مسمومیت نوشیدن چای سبز است.

چای بابونه به شما کمک می کند بهتر بخوابید و بر استرس غلبه کنید

چای بابونه

امروزه استرس در هر سنی اجتناب ناپذیر است. افسردگی و اضطراب در تمام سطوح سنی دیده می شود.  نوشیدن یک فنجان چای بابونه میتواند این بیماری ها را کاهش دهد. اگر استرس باعث می شود که شما تمام شب بیدار باشید، یک فنجان چای قبل از خواب، می تواند به شما کمک کند تا بهتر بخوابید و در زمان بیداری احساس آرامش، شادابی و آمادگی داشته باشد.

چای سبز باعث روشن شدن پوست می شود

افراد زیادی هستند که برای روشن شدن پوست کرم های مختلف خریداری  و هزینه های زیاد صرف می کنند اما بهتر است بدانید که چای سبز موجب روشن شدن پوست و درخشان شدن آن می شود و بسیار کم هزینه تر است. چای سبز غنی از آنتی اکسیدان بوده، پوست را سالم و درخشان نگه می دارد.

چای سیاه و چای سبز در سلامت قلب موثرند

چای سیاه، غنی از آنتی اکسیدان است. نوشیدن چای منافع متعددی برای بدن شما دارد و یک زندگی سالم و شاد را به شما هدیه می کند. قلب سالم یکی از این مزایای مهم محسوب می شود. چای سبز، سطح کلسترول را پایین می آورد. میزان کلسترول خوب با مصرف چای سبز افزایش می یابد.

مصرف چای می تواند استخوان های شما را تقویت کند

تحقیقات نشان داده، افرادی که به صورت منظم چای می نوشند، تراکم استخوانی بالاتری دارند. چای غنی از فیات شیمیایی است و فلاونوئیدها است که مسئول سلامت استخوان هستند.

مصرف چای و تقویت استخوان

چای یک همدم سالم برای مغز شما است

یک فنجان چای می تواند به شما کمک کند تا تمرکز و توجه بیشتری داشته باشید. چای نوشیدن به طور مرتب تأثیر مثبتی بر عملکرد مغز شما و فرآیندهای عصبی مرتبط با آن دارد.

بنابراین، نوشیدن چای می تواند به طور قابل توجهی در بهبود بیماری های مختلف و حفظ سلامتی موثر واقع شود. اثرات مثبت مصرف چای بصورت روزانه در بسیاری از مطالعات علمی ثابت شده است.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه