آشنایی با فواید و عوارض ورزش پیلاتس

written by ژاله نوذری 11 مهر 1397
آشنایی با فواید و عوارض ورزش پیلاتس

اختصاص دادن زمانی در طول شبانه روز به ورزش کردن یکی از مفیدترین روش های حفظ سلامت جسم و روح است. کسانی که ورزش را جز اصلی زندگی خود می دانند و در حقیقت سبک زندگی خود را با ورزش آمیخته اند مطمئناً از فواید آن بهره مند می شوند. پیلاتس یکی از ورزش هایی است که امروزه مورد توجه خیلی ها به ویژه بانوان قرار گرفته است. بانوی شهر ورزش پیلاتس را امتحان و تجربیات خود را در میان می گذارد.

ورزش پیلاتس چیست؟

پیلاتس ورزشی است که باعث می شود قدرت، انعطاف پذیری و استقامت بدن افزایش یابد و همچنین موجب انسجام ذهن، بدن و روح می شود و برای افرادی که آن را بطور منظم انجام می دهند، نوید یک زندگی سالم را به همراه دارد. تمرکز این ورزش روی عضلات شکم و قدرت کنترل بدن است. ورزش پیلاتس مانند یوگا موجب افزایش قدرت ذهن و آرامش بدن می شود، با این تفاوت که پیلاتس بیشتر از یوگا جنبه جسمانی و فیزیکی دارد و سطح معنویت گرایی آن کمتر از یوگا است.

اگر شما جزو کسانی هستید که می خواهید ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید، بهتر است تمرینی ساده انتخاب کنید تا بتوانید کاملا متعهدانه آن را انجام دهید پس ورزش پیلاتس برای شما بهترین انتخاب خواهد بود.

 ورزش پیلاتس

مزایای پیلاتس زیاد و متنوع است

  • پیلاتس ورزش سخت و سنگین محسوب نمی شود. به همین خاطر این ورزش را مبتلایان به بیماری های قلبی – عروقی و فشارخون بالا می توانند به راحتی انجام دهند. همچنین به علت سادگی حرکات ورزشی و راحت بودن بانوان باردار، پس از مشورت و تایید پزشک متخصص تحت نظر مربی تایید شده، نیز می توانند با کمی محدودیت در دامنه حرکات آن را انجام دهند.

ورزش پیلاتس

  • به کاهش وزن کمک می کند. با انجام این ورزش میزان متابولیسم افزایش یافته و کالری بیشتری در زمان کمتری از دست می دهید. بعضی از افرادی که قصد ورزش کردن دارند لزوما به دنبال ورزیدگی عضلانی نیستند. بسیاری از افراد با هدف کاهش وزن کلی یا کاهش توده چربی به باشگاه رفته و ورزش پیلاتس را انجام می دهند زیرا این ورزش به کاهش کلی چربی بدن کمک می کند.
  • عضلات را تقویت می کند، این ورزش فقط با استفاده از وزن بدن خود شخص بدون اعمال فشار روی زانو و مفاصل، عضلات را تقویت می کند.
  • باعث حفظ تعادل و آرامش نسبی بدن و ذهن می شود. این ورزش موجب می شود بیشتر از بدن خود آگاهی داشته باشید و آنچه را که می خواهید انجام دهید.
  • به کاهش استرس کمک می کند. کشش بدن به آزادسازی هورمون هایی کمک می کند که در کاهش استرس موثراند.
  • سطح انرژی افزایش می یابد و به راحتی خسته نخواهید شد.
  • بدن قوی تر می شود و استقامت شما بهبود می یابد.
  • منجر به بهبودی انعطاف پذیری و تحرک می شود و در نهایت بدن کاملا فعال، متعادل، شاداب و ورزیده می شود.

مضرات ورزش پیلاتس

با وجود تمام فواید این ورزش اگر پیلاتس با برنامه مشخص و تحت نظارت مربیان ماهر انجام نشود ممکن است که فرد دچار کشیدگی عضله، گرفتگی و اسپاسم عضلات، روی هم افتادن رباط ها و حتی آسیب دیدگی مفاصل شود. پس اگر جزو ورزشکاران مبتدی هستید بهتر است با مربیان پیلاتس مشورت نموده و حرکات را با نظارت آنان و طبق برنامه زمانی مشخص انجام دهید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه