چای قاصدک چه خواصی دارد؟

written by ژاله نوذری 20 شهریور 1399
چای قاصدک چه خواصی دارد؟

بسیاری از افراد از برگ ها، ریشه یا ساقه های گل قاصدک برای تهیه چای استفاده می کنند. چای قاصدک حاوی مقدار زیادی ویتامین A است و مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. سالیان متمادی از قاصدک برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی، از جمله سرطان، آکنه، بیماری های کبدی و اختلالات گوارشی استفاده می کردند. برای افرادی که می خواهند مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و یا چای سیاه را کاهش دهند، چای قاصدک جایگزین بسیار مناسبی است.

بانوی شهر شما را با  مزایا و خواص نوشیدن چای قاصدک آشنا می سازد و برخی از تحقیقات صورت گرفته در رابطه با خواص این چای را در مورد بحث قرار می دهد.

چای قاصدک

خواص چای قاصدک

اثرات ضد التهابی

نوشیدن چای قاصدک ممکن است به کاهش التهاب در بدن کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که تمام قسمت های گیاه قاصدک دارای بسیاری از ترکیبات طبیعی ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند. پزشکان معتقدند که “التهاب” نشانه ای است که در بسیاری از بیماری ها نقش دارد. گرچه هنوز هیچ ارتباط مشخصی بین نوشیدن چای قاصدک و کاهش بیماری های مرتبط با التهاب یافت نشده است، اما در برخی موارد مشاهده شده که ترکیبات این گیاه سبب بهبودی و کاهش التهاب شده است.

اثرات کاهش کلسترول

بر اساس مطالعه صورت گرفته در سال 2012 مشخص شد که قاصدک می تواند هیپرلیپیدمی را در موش های صحرایی کاهش دهد. هیپرلیپیدمی سطح غیر طبیعی لیپید است که شامل کلسترول در خون می شود..

محققان دریافته اند که مصرف عصاره گل قاصدک توسط موش ها موجب کاهش سطوح تری گلیسیرید و کلسترول می شود.

چای قاصدک

کاهش آسیب به کبد با چای قاصدک

طبق گزارش های موسسه ملی بهداشت (NIH) سال هاست که در طب سنتی مصرف قاصدک پیشنهاد می شود و متخصصان این حوزه معتقدند که نوشیدن چای قاصدک می تواند مشکلات سلامتی مربوط به کبد، کیسه صفرا و مجاری صفرا را درمان کند.

طبق بررسی های متخصصین تغذیه، مصرف ریشه قاصدک میزان آسیب کبدی در موش های صحرائی را کاهش می دهد. لازم به ذکر این نکته است که تحقیقات صورت گرفته در محیط آزمایشگاهی بوده و هیچ شواهد علمی برای نشان دادن تاثیرات ریشه قاصدک بر انسان در این خصوص وجود ندارد.

اثرات دیورتیک

چای قاصدک دیورتیک طبیعی است. با توجه به تحقیقات موسسه ملی بهداشت قارچ نیز یک دیورتیک طبیعی دارد. مصرف مواد حاوی دیورتیک (مانند چای قاصدک یا قارچ) باعث دفع بیشتر ادرار و کاهش مقدار آب در بدن می شود.  مصرف این چای ممکن است به کلیه ها کمک کند تا آب بیشتری را دفع کنند و عفونت یا سموم بیشتری از بدن خارج شود.

پژوهش های صورت گرفته در مورد خواص عصاره های قاصدک در طب سنتی چینی نشان می دهد که استفاده از آن در درمان عفونت های ادراری موثر واقع می شود.

چای قاصدک و مبارزه با آنفلوآنزا

عصاره قاصدک موجب کاهش سطح ویروس آنفولانزا در بدن شده و اثرات مضری روی سلول های سالم بدن ندارد. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است تا میزان تاثیر آن بر انسان تعیین شود.

چای قاصدک نمی تواند مانند واکسن آنفلوآنزا موثر باشد اما ممکن است علائم را تسکین دهد یا به بهبودی سریعتر کمک کند.

چای قاصدک

مغذی بودن

ریشه قاصدک جزوگیاهان بسیار مغذی است و حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر می باشد. ریشه قاصدک غنی از وولن کربوهیدرات است که نوعی فیبر محلول موجود در گیاهان است و از رشد و نگهداری یک نوع باکتری سالم در روده خود (Trusted Source) حمایت می کند.

برگ قاصدک به عنوان منبع عالی ویتامین A , C و  K شناخته شده است. این گیاه همچنین حاوی ویتامین E و مقادیر کم ویتامین های B است و می توان برگهای قاصدک را بصورت دمنوش و چای استفاده کرد.

علاوه بر این، قاصدک حاوی مقدار قابل توجهی از مواد معدنی مختلف همچون آهن، کلسیم، منیزیم و پتاسیم است.

قاصدک حاوی آنتی اکسیدان های قوی است

قاصدک پر از آنتی اکسیدان های قوی است که ممکن است دلیل اهمیت کاربردی آن برای سلامتی باشد. آنتی اکسیدان ها مولکولی هستند که به خنثی کردن یا جلوگیری از اثرات منفی رادیکال های آزاد در بدن شما کمک می کند. رادیکال های آزاد محصول متابولیسم طبیعی بدن هستند اما تاثیرات بسیار مخربی دارند. حضور بیش از حد رادیکال های آزاد موجب پیشرفت بیماری و تسریع روند پیری می شوند. بنابراین، آنتی اکسیدان ها برای حفظ سلامت بدن ضروری هستند.

کمک به کنترل قند خون

ترکیبات خاص گیاه قاصدک که در تمام قسمت های گیاه یافت می شوند ممکن است به کاهش قند خون کمک کنند.

نتیجه گیری

ریشه، برگ و حتی ساقه گیاه قاصدک دارای خواص درمانی بسیاری است. پس بهتر است این گیاه را به عنوان دمنوش مناسب جایگزین چای سیاه یا قهوه در رژیم غذایی خود قرار دهید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه