بهترین روش های کنترل عصبانیت کدامند؟

written by ژاله نوذری 20 آبان 1399
کنترل عصبانیت

کنترل عصبانیت و خشم می تواند چالش برانگیز باشد. آیا وقتی که در ترافیک سنگین قرار می گیرید، احساس عصبانیت می کنید؟ آیا وقتی فرزندتان از گوش دادن به شما امتناع می کند احساس عصبی شدن به شما دست می دهد؟ پس بهتر است روش های کنترل عصبانیت را بیاموزید. عصبانیت نوعی واکنش عاطفی غریزی ناشی از یک تهدید واقعی یا تصور شده است یعنی عصبانیت احساسی طبیعی و حتی سالم است؛ اما برای کنار آمدن و کنترل آن، یادگرفتن روش های مثبت الزامی است. زیرا عدم کنترل عصبانیت و خشم می تواند بر سلامتی شما و همچنین بر مدیریت روابط تان تأثیرات نامطلوبی بگذارد. به همین دلیل بانوی شهر در این مقاله شما را با احساس عصبانیت و بهترین روش های کنترل آن آشنا می سازد. اگر می خواهید برای کنترل عصبانیت خود آماده شوید پس با ما همراه باشید.

کنترل عصبانیت

عصبانیت چیست؟

هنگامی که ما از احساسی شدید و دردناک رنج می بریم، بدن ما به عنوان بخشی از پاسخ طبیعی به فشار، نوعی واکنش «گریز- حمله» را راه اندازی می کند و در طول این واکنش هورمون هایی را به جریان خون منتقل می کند. این هورمون ها تجربه ما از یک رویداد عاطفی شدید دردناک را به خاطره های قوی تبدیل می کنند. این خاطرات باعث واکنش های بعدی بدن و مغز می شوند.

به طور کلی عصبانیت احساسی دردناک است و باید آن را کاهش دهیم. تقریباً همیشه قبل از عصبانیت احساساتی همچون ترس، ناامیدی، احساس صدمه دیدن، بی احترامی یا گناهکار بودن را تجربه می کنیم.

ما از خشم برای محافظت یا پوشش دهی این احساسات آسیب پذیر استفاده می کنیم. انسان به طور ناهشیار یاد می گیرد که احساسات خود را انکار و سرکوب کند تا دچار دردهای عاطفی نشود. با این حال، عصبانی شدن برای همه ما اتفاق می افتد پس بهتر است روش های کنترل آن را یاد بگیریم.

روش های کنترل عصبانیت

قبل از صحبت کردن، فکر کنید

در لحظات پرتنش، به راحتی می توان چیزی را گفت که بعداً از گفتن آن بسیار پشیمان خواهید شد. فقط چند لحظه به خود وقت دهید و فکر کنید. جملات را در ذهن خود  تحلیل کنید و سپس بر زبان آورید. این کار را به دیگران نیز توصیه کنید.

کنترل عصبانیت

اگر آرامش خود را حفظ کنید، کمتر عصبی می شوید.

با آرامش به نگرانی ها و نیازهای خود فکر کنید تا از لحاظ روانی کمتر آسیب ببینید. حفظ آرامش فکری موجب کاهش عصبانیت و کنترل آن می شود.

برای کنترل عصبانیت ورزش کنید

کنترل عصبانیت

فعالیت بدنی می تواند به کاهش استرس که باعث عصبانیت شما می شود، کمک کند. اگر احساس می کنید عصبانیت شما در حال افزایش است، در برنامه روزانه خود رفتن به پیاده روی سریع یا دویدن و یا سایر فعالیت های بدنی لذت بخش را قرار دهید.

کنترل عصبانیت

در نظر گرفتن اوقات فراغت

استراحت های کوتاه در طول روز یا هفته موجب آرامش بدنی- فکری می شود و در نتیجه عصبانیت شما کنترل خواهد شد.

راه حل های ممکن برای مشکل به وجود آمده را بررسی کنید

به جای اینکه بر روی آنچه که شما را عصبانی کرده است، تمرکز کنید؛ برای حل مسئله مورد نظر تلاش کنید. مرور مسئله تنش زا فقط موجب ناراحتی روانی و احساسی بیشتر شما می شود. پس به جای تمرکز روی آن، انرژی خود را برای حل مسئله صرف کنید.

اظهارات خود را همراه با واژه”من” بیان کنید

در زمان عصبانیت برخی واکنش ها موجب افزایش تنش در رابطه می شود. برای جلوگیری از این مسئله بهتر است از عباراتی همچون همراه”من” برای توصیف مشکل و عامل  ناراحت کننده استفاده کنید. از جملات ساده و محترمانه استفاده کنید به عنوان مثال بگویید: من ناراحت هستم که شما بدون هماهنگی قبلی این کار را انجام داده اید (به جای گفتن: چرا بدون اجازه این کار را انجام داده ای؟).

برای کنترل عصبانیت گذشت داشته باشید

بخشش و گذشت یکی از ابزارهای ارتباطی قدرتمند هستند. اگر به عصبانیت و احساسات منفی دیگر اجازه دهیدکه بر احساسات مثبت شما غلبه کنند، دچار احساس ناخوشایندی مانند کینه می شوید. اما اگر بتوانید کسی که شما را عصبانی کرده است ببخشید، ممکن است هردو از شرایط پیش آمده تجربه کسب کنید و  رابطه تان تقویت شود.

برای کنترل عصبانیت از شوخ طبعی استفاده کنید

شوخ طبعی می تواند به کاهش تنش کمک کند. در مواجهه با آنچه شما را عصبانی می کند از شوخ طبعی استفاده کنید تا از هرگونه واکنش غیرقابل پیش بینی (مانند پرخاشگری، طعنه جویی و یا سایر واکنش های منفی) پیشگیری شود. زیرا بروز این احساسات منفی موجب بدتر شدن اوضاع می شود.

تکنیک های آرامش بخش را تمرین کنید

کنترل عصبانیت

هنگامی که خلق و خوی شما تغییر می کند بهتر است مهارت های آرامش را بکار ببرید. تمرین هایی با تنفس عمیق انجام دهید، صحنه ای آرامش بخش را تصور کنید یا یک کلمه یا عبارت آرام بخش را تکرار کنید. همچنین می توانید به موسیقی گوش دهید یا چند حرکت یوگا انجام دهید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه