15 اسفند، روز درختکاری

written by ویدا نورمحمدیان 14 اسفند 1398
روز درختکاری

روز درختکاری مانند مناسبت های دیگر تقویم نیست. هر یک از مناسبت ها یادآور کاری است که در گذشته انجام شده و اکنون برای آن بزرگداشت برگزار می کنند؛ اما در روز درختکاری ، عملی برای آینده اتفاق می افتد: کاشت نهال! نهال های کوچکی که با گذشت زمان تبدیل به ریه های این کره خاکی شده و نفس کشیدن خود را مدیون آنها هستیم.

در تقویم بسیاری از کشورها روزی مشخص برای کاشت درخت وجود دارد که اغلب جز تعطیلات رسمی بوده و بسته به اقلیم و آب و هوای هر منطقه، متفاوت است. روز درختکاری در ایران طبق تقویم هجری شمسی، در پانزدهمین روز از ماه اسفند قرار داشته که معمولا برابر 5 مارس بوده و نخستین روز از “هفته منابع طبیعی” است.

تاریخچه روز درختکاری

جالب است بدانید که شهردار دهکده Mondoñedo در اسپانیا، نخستین جشنواره درختکاری را در سال 1594 برگزار کرد. این مکان هنوز به عنوان Alameda de los Remedios باقی مانده و یک سنگ نشان گرانیتی، این رویداد را به یاد می آورد. اما اولین روز درختکاری به صورت مدرن، در سال 1805، در دهکده کوچک اسپانیایی Villanueva de la Sierra، توسط کشیش محلی با حمایت مشتاقانه مردم آغاز شد.

روز درختکاری

پس از آن، این رویداد در 10 آوریل 1872، در آمریکا در شهر نبراسکا Nebraska توسط جی. استرلینگ مورتون J. Sterling Morton، بنیان گذاری شد که در این روز حدود 1 میلیون درخت در این شهر کاشته شد. در سال 1883 شخصی به نام بردزی نورثروپ Birdsey Northrop از ایالت کنتیکت Connecticut، مسئول جهانی سازی ایده روز درختکاری شده و در سفر به ژاپن، اولین پیام خود در این باره را به آنها رساند.

در همان سال، انجمن جنگلداری آمریكا، نورثروپ را به عنوان رئیس كمیسیون انتخاب کرده تا سفیری باشد برای گسترش فعالیتهای درختکاری و بزرگداشت این روز در سطح كشور! او همچنین توانست این پیام را به استرالیا، کانادا و اروپا نیز برساند. روز درختکاری در آمریکا به Arbor Day شهرت دارد.

پیشنهاد میشود مقالات گیاهان خانگی تصفیه کننده هوا و پرورش گیاهان خانگی را مطالعه کنید

کاشت درخت در ایران

15 اسفند هر سال در ایران، اگر به باغ و بوستان های کشور سری بزنید، مردم مشتاق و علاقمند به طبیعت را خواهید دید که هر کدام سعی در کاشت نهالی دارند. معمولا نهال ها توسط شهرداری و یا جمعیت های مردم نهاد، به طور رایگان بین مردم توزیع شده تا همگان بتوانند در این کار نیکو سهمی داشته باشند. این روز به قدری ارزشمند است که حتی مسئولین کشوری نیز به طور نمادین اقدام به کاشت درخت کرده تا از این طریق بتوانند توجه همه را به این امر مهم جلب کنند. به علاوه در فرهنگ دیرین ایران باستان نیز توجه فراوانی به کاشت و نگهداری از گیاهان به ثبت رسیده و فرهنگ اسلامی نیز مردم را به کاشت و پرورش درخت تشویق کرده است.

روز درختکاری

شاید برایتان عجیب باشد اما باید حدود 38 تریلیون دلار هزینه کرد تا بتوان به همه انسان های روی کره زمین فقط به مدت 6 ماه اکسیژن رسانی کرد! اما درختها، این ریه های تنفسی زمین به طور رایگان این کار را برای ما انجام می دهند و جای افسوس است که بسیار مورد بی مهری انسان ها قرار گرفته و آن طور که باید قدردانشان نیستیم.

یادمان نرود که هرسال در 15 اسفند، روز درختکاری، با کاشت حتی یک نهال کوچک، ما نیز سهمی در نفس کشیدن زمین داشته باشیم.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه