رژیم اتکینز Atkins Diet چیست؟

written by ژاله نوذری 29 شهریور 1399
رژیم اتکینز

رژیم اتکینز چیست؟ در رژیم غذایی اتکینز غذاهای حاوی پروتئین بالا گنجانده می شود و میزان کربوهیدرات ها را کاهش می دهند. دکتر اتکینز نوعی رژیم غذایی را برای کاهش قابل توجه در مصرف کربوهیدرات ها طراحی کرد. در واقع رژیم اتکینز چهار اصل اساسی دارد:

 • کاهش وزن
 • حفظ کاهش وزن
 • بهبود وضعیت سلامت بدن
 • پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها

به گفته دکتر اتکینز، دلیل اصلی افزایش وزن، مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده، قند، ذرت با فروکتوز بالا و آرد است. به همین دلیل برنامه رژیمی را ابداع کرد که مصرف کربوهیدرات ها را به حداقل می رساند. بانوی شهر در این مقاله شما را ویژگی های رژیم اتکینز و تاثیرات آن بر بدن آشنا می سازد.

اتکینز یکی از رژیم های غذایی است که هدف آن کمک به افراد در مدیریت وزن خود و پیشگیری از بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی – عروقی است. در بررسی انجام شده در سال 2017 شواهدی ارائه شد که افرادی که طی یکسال از رژیم اتکینز پیروی کرده اند، به کاهش وزن مطلوبی دست یافته اند.

مطالعه ای دیگر نشان داد که افراد پیرو رژیم اتکینز، در مقایسه با افرادی که در رژیم های دیگر استفاده می کنند فشار خون و کلسترول کمتری دارند و وزن آنان کاهش یافته است.

مقالات رژیم غذایی سرخپوستان و رژیم غذایی وِگان و رژیم گیاهخواری را بخوانید

رژیم اتکینز

رژیم اتکینز چه تاثیری بر بدن دارد؟

هنگامی که سطح گلوکز پایین باشد، بدن برای کسب انرژی، از ذخایر چربی استفاده می کند. از نظر علمی این امر می تواند به فرد در از دست دادن چربی و کاهش وزن بدن کمک کند. پس زمانی که فرد رژیم غذایی اتکینز را رعایت می کند، متابولیسم بدن به جای سوزاندن گلوکز یا قند به عنوان سوخت، به مصرف چربی های ذخیره شده در بدن تغییر می کند.

رژیم اتکینز حاوی مقادیر کم کربوهیدرات است که در آن بدن کالری بیشتری می سوزاند. به گفته دکتر اتکینز، بهترین کربوهیدرات ها آنهایی هستند که وزن گلیسمی کم دارند. کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید و قندها حاوی مقادیر زیادی گلوکز هستند. انواع دیگر کربوهیدرات ها مانند لوبیا روی سطح گلوکز خون خیلی سریع یا شدید تأثیر نمی گذارد.

میوه ها و غلات از نظر کربوهیدرات غنی هستند و فردی که قصد دارد رژیم اتکینز را رعایت کند بهتر است از مصرف این موارد به خصوص در مراحل اولیه رژیم اجتناب کند. هرچند که این مواد غذایی منبع خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند و برای جبران کمبود این مواد مغذی، رژیم غذایی اتکینز مردم را به استفاده از مکمل ها، ویتامین ها و مواد معدنی تشویق می کند.

رژیم اتکینز

رژیم اتکینز دارای چند مرحله است؟

رژیم اتکینز چهار مرحله دارد:

القا

فرد روزانه کمتر از 20 گرم کربوهیدرات مصرف می کند. در این مرحله، کربوهیدراتها به طور عمده از سالاد و سبزیجات تهیه می شوند، که میزان نشاسته کمی دارند. در این مرحله مصرف غذاهای چرب و حاوی پروتئین بالا همراه با سبزیجات کم کربوهیدرات مانند سبزیجات دارای برگ توصیه می شود.

در مرحله القاء برخی غذاها مانند هویج، سیب و حبوبات نباید مصرف شود. با این حال در مراحل بعدی فرد می تواند آنها را در برنامه خود قرار دهد.

رژیم اتکینز

کاهش متعادل وزن

افراد به تدریج مواد مغذی را به برنامه غذایی خود اضافه کنند. این مواد شامل آجیل، دانه ها، سبزیجات کم کربوهیدرات و مقدار کمی توت می باشد.

هدف مرحله دوم این است که دریابیم که چه مقدار کربوهیدرات را می توان به برنامه کاهش وزن اضافه نمود.

رژیم اتکینز

تنظیم

در این مرحله افراد می توانند برخی مواد غذایی همچون حبوبات مانند عدس و لوبیا، میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار به رژیم خود اضافه کنند. این مرحله تا رسیدن به وزن دلخواه و حفظ آن تا یک ماه ادامه می یابند.

رژیم اتکینز

ثبات وزن

متخصص تغذیه در آخرین مرحله با اضافه کردن طیف گسترده ای از منابع حاوی کربوهیدرات، ضمن نظارت بر وضعیت وزن بدن تلاش می کند تا آن را ثابت نگه دارد و از افزایش وزن جلوگیری کند.

مواد غذایی پیشنهادی در رژیم اتکینز عبارتند از:

 • سبزیجات سرشار از فیبر و مواد مغذی مانند کلم بروکلی، سبزیجات سالاد و مارچوبه
 • میوه های غنی از فیبر: مثلا سیب، مرکبات و انواع توت ها
 • کربوهیدرات: از جمله حبوبات و غلات
 • چربی های گیاهی مانند آجیل، آووکادو، روغن زیتون و دانه ها
 • نوشیدنی های مناسب در این رژیم شامل آب، قهوه و چای سبز است.

به افراد پیرو رژیم اتکینز توصیه می شود که از غذاهای سالم با مواد اولیه تازه استفاده کنند و از مصرف تنقلات بپرهیزند.

رژیم اتکینز

نمونه برنامه یک روزه رژیم اتکینز

 • صبحانه: املت پنیر با سبزیجات کم کربوهیدرات
 • ناهار: سالاد مرغ به همراه آجیل، گوجه فرنگی گیلاس و خیار
 • شام: گوشت کبابی با سبزیجات مانند مارچوبه
 • میان وعده: یک تخم مرغ آب پز، ماست یا آجیل.

مواد غذایی که در این رژیم نباید استفاده نمود شامل موارد زیر است:

 • سبزیجات نشاسته ای: مانند ذرت و سیب زمینی
 • میوه هایی با قند زیاد مانند آناناس، انبه، پاپایا و موز
 • شیرینی ها : از جمله کوکی ها، آب نبات ها، کیک ها و نوشیدنی هایی همچون نوشابه
 • کربوهیدرات های تصفیه شده از جمله نان، ماکارونی
 • غذاهای حاوی دانه های فرآوری شده

رژیم اتکینز ممکن است به فرد در کاهش وزن کمک کند. برای بسیاری افراد، کاهش وزن خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری قلبی- عروقی و سایر بیماری های متابولیک را نیز کاهش می دهد.

در حالی که برنامه غذایی با کربوهیدرات پایین ممکن است برای همه کارآمد یا باثبات نباشد، اما آزمایشات بالینی نشان داده اند که رژیم اتکینز در مقایسه با انواع رژیم های دیگر منجر به کاهش مشابه یا بیشتر وزن در افرادی که پیرو آن بوده اند(در طول یک سال)، شده است.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه