صبور بودن مادرانه در رابطه با فرزندان پسر

written by سولماز هومن زاده 26 مهر 1398
صبور بودن مادرانه

صبور بودن مادرانه در رابطه با فرزندان پسر کار دشواریست. ما میخواهیم که پسرهایمان رفتار خوبی داشته باشند و در عین حال خودمان نیز مادر خوبی باشیم. ولی یادتان باشد که قوانین دائماً در حال تغییر کردن هستند، با بزرگتر شدن پسرها، شرایط آنها نیز تغییر می کند. برای اولین بار پدر و مادرِ یک کودک خردسال شدن کار دشواریست ولی، به همان اندازه برای اولین بار پدر و مادرِ یک نوجوان بودن هم سخت است! درست زمانی که یاد می گیریم که چگونه در یک زمینه رفتارى و تربيتى خیلی خوب باشیم، پسرمان وارد مرحله دیگری از زندگی میشود؛ حالا او يكدفعه از پسرى آرام و حرف گوش كن، تبديل به پسرى بدخٌلق، غرغرو و نا آرام ميشود. پذیرش این تغییر کار بسیار سختیست، چون ما هيچ وقت و در هیچ مرحله ای از زندگی به طور قطعى نميتوانيم بگویيم كه پدر و مادر خوبى هستيم.
صبوری در برابر پسران

آنها در مراحل مختلف زندگی به حجم زيادى از صبور بودن مادرانه نيازمندند؛ در هر مرحله از رشد، در جنگ ها و كشمكش ها، در تك تك بدخٌلقى ها و در تمام جدايی ها از کسانی که دوستشان دارند! و صبورى نياز به یک انرژی احساسی و روانی دارد كه مدیریت کردنش بسیار سخت و دشوار است! زمانى كه او نیاز به توجه مردانه دارد ولى فقط نااميدي هایش را به سمت ما میفرستد، چون چيزى كه به آن نياز دارد را در ما پيدا نميكند، صبور باشیم و اجازه دهیم که خود را تخلیه كند. وقتی که تلاش میکند تا با شکستن قوانین و چارچوب هایی که برایش تعریف کردیم، ما را به چالش بکشد، صبور باشیم! به درون خود رجوع و راه حل پیدا کنیم تا بتوانیم چارچوبها را محکم نگه داشته و قوانین را در ذهن او شفاف کنیم.

پیشنهاد میکنیم مقاله کنترل احساسات والدین و الگو بودن برای فرزندان! رابخوانید.صبوری در برابر پسران

پاداش اصلی بزرگ کردن پسرها را بعدها وقتی خیلی بزرگتر شدند، خواهید گرفت. مطمئنا شما با کارهای آنها لحظه های شاد و پر خنده ای خواهید داشت، مطمئنا روزهایی هست که همه ما دوست داریم که آنها ساعت ها خانه بمانند تا با هم کلی داستان بخوانیم، لحظه هایی که دوست داریم همه دنیا ما را با هم تنها گذارند. در آن لحظه ها ما باور داریم که ما دو تا درست مثل یک تیم، میتوانیم همه چیز را مدیریت کنیم. ولی زندگی و روزها زود میگذرند و خیلی زود روزی می آید که ساعت زنگ میزند و به ما میگوید که وقت رفتن به مدرسه فرا رسیده، وقت تمرین فوتبال، اردو رفتنهای مدرسه، مشق نوشتن و بعدش هر چه که شما اسمش را بگذارید.
صبوری در برابر پسران

در بزرگ کردن پسرها لحظه های خوب و شاد مادرها وزنشان بسیار بیشتر از لحظه های پرتنش و پر استرس است و شما برای حفظ این لحظه های خوب و توام با صبور بودن مادرانه ، باید چند چیز را همیشه یادتان بماند.

اول اینکه دلهره، نگرانی، دلواپسی و عدم درک و تفاهم بخشی از بسته بزرگ کردن پسرهاست، چون آنها از جنس مرد هستند و ما از جنس زن! این را به عنوان یک واقعیت بپذیرید و برای روبرو شدن با آن آماده باشید.

دوم، این را بدانید که شما به هر حال در یک نقطه از زندگی پسرتان، دچار اشتباهاتی می شوید و او را به شدت عصبانی می کنید. هر مادر خوبی گاهی اوقات پسرش را درک نمیکند و دچار اشتباه میشود، بنابراین یاد بگیرید که اشتباهایتان را بپذیرید و زندگی را ادامه دهید. همه پدر و مادرها در طول زندگی با مشکلات و زخم هایی از سمت فرزندان مواجه می شویم و این مشکلات گاهی میتوانند به رابطه ما با آنها صدمه بزنند. ولی یکی از وظایف مهم مادر این است که بتواند مشکلات و گرفتاری های پسرش را بشناسد و تا جایی که میتواند تمام تلاشش را بکند که این مشکلات را وارد رابطه ای که با پسرش دارد نکند.

خواندن مقاله بهترین رفتارهای والدین هنگام عصبانیت از کودکان را فراموش نکنید.

سوم اینکه همیشه یادتان باشد که پسرها در مراحل و زمانهای مختلفی از زندگی تلاش می کنند که خود را از مادر جدا کند. ما نمیتوانیم آنها را برای همیشه در کنار خود نگه داریم، هر پسری برای شناختن خود به عنوان یک مرد، باید از مادرش جدا شود. وقتی که ما این را به عنوان یک واقعیت بپذیریم و با آن کنار بیاییم، آنوقت بهتر میتوانیم به زندگی ادامه دهیم.
صبوری در برابر پسران

همه این چیزها میتواند باعث ایجاد جنگ بین مادرها و پسرها شود. پسرها وقتی عصبانی میشوند، خشم شان به سمت ما می آید. گاهی اوقات از دست ما عصبانی میشوند و گاهی اوقات از دست دیگران. ولی در هر دو حالت همیشه خشم شان را بر سر ما خالی میکنند، چرا که ما پناهگاه امن آنها هستیم و بنابراین مورد هدفشان قرار میگیریم. ما همانهایی هستیم که هیچ وقت ترکشان نمیکنیم، همان هایی که همیشه انگشت همه اتهامات به سمت مان است و آنها را می پذیریم، چرا که هیچ کس به اندازه ما عاشق نیست و او این را خوب میداند. چقدر ما خوشبختیم که مادران پسرها هستیم!

صبور بودن مادرانه برای داشتن یک رابطه صمیمی با فرزندان پسر در تمامی سنین یک اصل مهم و کارساز است.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه