برای رفع ادرار سوختگی در کودکان چه کنیم؟

written by ژاله نوذری 6 آبان 1399
ادرار سوختگی در کودکان

ادرار سوختگی در کودکان بسیار شایع است. مجاری ادراری شامل کلیه ها، مجرای ادرار (لوله هایی که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می کند)، مثانه و لوله ای که مثانه را به دستگاه تناسلی وصل می کند می باشد. عفونت می تواند در هر ناحیه ای از مجاری ادراری اتفاق بیافتد، اما معمولاً بروز آن در کلیه و مثانه شایع تر است.

بروز عفونت ادراری موجب ادرار سوختگی می شود و افراد علائمی همچون سوزش و احساس درد بهنگام ادرار را تجربه می کنند. چون مجرای ادراری دختران از اندازه ی کوچکتری برخوردار است، بنابراین باکتری ها راحت تر می توانند وارد مثانه شوند پس میزان بروز ادرارسوختگی در دختران بیشتر از پسران است. همچنین کودکانی که دارای مشکلاتی در سیستم ادراری هستند نیز بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

اما ادرار سوختگی چه علائمی دارد؟ با چه راهکارهای خانگی می توان آن را کاهش داد و با چه روش هایی می توان از بروز آن جلوگیری کرد؟ با بانوی شهر شمراه باشید تا پاسخ این سوالات را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید:  سندروم کاوازاکی چیست؟ و ارتباط آن با ویروس کرونا

ادرار سوختگی در کودکان

علائم ادرار سوختگی در کودکان چیست؟

 • داشتن احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار
 • داشتن احساس خارش
 • تب داشتن
 • داشتن احساس درد در قسمت تحتانی کمر یا درد در شکم (دقیقاً زیر ناف).
 • انجام ادرار به سختی.

ادرار سوختگی نگرانی عمده ای برای سلامتی کودک به جود نمی آورد اما اگر به مدت طولانی ادامه یابد، می تواند بر کلیه های کودکان تأثیرات منفی بگذارد و منجر به مشکلات جدی برای سلامتی وی شود.

بنابراین، پیشنهاد می کنیم روش های درمان خانگی زیر را امتحان کنید و اگر آنها موثر نبودند، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

روش های خانگی برای درمان ادرار سوختگی در کودکان

میزان مصرف آب کودک خود را افزایش دهید

توصیه می شود که کودکتان تا حد ممکن آب بیشتری بنوشد. افزایش میزان دفع آب باعث کاهش ادرار سوختگی می شود و به حذف سریع تر سموم بدن کمک می کند. با این حال، کودکان را مجبور به نوشیدن آب نکنید. اگر کودک شما 6 ماهه یا کمتر است، به جای آب، میزان مصرف شیر مادر را افزایش دهید.

ادرار سوختگی

آب میوه های بیشتری به کودک بدهید

در صورتی که کودک شما بیش از شش ماه سن داشته باشد، زغال اخته و آب آناناس بهترین گزینه های درمانی هستند. دلیل توصیه این آبمیوه ها مربوط به اثرات آن بر محدود کردن رشد و تکثیر باکتری های مضر در مجاری ادراری است. به یاد داشته باشید که قبل از مصرف آبمیوه به کودک خود با متخصص اطفال یا مشاور تغذیه مشورت کنید.

ادرار سوختگی

مواد غذایی حاوی پروبیوتیک بیشتری مصرف شود

باکتری های مفید برای سرکوب هرگونه رشد میکروارگانیسم های بد در بدن بسیار مهم و ضروری هستند. پروبیوتیک ها با بازسازی طبیعی بدن و بهبود مقاومت بدن در برابر باکتریها، به درمان و جلوگیری از ادرارسوختگی کمک می کنند.

بیشتر بخوانید:  سندروم کاوازاکی چیست؟ و ارتباط آن با ویروس کرونا

مصرف آبِ لیمو برای درمان ادرار سوختگی در کودکان توصیه می شود

آب لیمو به عنوان یک ماده ادرار آور عمل می کند و به بیرون راندن باکتری ها و سموم مضر از بدن کمک می کند. این امر باعث می شود که سطح pH در خون و مجاری ادراری از اسید به قلیایی تغییر کند که رشد باکتری ها را متوقف می کند. اگر فرزند شما هر روز آب لیمو بنوشد می توان از بروز عفونت یا ادرارسوختگی جلوگیری شود.

از خوردن مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی های اسیدی اجتناب کنید

برای کاهش علائم ادرار سوختگی در کودکان بهتر است آبمیوه های رقیق شده، شیر، سبزیجات و میوه های غیر اسیدی مصرف شود.

به بهداشت اندام تناسلی کودکان توجه کنید

به زمان تعویض پوشک آلوده کودک دقت کنید را در فواصل منظم آن را تعویض کنید. قبل از پوشیدن پوشک جدید نیز بهتر است ابتدا قسمتهای خصوصی وی را با دستمال مرطوب ضد عفونی کرده یا آن را با آب تمیز شستشو دهید. مادران و مراقبان عزیز حتماً قبل از انجام این کار دستان خود را بشویید.

برای کاهش غلائم ادرار سوختگی در کودکان به حمام دادن کودک دقت کنید

برای کاهش ادرارسوختگی روزی یک بار کودک را به حمام ببرید. آب گرم باعث تسکین درد و همچنین تمیز شدن بدن کودک شما می شود و از رشد بیشتر باکتری ها جلوگیری می کند.

ادرار سوختگی در کودکان

برای نوزاد از پوشک پارچه ای استفاده کنید

پوشک پارچه ای سریعاً قابل تغییر است و در مدت زمان کمتری تعویض می شود. استفاده از پوشک پارچه ای علاوه بر پیشگیری از ادرارسوختگی به کاهش علائم آن نیز کمک می کند.

بیشتر بخوانید:  سندروم کاوازاکی چیست؟ و ارتباط آن با ویروس کرونا

غذاهای غنی از ویتامین C را در برنامه غذایی خود نظر بگیرید

ویتامین C ادرار را اسیدی کرده و مثانه را سالم نگه می دارد. بنابراین، دادن میوه های سرشار از ویتامین C یا مکمل های ویتامین C راهی مناسب برای درمان ادرارسوختگی در کودکان است.

ادرار سوختگی در کودکان

با چه روش هایی می توان از بروز ادرار سوختگی در کودکان پیشگیری کرد؟

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از ادرارسوختگی در نوزادان و کودکان بیان می شود:

 • هنگام استحمام کودک، ناحیه تناسلی را با آب (نه صابون) بشویید.
 • از حمام حبابی (پر از مواد شوینده) اجتناب کنید.
 • هر روز مایعات زیادی به کودک خود بدهید تا میزان ادرار در حد طبیعی باشد.
 • به دختران بیاموزید که بعد از ادرار یا مدفوع، از جلو به عقب خود را پاک کنند.
 • کودک خود را تشویق کنید حداقل در روز سه تا چهار بار ادرار کند.
 • برای کودک خود لباس زیر نخی راحت استفاده کنید و آنها را تشویق کنید که شب ها لباس زیر نپوشند.

نتیجه گیری

ادرار سوختگی موجب ناراحتی و سوزش ادراری می شود. با رعایت نکات فوق می توانید از بروز آن پیشگیری کنید و در صورت ابتلای کودکان، علائم  آن را کاهش دهید. اگر علائم روبه بهبودی نرود بهتر است با پزشک مشورت کنید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه