بهترین روش ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات چیست؟

written by ژاله نوذری 30 فروردین 1399
ضدعفونی کردن میوه

ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات حتی قبل از شیوع COVID-19 نیز جزو موارد بهداشت جهانی محسوب می شد؛ اما امروزه با توجه به شیوع جهانی ویروس کرونا می توان سالم سازی مواد خوراکی همچون سبزیجات و میوه ها را جزو کارهای اساسی و روزمره هر خانواده ای به ویژه خانم ها دانست.

بیشتر افراد به زمان خرید و یا نحوه مصرف مواد خوراکی بیشتر از ضدعفونی کردن آن فکر می کنند و همین مسئله موجب شیوع بسیاری از بیماری ها می شود. طی یک ماه اخیر دستورالعمل های بهداشتی در مورد ایمن سازی مواد غذایی در خانه حاکی از این است که باید در مورد مصرف مواد غذایی و نوع ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات تجدیدنظرهایی صورت گیرد.

بانوی شهر در این مقاله اصول اولیه و اساسی درباره روش های ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات را معرفی می کند. پس با ما همراه باشید.

آیا ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات ضرورت دارد؟

میوه ها و سبزیجات قبل از اینکه در کشوی یخچال تان قرار گیرند سفر طولانی را طی می کنند و در طول مسیر چیزهایی غیرقابل خوردن مانندگل و لای، خاک و سموم دفع آفات شیمیایی بر آنها تاثیر می گذارند.  همین مسئله موجب شده است تا برخی میوه ها و سبزیجات عامل بیماری های عفونی شوند و هرساله بر سلامت عمومی افراد اثرات منفی بگذارند.

بیشتر بخوانید:  خطرات مصرف مواد شوینده را جدی بگیرید

ضدعفونی کردن میوه

COVID-19 تهدید جدی و جهانی است که امروزه بسیاری درصدد کشف راه های انتقال آن هستند. بهتر است بدانید که با لمس مواد خوارکی توسط فرد ناقل یا مبتلا، آن مواد خوراکی نیز آلوده به ویروس کرونا می شوند. هرچند در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس از طریق بسته بندی مواد غذایی وجود ندارد ولی سالم سازی و ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات بسته بندی شده نیز قبل از مصرف آنها ضریب اطمینان را افزایش می دهد و باعث می شود از لحاظ فکری و روانی آرامش خاطر بیشتری داشته باشید.

نکته: فارغ از شیوع ویروس کرونا، به طور کلی ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات کاری هوشمندانه و بهداشتی محسوب می شود.

چگونه می توان میوه ها و سبزیجات را با خیال راحت ضد عفونی کرد؟

شستن صحیح میوه ها و سبزیجات و ضدعفونی کردن آنها قبل از مصرف، بسیار آسان تر از آنچه تصور می کنید است. در اینجا نحوه انجام این کار بررسی می شود:

دستان خود را بشویید

با این کار احتمال انتقال میکروب از دستان شما به مواد خوارکی کاهش می یابد. دست های خود را به مدت 20 ثانیه طبق دستورالعمل تعیین شده و استاندار جهانی با آب و صابون شستشو دهید.

مقدار موردنیاز در هر وعده را برای شستن جدا کنید

زیرا رطوبت محل مناسبی برای رشد باکتری است. پس برای پیشگیری از پلاسیدگی و فاسد شدن میوه و سبزی ها سعی کنید مقدار مناسب را برای ضدعفونی کردن انتخاب نمایید.

برای ضدعفونی کردن میوه فقط از آب سرد استفاده کنید

هرچند در این روزها اطلاعات زیادی در مورد روش های مناسب ضد عفونی در خانه بیان شده است، اما توصیه ما این است که از آب سرد استفاده کنید. ممکن است برخی از میوه ها که با صابون شسته شوند، باعث ناراحتی معده شوند. در مورد اسپری های ضد عفونی کننده نیز تاکنون هیچ مقاله علمی و موثر بیان نشده است.

بیشتر بخوانید:  خطرات مصرف مواد شوینده را جدی بگیرید

ضدعفونی کردن میوه

هنگام شستن بهتر است به نوع میوه و سبزیجات دقت کنید

به طور مثال برای شستن کاهو، کلم و دیگر سبزیجات برگ دار بهتر است لایه های بیرونی را جدا کنید و هر لایه را جداگانه با آب شستشو دهید.

برای پاک کردن سطح سایر میوه ها مانند سیب، خیار، سیب زمینی، هویج و مرکبات در حین شستشو با آب سرد، بهتر است از برس مناسب استفاده کنید.

برای میوه های نرم تر مانند توت ها، گوجه فرنگی یا قارچ، از دستان خود استفاده کنید و در طول شستشو آنها را به آرامی مالش دهید.

ضدعفونی کردن میوه

در صورت تمایل می توانید مقدار اندکی جوش شیرین (حدود یک قاشق چای خوری) را در در آب حل کنید. مطالعه‌ای که اخیراً در مجلات کشاورزی و مواد غذایی منتشر شده است، نشان می دهد که استفاده از جوش شیرین مؤثرترین روش برای از بین بردن باقیمانده سموم دفع آفات از میوه ها(به ویژه سیب) می باشد.

مواد خوراکی شسته شده را باید با پارچه تمیز یا حوله کاغذی خشک کنید تا باکتری ها رشد نکنند.

به طور کلی

میوه و سبزیجات در مرحله رشد، برداشت محصول، انتقال، بسته بندی، خرید و مصرف در منزل در معرض آلودگی قرار دارند. دست های آلوده ی بسیاری از بین آنها عبور می کند و خطر آلودگی افزایش می یابد. در صورت امكان بهتر است محصولي را انتخاب كنيد كه پوسیده يا ضرب دیده نباشد و مطمئن شوید که بسته بندی مواد خوراکی سالم هستند.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه