گیلتی پلژ (Guilty Pleasure) چیست؟

written by ژاله نوذری 13 مهر 1398
گیلتی پلژ

گیلتی پلژ (Guilty Pleasure) یا لذت گناه آلود شامل فعالیت، علاقمندی یا اظهارنظری است که گفتن یا انجام دادن آن نزد دیگران، باعث خجالت و شرمساری فرد می شود. گیلتی پلژ به طورکلی لذت آور بودن چیزی است که توسط برخی افراد شرم آور تلقی می شود. با بانوی شهر همراه باشید تا با انواع تعریف گیتی پلژ، تاریخچه آن و نمونه هایی از گیلتی پلژهای معمول آشنا شوید.

گیتی پلژ چیست؟

لذت گناه آلود فعالیت یا اظهارنظری است که شخص از آن لذت می برد اما اگر افراد دیگری درمورد آن بدانند شرم آور تلقی می شوند. این لذت ها ممکن است کتاب، فیلم، برنامه های تلویزیونی، موسیقی، غذاها و غیره باشد.

با مفاهیم دیگر روانشناسی اختلال بدشکلی بدن و اختلال چندشخصیتی آشنا شوید.

عبارت دقیق لذت گناه آلود به دهه 1700 باز می گردد. تقریباً در آن زمان، این عبارت مفهوم شرم آورتری داشت و از لحاظ جرم و گناه نیز بسیار سنگین تر و ناخوشایندتر بود. از آن زمان، معنای اصلی تقریباً یکسان مانده است. گیلتی پلژ چیزی است که شخص بسیار از آن لذت می برد، اما در صورت داشتن آن و  نشان دادن در عموم ممکن است احساس ناخوشایندی (مانند تحقیر کردن و شرم) را به همراه داشته باشد. این مفهوم به مرور تا حدی تغییر کرده بدین صورت که فعالیت های را شامل می شود که شخص در انجام دادن آن (به ویژه در مورد اینکه دیگران چه فکر می کنند) احساس ناخوشایندی داشته باشد.

گیلتی پلژ

در اواسط قرن بیستم، معنای مربوط به گیلتی پلژ تغییر کرد و از شدت قبلی آن کاسته شد. به طوری که جنبه مربوط به احساس گناه کاهش یافته و احساسات مرتبط با آن کمی تغییر کرد. می توان گفت که در دهه 1980، معنای امروزی آن شروع به پیدایش کرد. این مفهوم با ظهور تالارهای گفتمان که در آن طرفداران می توانستند درباره این لذت های گناه آلود بحث کنند، گسترش یافت. امروزه زمانی لذت گناه آلود مطرح می شود که عملکرد فرد در عموم (نزد آشنایان و دوستان، همکاران و…) باعث احساس شرمساری شود نه صرفاً داشتن آن.

علت گیلتی پلژ

همه انسان ها دوستدارند که مهم، قابل اعتماد، باهوش و خردمند به نظر بیایند و این نیازی است غیر قابل انکار که در همه افراد وجود دارد. دقیقا به دلیل همین نیازهاست که گیلتی پلژر به پدیده ای مرموز تبدیل شده است. ما انسان ها موجوداتی پیچیده هستیم که بسیار جای تامل وتفکر در رابطه باخودمان داریم.

به طور کلی اصطلاح گناه لذت به عنوان عبارتی استفاده می شود که افراد از آن برای نام بردن یک چیز خاص به عنوان لذت گناه آلود خود بحث می کنند (گاهی اوقات افراد به آهنگ ها یا فیلم های لذت گناه آلود مراجعه می کنند). این عبارات نسبتاً متداول است، زیرا تقریباً همه ما یک مورد را داریم. اینکه آیا چیزی به عنوان احساس گناه آلود شناخته شده یا خیر، تحت تاثیر گروه های اجتماعی و فرهنگی قرار دارد.

نمونه هایی از گیلتی پلژ

شاید برای بیشتر ما اتفاق افتاده باشد که وقتی در خانه تنها هستیم، به یکی از آهنگ های مورد علاقه ی خود گوش دهیم که بسیار ریتم سبک و شادی دارد و ناخودآگاه بدن را وادار به حرکات موزون کند و در حین که شما در حال لذت بردن از آهنگ هستید تمامی افراد خانواده با گروهی از فامیل وارد خانه می شوند و شما در تلاش هستید که این موسیقی را قطع کنید و اجازه ندهید افراد دیگری آن را بشنوند.

گیلتی پلژ

یا زمانی که در عموم از کارگردان هایی که فیلم های بسیار فلسفی و سنگین ساخته اند طرفداری می کنیم در حالی که  در خفا شاید از دیدن فیلم های هندی بسیار تخیلی که در عقل هم نمی گنجد لذت میبریم. اما نمی توانیم به راحتی در مورد این علاقمندی و لذت صحبت کنیم. چرا؟ = چون به معنای واقعی گیلتی پلژر ما هستند.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه