طرز تهیه نان قندی قزوین

written by ویدا نورمحمدیان 2 فروردین 1399
نان قندی قزوین

نان قندی قزوین یکی از شیرینی های سنتی این شهر بوده که به آن شکوفه نیز گفته می شود. این شیرینی خانگی قزوین با مواد بسیار ساده تهیه شده و طرفداران زیادی دارد.

دو نشانه برای شناسایی این نان قندی خوشمزه وجود دارد که می توانید مطمئن شوید شیرینی که می خورید و یا می خرید همان نان قندی است. یکی ترک هایی که روی آن وجود دارد و به اصطلاح گفته می شود شکفته شده (شکوفه) و دیگر اینکه داخل بافت این شیرینی حفره ریزی وجود داشته که با اولین گاز مشخص می شود. این نان قندی برای طعم دلپذیری که دارد، به عنوان شیرینی عید نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر قصد دارید برای شیرینی خانگی عید تدارک ببینید، حتما نان قندی قزوین را امتحان کنید. بانوی شهر در این مقاله طرز تهیه و پخت این شیرینی خانگی قزوین را به شما آموزش می دهد.

مراحل تهیه و پخت نان قندی قزوین

کمتر کسی است که از نان قندی به عنوان یک میان وعده هوس انگیز و دلچسب به همراه یک فنجان چای استقبال نکند. اگر یکبار این شیرینی سنتی را امتحان کنید، قطعا در برنامه آشیزیتان جای ثابتی خواهد گرفت.

نان قندی قزوین

مواد لازم

 • 500 گرم آرد سفید
 • 250 گرم پودر قند
 • 250 گرم روغن جامد (یا از روغن قنادی استفاده شود یا روغن کاملا جامد. از روغن نیمه جامد استفاده نکنید.)
 • 1 قاشق چایخوری پودر هل
 • 1 قاشق چایخوری بیکینگ پودر
 • مقداری کنجد، خرفه یا خشخاش جهت تزئین
بیشتر بخوانید:  ایده هایی جذاب برای تزئین سفره هفت سین

دستور پخت نان قندی قزوین

 1. قبل از شروع، 20 دقیقه فر را در دمای 250 سانتیگراد (482 فارنهایت) گرم کرده و برای پخت، دمای آن را روی 160 درجه سانتیگراد (320 فارنهایت) تنظیم کنید.
 2. ابتدا روغن و پودر قند را با هم ترکیب کرده و آنقدر هم بزنید تا مخلوطی یک دست ایجاد شود. به طوریکه وقتی مقداری از آن را برمیدارید، ذرات پودر قند را بین انگشتانتان احساس نکنید. (نباید روغن را داغ کنید تا به حالت مایع تبدیل شود.)
 3. در ظرفی جداگانه آرد و بیکنگ پودر را سه بار الک کرده و به مخلوط فوق اضافه کنید. در برخی از دستورالعمل ها ½ قاشق چایخوری بیکینگ پودر و ½ قاشق چایخوری جوش شیرین اضافه می کنند.
 4. مخلوط حاصل را آنقدر هم بزنید تا خمیری نرم و لطیف به دست بیاید. اگر دیدید خمیر خشک است، اندکی به آن روغن اضافه کنید. اگر روغن کم باشد، سطح شیرینی ترک نمی خورد.
 5. سپس خمیر را داخل بسته بندی نایلونی قرار داده و به مدت 4 ساعت در دمای اتاق به آن استراحت دهید.
 6. بعد از استراحت، اندکی خمیر نان قندی را ورز داده و گلوله هایی به قطر 2.5 سانتیمتر از آن جدا کرده و در سینی فر قرار دهید. (سینی فر نیازی به چرب کردن یا کاغذ روغنی ندارد)
 7. به کمک پشت چاقو یک علامت + روی سطح گلوله ها ایجاد کرده و روی آنها کنجد یا خرفه بپاشید.
 8. سینی پخت را در طبقه میانی فر گرم شده قرار داده و دمای آن را روی 160 درجه سانتیگراد (320 فارنهایت) تنظیم کنید. مدت زمان لازم برای پخت بین 15 تا 20 دقیقه می باشد.
بیشتر بخوانید:  سبزی پلو با ماهی غذای مخصوص شب عید

بعد از خنک شدن شیرینی ها، می توانید آنها را به ظرف مورد نظر برای سرو منتقل کنید. نوش جانتان!

نان قندی قزوین

نکته

 • اگر می خواهید نان قندی زعفرانی داشته باشید، زعفرانِ آب کرده غلیظ را به خمیر اضافه کنید.‌
 • چنانچه نان قندی کاکائویی دوست دارید، یک یا دو قاشق غذاخوری از آرد کم کرده و پودر کاکائو به آن اضافه کنید.‌

دستور پخت کیک یزدی، شیرینی نخودچی و نان برنجی را بخوانید

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه