مصرف قرص امگا 3 چه فوایدی دارد؟

written by ژاله نوذری 8 مهر 1398

پژوهش ها و مطالعات مختلف در خصوص قرص امگا 3 نشان دهنده تاثیرات آن در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و همچنین کاهش افسردگی و اضطراب می باشد. قرص امگا 3 در اکثر رژیم های غذایی وجود دارد زیرا این ماده باعث کاهش سطح قند خون (تری گلیسیرید) و بالا بردن سطح کلسترول “خوب” در بدن می شود. این محصول همچنین ممکن است برای کمک به درمان فشار خون بالا یا آرتریت روماتوئید نیز استفاده شود.

در این مقاله بانوی شهر شما را با فواید مصرف قرص امگا3 آشنا می سازد.

مزایای مصرف قرص امگا 3 از نظر علمی

اسیدهای چرب امگا 3 فوق العاده مهم هستند و فواید بسیاری برای سلامتی بدن و مغز شما دارند. در واقع، تعداد کمی از مواد مغذی به اندازه اسیدهای چرب امگا 3 مورد مطالعه قرار گرفته است. در این مقاله برخی از فواید امگا 3 که به وسیله تحقیقات علمی ثابت شده اند مورد بررسی قرار می گیرد.

قرص امگا 3

مقابله با افسردگی و اضطراب

افسردگی یکی از شایعترین اختلالات روانی در جهان است. علائم آن شامل غمگینی و از بین رفتن علاقه به زندگی (لذت زندگی) است. اضطراب نیز دیگر اختلال شایع روانی است که با نگرانی و عصبی بودن مداوم مشخص می شود.

بهترین روش های درمان اضطراب ، بزرگترین بیماری قرن را بشناسید

جالب است که اکثر مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور مرتب قرص امگا 3 مصرف می کنند، کمتر دچار افسردگی می شوند. علاوه بر این، هنگامی که افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب شروع به مصرف مکمل های امگا 3 می کنند، علائم آنها بهبود می یابد.

قرص امگا 3

بهبود سلامت چشم

DHA، نوعی امگا 3، عنصری مهم در ساختار شبکیه چشم انسان ها است. زمانی که به اندازه کافی DHA را دریافت نکنید، ممکن است دچار مشکلات بینایی شوید. نکته جالب اینجاست که دریافت مقدار کافی امگا 3 با کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا (یکی از دلایل عمده آسیب دیدگی و نابینایی چشم در جهان) در ارتباط است.

قرص امگا 3

تقویت سلامت مغز جنین در دوران بارداری و اوایل زندگی

امگا 3 برای رشد و نمو مغز در نوزادان بسیار مهم است. DHA حدود  40٪ از اسیدهای چرب اشباع نشده مغز و 60٪ شبکیه چشم انسان را تشکیل می دهد. بنابراین، جای تعجب نیست که نوزادانی که از یک فرمول غنی شده DHA تغذیه شوند، از بینایی بهتری نسبت به نوزادانی که بدون آن فرمول تغذیه می کنند، برخوردارند. دریافت مقدار کافی امگا 3 در دوران بارداری با فواید بیشماری برای فرزند شما همراه است، از جمله:

خلاصه اینکه دریافت مقدار کافی امگا 3 در دوران بارداری و اوایل زندگی برای رشد کودک شما بسیار مهم است.

قرص امگا 3

قرص امگا 3 موثر در کاهش خطر بیماری قلبی

سکته های قلبی و سکته های مغزی دلایل اصلی مرگ و میر در جهان اند. از دهه های گذشته تاکنون، محققان مشاهده كردند كه بروز این بیماری در جوامعی که ماهيگيري می کنند بسيار كم است. بعدها مشاهده شد که این مسئله با مصرف امگا 3 در ارتباط است. اسیدهای چرب امگا 3 فواید بیشماری برای سلامت قلب دارند که شامل:

  • تری گلیسیریدها: امگا 3 می تواند باعث کاهش قابل توجه تری گلیسیریدها شود.
  • فشار خون: امگا 3 می تواند باعث کاهش فشار خون در افراد با فشار خون بالا شود.
  • کلسترول HDL “خوب”: امگا 3 می تواند سطح کلسترول HDL “خوب” را بالا ببرد.
  • پیشگیری از لخته شدن خون: امگا 3 می تواند از لخته شدن پلاکت های خون پیشگیری کند.

کاهش علائم ADHD در کودکان

اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) نوعی اختلال رفتاری است که با بی توجهی، بیش فعالی و تکانشگری مشخص می شود. مطالعه مختلف نشان داده اند كه كودكان مبتلا به ADHD میزان اسیدهای چرب امگا 3 كمتری نسب به از همسالان سالم خود دارند.

امگا 3 به بهبود توجه و تکمیل کار نیز کمک می کند. همچنین بیش فعالی، بیقراری و پرخاشگری را نیز کاهش می دهد. اخیراً محققان مشاهده كرده اند كه مكمل های روغن ماهی یكی از مناسب ترین روش ها برای درمان ADHD است.

قرص امگا 3 و کاهش علائم سندرم متابولیک

سندرم متابولیک شامل چاقی (چربی شکم)، فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و همچنین تری گلیسیرید بالا می باشد. این مسائل جزو نگرانی های عمده بهداشت عمومی است؛ زیرا خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های دیگر، از جمله بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهند. اسیدهای چرب امگا 3 می توانند مقاومت به انسولین، التهاب و عوامل خطر بیماری های قلبی را در افراد مبتلا به سندرم متابولیک کاهش دهند.

مبارزه در التهاب 

التهاب واکنشی طبیعی در برابر عفونت ها و آسیب های بدن است. بنابراین برای سلامتی بسیار حائز اهمیت می باشد. با این حال، التهاب گاهی اوقات برای مدت طولانی ادامه می یابد، حتی بدون عفونت یا آسیب. به این حالت التهاب مزمن یا بلند مدت گفته می شود. التهاب بلندمدت تقریباً به گسترش هر بیماری مزمن، از جمله بیماری های قلبی و سرطان کمک می کند. مطالعات دائماً ارتباطی بین مصرف بیشتر امگا 3 و کاهش التهاب را مشاهده کرده اند.

قابل ذکر است که اسیدهای چرب امگا 3 می توانند تولید مولکولها و مواد مرتبط با التهاب مانند ائکوزانوئیدهای التهابی و سایتوکاین ها را کاهش دهند.

عوارض جانبی

برخی از افراد پس از مصرف قرص امگا 3 ممکن است دچار حالت تهوع، خونریزی، کبودی یا نفخ شوند. اگر هر یک از این علائم ادامه یابد یا تشدید شود، سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

واکنش آلرژیک به این دارو نادر است. با این حال، اگر علائم آلرژیک از جمله: بثورات، خارش، تورم (در صورت، زبان یاگلو)، سرگیجه شدید یا مشکل تنفسی را مشاهده نمودید حتما به پزشک مراجعه کنید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه