نکاتی در مورد دوران بارداری براساس طب آیورودا

written by سمیرا پیروزان 29 دی 1398

اگر باردار هستید و یا به فکر باردارشدن میباشید، حتما نکات مهم در این باره را میدانید، اما پیشنهاد می شود این نوشته را مطالعه کنید، زیرا نکات مثبت و مفیدی در خصوص دوران بارداری براساس طب آیورودا را برای شما بیان کرده ایم تا بارداری ایمن و رشد سالمی داشته باشید.

دوران بارداری یکی از مهمترین تجربه ها و تغییرات در زندگی یک زن است. این دوران هم به دلیل تغییرات زیادی که در بدن زن از نظر هورومونی ایجاد میشود و هم بدلیل اینکه باید از یک موجودیت دیگر حمایت و پشتیبانی کند، می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. آیورودا درصدد اینست که هم از نظر جسمانی و هم عاطفی در این زمینه به مادر پشتیبانی دهد.

چند راهکاری که در ادامه ارائه می شود، می تواند ضمن حفظ تعادل انرژی در طول بارداری به رشد پایدار و مداوم جنین کمک کند.

دوران بارداری براساس طب آیورودا

نکاتی مهم در مورد دوران بارداری براساس طب آیورودا

در زمان بارداری باید تعادل روی آپانا واتا (واتا حاکم بر حرکات روده، دفع سموم و مدفوع) باشد. این انرژی نباید ضعیف و یا بسیار قوی باشد. پیشنهاد آیورودا برای حفظ تعادل سیستم دفع سموم از بدن، خوردن غذای ساده و سالم، خواب و استراحت کافی و ماساژ با روغن است. این نکات، کلید حفظ بارداری آسان تا زمان زایمان میباشد.

بهترین توصیه تغذیه ای برای زمان بارداری اینست که مادر هر آنچه دوست دارد بخورد اما به تازگی و سلامت خوارک مورد مصرف توجه کند. مصرف سبزیجات در این دوران بسیار مهم است بخصوص سبزیجاتی که دارای برگ های سبز تیره رنگ هستند (کلم بروکلی، کلم، اسفناج).

طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد مغذی را می توان از خوردن سبزیجات بدست آورد. همچنین مصرف انواع لبنیات، روغن های گیاهی (بخصوص روغن زیتون)، انواع آجیل و حبوبات، عسل و ادویه جاتی مانند زیره و زنجبیل بسیار مناسب است.

یک خانم باردار باید بعد از صرف غذا احساس سبکی داشته باشد. بین هر وعده مصرف غذا حدود سه ساعت باید فاصله گذاشته شود و به آرامی غذای خود را میل کند

دوران بارداری براساس طب آیورودا

شیر گرم میان وعده بسیار مناسبی برای استفاده در طول بارداری است اما نباید به عنوان وعده اصلی استفاده شود. بانوان باردار از خوردن غذاهای سنگین و چرب و غذاهای دیرهضم بهتر است پرهیز کنند. در مورد خوردن سیر، قارچ، تخم مرغ، گوشت قرمز و پنیر که خیلی دیر هضم و سنگین هستند باید احتیاط کرد. باید به بدن خود بسیار توجه کند و هنگام گرسنگی حتما غذایی ساده و سالم مصرف نماید.

سه ماهه اول و سه ماهه آخر دوران بارداری بسیار مهم و حیاتی است و مادر باید بیشترین توجه و مراقبت را از خود به عمل آورد. خوردن میوه های آبدار و شیر نارگیل در سه ماهه اول بسیار مفید است و در سه ماهه آخر باید از مصرف نمک و چربی پرهیز کند. یکی از توصیه های مهم آیورودا در زمان بارداری استفاده بیشتر کلسیم برای رشد مناسب کودک است.

دوران بارداری براساس طب آیورودا

یکی از مهمترین توصیه های آیورودا در این زمینه درست استراحت کردن است. بهتر است مادر شب ها زود به رختخواب برود و صبح ها زود برخیزد تا بتواند حس شادابی و سرزندگی را در خود حفظ کند و همچنین در سه ماهه آخر بارداری زمان استراحت بیشتری به خود اختصاص دهد. (از خوابیدن در میانه روز پرهیز کند.)

استرس و خستگی می تواند روی جنین تاثیرات منفی داشته باشد. ماساژ با روغن های گیاهی که گرم شوند بخصوص روغن کنجد و بادام بسیار کمک کننده است. ماساژ ناحیه کف پا به رفع استرس در دوران بارداری کمک می کند.

همچنین مادر می تواند با استفاده از روغن، خیلی آرام شکم و نوک سینه خود را ماساژ دهد. بهترین ورزش در زمان بارداری یوگا، شنا و پیاده روی است.

دوران بارداری براساس طب آیورودا

مادر باید در طول بارداری ذهن خود را آرام نگه دارد یکی از بهترین روش های آرام سازی ذهن شنیدن موسیقی است. گوش دادن به موسیقی آرام بخش کمک زیادی به حفظ آرامش ذهنی مادر می کند.

حتی بعد از بهترین تلاش ها نیز ممکن است بارداری با عوارضی همچون سوزش سردل، سردرد، قند خون، استفراغ، یبوست و مشکلات کلیوی و فشار خون همراه باشد.

شایعترین عارضه در این زمان حال ناخوش صبحگاهی است که برای بهبود آن راه های زیر پیشنهاد میشود.

  • پودر هل درون یک ماهی تابه کمی تفت دهید و هر روز صبح به اندازه نصف قاشق چایخوری از آن میل کنید.
  • استفاده از نان های خشک مانند سوخاری و کراکر می تواند کمک کننده باشد.
  • چای زنجبیل و رازیانه بسیار اتربخش است.
  • خوابیدن به پهلو بسیار کمک کننده است.
مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه