7 علامت کمبود ویتامین C

written by ویدا نورمحمدیان 23 اسفند 1396
7 علامت کمبود ویتامین C

مانند سایر ویتامین ها، ویتامین C، یک ویتامین مهم و پراهمیت برای بدن بوده و در حفظ سلامتی تاثیر بسزایی دارد. ویتامین C می تواند در بهبود برخی از بیماری ها و جلوگیری از بوجود آمدن آنها کمک کند.

اگر بدن به اندازه کافی ویتامین C نداشته باشد، علائمی چه از لحاظ فیزیکی و چه روانی نشان می دهد. بنابراین مهم است که بدانید بدن با چه نشانه هایی کمبودهایش را به شما می فهماند. با 7 علامت کمبود ویتامین C در بدن آشنا شوید.

بالارفتن استرس

اکثر ما در طول روز با استرس های مختلفی روبه رو می شویم، اما کمبود ویتامین C این استرس را افزایش داده، مدت زمان آن را طولانی تر می کند. کمبود ویتامین C در رفتار شخص مشخص می شود و گاهی ممکن است احساس افسردگی نیز همراه داشته باشد.

کمبود انرژی

خستگی و کمبود انرژی یکی از معمول ترین نشانه های کمبود ویتامین C است. محققان آزمایشاتی روی افرادی که احساس خستگی و کمبود انرژی داشتند، انجام داده، به برخی از آنها 400 میلی گرم ویتامین C و برخی 100 میلی گرم از این ویتامین دادند. افراد دسته اول از انرژی بیشتری نسبت به دسته دوم برخوردار شدند.

خراب شدن دندان ها

به طور معمول وجود میزان کافی ویتامین C در بدن به سالم ماندن دندان ها و لثه کمک بسزایی می کند. کمبود آن باعث می شود لثه و دندان ها ضعیف و آسیب پذیرتر شوند. اگر همواره با مشکلاتی که مربوط به دندان هاست مواجه می شوید، شاید دچار کمبود ویتامین C باشید.

ضعف در سیستم ایمنی

وقتی ویتامین C بدن کم می شود، در عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر می گذارد و آن را ضعیف می کند. در نتیجه آن ، شخص بیشتر بیمار شده و اگر زخمی در بدن او وجود داشته باشد دیرتر درمان می گردد.

ضعف در بدن

کم خونی یکی از معمول ترین بیماری ها است که از علائم آن می توان به ضعف جسمانی اشاره کرد. وقتی خون به اندازه کافی هموگلوبین تولید نکند باعث، احساس ضعف ایجتد می کند.این ویتامین به بهبود این امر کمک میکند و کمبود آن باعث کم خونی و ضعف جسمانی می گردد.

پوست ناسالم

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که نقش مهمی در ایجاد کلاژن در پوست دارد. این امر موجب می شود این ویتامین برای سلامت پوست بسیار پراهمیت باشد. همچنین این ویتامین می تواند از آسیب های پوستی در اثر اشعه UV جلوگیری کند. کمبود آن در بدن ممکن است، روی پوست با تغییر رنگ یا چروک نمایان شود.

ضعف در بینایی

این ویتامین برای بینایی مفید بوده، رگ های اطراف چشم را تقویت کرده و در بینایی تاثیر بسزایی دارد.

در صورت داشتن هرکدام از علایم ذکر شده، توصیه می شود با پزشک متخصص مشورت کنید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه