10 راهکار برای پیشگیری از بیماری آلزایمر

written by ویدا نورمحمدیان 26 دی 1397
10 راهکار برای پیشگیری از بیماری آلزایمر

اگرچه هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، اما همیشه راه‌هایی وجود دارد که بتوان سرعت این بیماری را کاهش داده یا آن را به تعویق انداخت. با 10 راهکار که می‌تواند سرعت بیماری آلزایمر را کاهش دهد همراه بانوی شهر باشید.

به طور مرتب ورزش کنید

ورزش کردن و آلزایمر

فعالیت فیزیکی با به گردش انداختن خون در بدن به مغز و ماهیچه‌های شما کمک می‌کند. در حقیقت، ورزش کردن به تنهایی یکی از زمینه‌های تحقیقاتی درباره جلوگیری از بیماری آلزایمر است. بسیاری معتقدند که ورزش مرتب و صحیح می‌تواند بیماری آلزایمر را کاهش داده یا از بروز آن جلوگیری کند. بخصوص افرادی که اطرافشان بیماران آلزایمری داشته‌اند و ممکن است از لحاظ ژنتیکی فاکتورهای لازم این بیماری را در خود داشته باشند باید حتما ورزش را در برنامه خود قرار دهند.

در تحقیقاتی که درباره جلوگیری از بیماری آلزایمر صورت گرفته است مشخص شده فعالیت فیزیکی التهاب و تورم مغز را کاهش می‌دهد. همچنین ورزش کردن موجب می‌شود خون و اکسیژن بهتر به مغز برسد و در نهایت ورزش از اضافه وزن و دیابت نیز جلوگیری می‌کند، که هر دو فاکتورهای رشد خطر ابتلا به آلزایمر هستند. مهم‌تر از همه، ورزش موجب رشد سلول‌های جدید در مغز شده و از کوچک شدن مغز، که در اثر بالا رفتن سن رخ می‌دهد، نیز جلوگیری می‌کند. بهتر است حداقل سه روز در هفته و روزی حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

برای آشنایی با فواید ورزش در کاهش ابتلا به بیماری آلزایمر خواندن مقاله ورزش می تواند به پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر کمک کند، پیشنهاد می کنیم.

خواب خوب و کافی داشته باشید

خواب کافی و بیماری آلزایمر

خواب کافی یکی دیگر از فاکتورهاییست که در زمینه بیماری آلزایمر مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. بر اساس این تحقیقات انجام شده، خواب یکی از روش‌هایی است که ما سموم را از مغز و سیستم اعصاب مرکزی پاک می‌کنیم. حداقل باید روزی هشت ساعت خواب خوب داشته باشید. اگر نمی‌توانید بخوابید ابتدا باید دلیل آن را بیابید و راهکارهایی برای بهتر خوابیدن پیدا کنید.

به تغذیه خود توجه داشته باشید

تغذیه و بیماری آلزایمر

تغذیه در هر زمینه‌ای بسیار مهم است. هر بیماری را با تغذیه درست می‌توان درمان کرده یا پیشگیری کرد. آلزایمر نیز یکی از آن‌هاست. اگر برنامه غذایی صحیحی داشته باشید و مواد غذایی را مصرف کنید که برای مغز و قلب مفید هستند، تا حد زیادی می‌توانید از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری کنید. آنتی اکسیدان‌ها نظیر انواع توت‌ها، سبزیجات با برگ‌های سبز و چربی‌های سالم نظیر روغن زیتون، ماهی و آجیل را در برنامه غذایی خود قرار دهید. یک تحقیق در دانشگاه راش نشان داده است، افرادی که از این رژیم غذایی پیروی کرده‌اند ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر در آن‌ها 50 درصد کاهش یافته است.

استرس خود را مدیریت کنید

استرس و بیماری آلزایمر

هورمون استرس می‌تواند روی هیپوکاموس و قشر جلویی مغز که مسئول حل مشکلات و پردازش احساسات و افکار پیچیده ما هستند، تاثیر بگذارد. این بخش از مغز یکی از قسمت‌هایی است که تحت تاثیر بیماری آلزایمر قرار می‌گیرد. استرس، میزان پروتئین هورمون کلوتو – که کمک می‌کند سموم مغز تحت کنترل باشند را کاهش می‌دهد. همچنین نگرانی و عصبانیت فضای زیادی از مغز را اشغال می‌کند. در حقیقت وقتی استرس دارید و نگران چیزی هستید تمام مغز درگیر آن شده و موجب می‌شود نتوانید خاطرات جدید بسازید. بنابراین بهتر است این دسته از افراد که دچار نگرانی‌ها و استرس‌های پی در پی هستند به سمت مدیتیشن، یوگا و ورزش‌های آرامش بخش روی بیاورند. اگر این روش‌ها جواب ندادند از تراپی و درمان با دارو کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید:  انرژی درمانی چیست؟

اجتماعی باشید

اجتماعی بودن و بیماری آلزایمر

تنهایی یکی از فاکتورهایی است که ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد. اغلب افرادی که دارای دوستان زیادی هستند، خانواده وسیعی دارند و با افراد جدید زود آشنا می‌شوند و ارتباط برقرار می‌کنند از سلامتی بیشتری برخوردار هستند. در تحقیقات دانشگاه راش مشخص شده است که افراد بالای 65 سال که اجتماعی بوده‌اند 70 درصد نسبت به آن‌هایی که خیلی در جمع نبودند و تنهایی را انتخاب کرده‌اند کمتر دچار زوال عقل شده‌اند.

چیزهای جدید یاد بگیرید

یادگیری و بیماری آلزایمر

به چالش کشیدن مغز خیلی خوب است. بخصوص اگر مغز خود را در کارهای جدید به چالش بکشید و از مغزتان بخواهید تا چیزهای جدید یاد بگیرد. این کار موجب می‌شود روند بیماری آلزایمر کاهش یابد. شما باید سعی کنید کارهای جدید نسبت به کارهای همیشگی و روزانه‌ انجام دهید. پازل حل کنید، یک زبان جدید بیاموزید، به موسیقی رو بیاروید، یک ورزش جدید امتحان کنید، شطرنج بازی کنید. هرچه بیشتر از مغزتان کار بکشید.

بازی‌های فکری انجام دهید

بازی های فکری و بیماری آلزایمر

شاید جالب باشد بدانید یکی از روش‌های تقویت حافظه انجام دادن کارهای فکری است. بازی‌های فکری همانند سودوکو، یا حل کردن جدول، یا حتی خواندن کتاب به صورت سر و ته! تمامی این‌ کارها می‌تواند به تقویت حافظه کمک کرده و از بروز آلزایمر و فراموشی جلوگیری کند.

کلسترول و فشار خون را تحت کنترل بگیرید

فشارخون و بیماری آلزایمر

یک رابطه‌ای بین سلامت قلب و سلامت مغز وجود دارد. در حقیقت هر چه قلب سالم‌تری داشته باشید احتمال ابتلا به بیماری‌های ادراکی همانند آلزایمر در شما کاهش می‌یابد. تحقیقات دیگری که در زمینه پیشگیری از آلزایمر انجام گرفته است نشان می‌دهد افرادی که فشار خوب پایینی دارند اغلب هشیارتر هستند و بهتر می‌توانند فکر کنند. هرچه بتوانید تمرکز بیشتری داشته باشید حافظه بهتری نیز خواهید داشت.

وزن کم کنید

کاهش وزن و بیماری آلزایمر

در بین افرادی که ژنتیکی احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را دارند، آن دسته از افرادی که دارای اضافه وزن هستند و فعالیت فیزیکی ندارند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند. بنابراین هر چه بتوانید وزن خود را تحت کنترل بگیرید و فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشید، ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را در خود کاهش خواهید داد.

برای داشتن کاهش وزنی سریع خواندن مقاله رژیم لاغری سریع : در یک هفته ۵ کیلو کم کنید پیشنهاد می کنیم.

مکمل‌های غذایی بخورید

مکمل های غذایی و بیماری آلزایمر

اغلب مکمل‌های غذایی دارای ویتامین‌های لازم برای بدن هستند. از جمله ویتامین‌های B یا ویتامین D که بدن لازم دارد. این مکمل‌ها همچنین عوارضی نیز همراه نخواهند داشت. هرچند همیشه پیشنهاد می‌شود برای مصرف هر نوع دارویی با پزشک مشورت شود تا از نحوه صحیح مصرف داروها آگاه باشید. اما در نهایت بدانید هر چه ویتامین‌های لازم بدن تامین شود بدن سالم‌تر و مقاوم‌تری در برابر بیماری‌ها خواهید داشت.

جمع بندی

بیماری آلزایمر از جمله بیماری‌هایی است که در دهه‌های اخیر بیش از پیش مشاهده می‌شود. هرچند راهی برای جلوگیری از آن یا درمان این بیماری فعلا وجود ندارد. اما این راهکارها می‌توانند به شما کمک کنند تا حد زیادی از بروز این بیماری برای خود یا اطرافیانتان پیشگیری کنید. فراموش نکنید، ما پیشنهاد می‌کنیم تمامی راهکارهای ارائه شده را انجام دهید نه فقط یک یا دوتای آن را. برای تقویت حافظه، سلامتی مغز و بدنتان باید بتوانید هرچه می‌توانید سبک زندگی سالم‌تری را پیش بگیرید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه