اعتماد یک باید است – چرا اعتماد کردن در یک رابطه مهم است؟

written by مهدیه طجرلو 5 آبان 1397
اعتمادکردن

اعتماد کردن چسب زندگی است و ضروری‌ترین عنصر در ارتباط مؤثر و یک اصل بنیادیست که تمام روابط بر پایه آن قرار دارند.

اعتماد لازمه‌ی هر رابطه، به ویژه، رابطه زناشویی است. بدون اطمینان، یک رابطه دوام نخواهد آورد و حتی چندان ماندگار نخواهد بود. کلید یک ارتباط سالم، اعتماد کردن است و بدون آن، زندگی غیرقابل تحمل خواهد شد. اطمینان مانند یک چسب یا آهن ربا است که اشیا را کنار هم نگه می‌دارد. وقتی نباشد، ترس جای آن را می‌گیرد و ترس یک عنصر فلج کننده است. ستون زندگی اطمینان است و  می‌توان گفت که فروپاشی بیشتر روابط بیش از اینکه ناشی از خیانت یکی از طرفین باشد، به دلیل عدم اعتماد است.

اعتماد سنگ بستر تمام روابط قوی است

اعتمادکردن

رابطه خالی از اطمینان را می‌توان به یک قلعه تشبیه کرد که روی شن بنا شده است و با کوچکترین طوفانی فرو می‌پاشد. از طرف دیگر، اگر قلعه را روی یک سنگ محکم بسازیم، طوفان ها و امواج سهمگین آب ها نمی‌تواند آن را از پا در بیاورد. یک دلیل ساده برای ضرورت اعتماد کردن در یک رابطه اینست که رابطه را ایمن‌تر می‌کند. اگر به همسر یا شریک خود اعتماد نداشته باشید، و همیشه به کارهای او مشکوک باشید، در واقع مانع از رشد فردی او می‌شوید و در نهایت رابطه شما به سردی می‌گراید و عشقی که زمانی به شما داشت، کم کم خاموش می‌شود. از طرف دیگر، وقتی به همسر خود اطمینان دارید، جایی برای ترس و ناامنی در زندگی وجود ندارد و در واقع به او قدرت می‌دهید تا شخصی باشد که آرزویش را دارد.

اعتماد فرد را آزاد می‌کند

اعتمادکردن

انسان ها آزاد خلق شده‌اند. یکی از راه های آزادی دادن به فرد اینست که به او اعتماد کنیم. در یک رابطه‌ معتمد فضای بیشتری می‌دهید، در واقع، به زندگی همسرتان آزادی بیشتری می‌بخشید. در همان حال، به خودتان نیز اجازه می‌دهید تا بعنوان یک فرد، عملکرد مؤثرتری داشته باشید. ما به سطح اعتماد در یک رابطه از طریق میزان دوست داشتن هر یک از طرفین پی می‌بریم. اگر احساس کردید که به اندازه گذشته همسرتان را دوست ندارید، شاید لازم باشد به او بیشتر اعتماد کنید. اینکار همیشه به آزادی می‌انجامد. بنابراین، سعی کنید اطمینان را تبدیل به سنگ بستر رابطه خود کنید.

اعتماد، چراغ ارتباط را روشن نگه می دارد

اعتمادکردن

می‌توان اعتماد را به نفت تشبیه کرد که بدون آن، آتش ارتباط نمی‌تواند فروزان بماند. درست مانند روغنی که باعث می‌شود یک ماشین درست کار کند، اعتماد نیز باعث می‌شود یک ارتباط ادامه پیدا کند و به سمت مسیر درست حرکت کند. علاوه براین، آن را نیز مانند سوخت ماشین هربار باید دوباره پر کرد. به منظور پر کردن دوباره اعتماد در یک ارتباط، باید برای تجدید آن مرتباً تلاش کرد. اینکار را می‌توانید با تمرین هر روزه انجام دهید. به محض اینکه بیدار شدید، یک تصمیم آگاهانه بگیرید و شک نکنید. در نهایت، اعتماد کردن بخشی از سیستم زندگی می‌شود و شخص مجبور نیست خود را برای انجام آن مجبور کند.

اطمینان عنصر کلیدی در هر نوع رابطه است و باید با هر جنبه از آن در هم آمیخته شود. به اعتماد کردن ارزش دهید، از آن لذت ببرید، و مهمتر از همه، از آن محافظت کنید. در اینصورت رابطه شما مانند قلعه‌ای خواهد شد که روی یک تپه بلند بنا شده است و از گزند آب و طوفان در امان است.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه