نکات مهمی در مورد کاهش وزن از دیدگاه آیورودا

written by سمیرا پیروزان 14 دی 1398
کاهش وزن از دیدگاه آیورودا

آیورودا سیستم جامعی است که در زمینه سلامت با رویکرد هم سویی بین جسم و روان تلاش میکند. دستورالعملهای زیر نکات مهمی برای کاهش وزن از دیدگاه آیورودا است.

به نظر میرسد در دنیای امروز، ما هر هفته با رژیم و سبک جدیدی در زمینه کاهش وزن مواجه هستیم که هر کدام از آنها ادعایی مبنی بر اینکه درست ترین شیوه جهت کم کردن وزن در کوتاهترین زمان را به ما ارائه میدهند دارند. پرسش این نکته ضروری است که آیا رژیم های بکار گرفته شده جهت کاهش وزن، در طول سالیان به سلامتی جسمی، روانی ما آسیب وارد میکند؟

دانش آیورودا با پیشینه چند هزار ساله یکی از بهترین و کاربردی ترین دستورالعملها برای کاهش وزن و به طور کلی بالا بردن کیفیت و سبک زندگی صحیح را به ما ارائه میدهد.

دستورالعمل هایی برای کاهش وزن از دیدگاه آیورودا

دستورالعمل اول

روزانه بین 45 تا 60 دقیقه ورزش جدی انجام دهید. ورزش بدن را گرم میکند خون رسانی به اندامها و مغز را بهبود می بخشد. به بدن برای روند کاهشی وزن کمک می کند. اگر این تمرینات بین ساعت 6 تا 10 صبح انجام شود خیلی مفیدتر است.

کاهش وزن از دیدگاه آیورودا

دستورالعمل دوم

هنگامی که غذا می خورید بدن شما شروع به ترشح انسولین می کند. این انسولین تا سه ساعت بعد از خوردن غذا در بدن باقی می ماند و انرژی لازم جهت فعالیت های روزانه ما را تامین می کند و بعد از این سه ساعت بدن شروع به استفاده از چربی برای بدست آوردن انرژی لازم جهت انجام فعالیت های روزانه می کند بنابراین از نظر آیورودا برای کاهش وزن بهتر است که از ریزه خواری بین وعده های اصلی غذا پرهیز کنیم تا بدن زمان استفاده از ذخایر چربی را بدست بیاورد و چربی سوزی اتفاق بیوفتد.

بیشتر بخوانید:  رژیم لاغری سریع : در یک هفته 5 کیلو کم کنید

کاهش وزن از دیدگاه آیورودا

دستوالعمل سوم

احساس رضایت بعد از خوردن غذا بسیار مهم است. از منظر آیورودا شش دسته طعم داریم که عبارتند از شیرین، شور، تلخ، ترش، تند و گس و برای بوجود آمدن حس رضایت در هر وعده غذایی به مقدار کمی از هر طعم را باید دریافت کنیم. چند نمونه از مواد غذایی با طعم رو در سطور زیر ذکر می کنم.

غذاهای شیرین باعث ایجاد انرژی و ماهیچه در بدن می شوند. شامل: غلات، لبنیات، گوشت، آجیل، میوه های شیرین، حبوبات. این دسته از مواد غذایی جزء طعم های شیرین قرار می گیرند.

غذاهای ترش بدن را پاکسازی می کنند شامل مرکبات، غذاهای تخمیر شده، ماست، انواع ترشی ها

غذاهای شور باعث هضم و جذب مواد مغذی می شوند. شامل : نمک دریایی، انواع سبزیجات، ماهی ها و غذاهای شور هستند.

کاهش وزن از دیدگاه آیورودا

غذاهای تند باعث بالا رفتن متابولیسم بدن، تسریع در کاهش وزن و همچنین پاک کردن سینوس ها می شوند. شامل انواع ادویه ها، پیاز، زنجبیل، فلفل

غذاهای تلخ بدن را سم زدایی می کنند، سم زدایی در روند کاهش وزن بسیار مهم است. شامل : سبزیجات برگ پهن و تیره رنگ، قهوه، شکلات تلخ

غذاهای گس گرمای بدن را کاهش می دهند و التهابات را کم می کنند. شامل انگور، انار، چای سبز

استفاده از همه این طعم ها در هر وعده غذایی به سلامت و بدن و روند موثر کاهش وزن کمک خواهد کرد.

دستور العمل چهارم 

یک جمله بسیار مهمی در آیورودا وجو دارد  که شما آنچه می خورید نیستید بلکه آنچه هضم می کنید هستید. هضم غذا بسیار در آیورودا مهم است. بنابراین مهم ترین وعده غذایی شما ناهار و ظهر محسوب میشود. غذای کامل خود را باید آن زمان میل کنید زیرا زمان لازم و مناسب برای هضم غذا وجود دارد. غذای شب باید بسیار سبک باشد و سه ساعت قبل از خواب میل شود تا بدن زمان لازم برای فرایند هضم و سم زدایی را داشته باشد و یکی از مهمترین نکات در داشتن بدنی سالم و روند درست کاهش وزن رعایت این نکته است. هر چقدر وعده شام سنگین تر و دیرتر میل شود بدن زمان لازم برای سم زدایی، ترمیم سلولی را از دست خواهد داد.

بیشتر بخوانید:  چطور دویدن را شروع کنیم؟

دستورالعمل پنجم

نوشیدن آب برای روند کاهش وزن بسیار مهم است. آب حتما باید هم دما با محیط بیرون باشد از خوردن آب خیلی یخ خودداری کنید. خوردن آب برای سم زدایی بدن بسیار مهم است. استفاده از دتاکس واتر خیلی مفید است . میتوانید از نعنا، زنجبیل، گل سرخ و کمی عسل استفاده کنید.

کاهش وزن از دیدگاه آیورودا

دستوالعمل شماره ششم

محققان دریافته اند هورمون هایی که زمان استرس ترشح می شوند توانایی شما در کاهش وزن بخصوص چربی های ناحیه شکمی را کاهش می دهند. ثابت شده انجام دادن روزانه 20 دقیقه مراقبه میزان استرس بدن را کاهش می دهد و به سلامت جسمی و ذهنی فرد کمک می کند.

تمرین مراقبه : جایی آرام و ساکت را انتخاب کنید در شرایط راحتی بنشینید یا دراز بکشید و توجه و آگاهی تون را متوجه بدن کنید. بدن را شل و رها نگه دارید. به دم و بازدمتان توجه کنید و بعد به تک تک اندام هایتان  توجه کنید و سعی کنید انقباضات بدن را رها کنید بخصوص در ناحیه سر و گردن.

این تمرین ساده به شما کمک می کند تا حدود زیادی استرس های خود را کم کنید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه