انواع قرص های چربی سوز گیاهی را بشناسید

written by یلدا صدر 10 اسفند 1398
قرص های چربی سوز گیاهی

مصرف قرص های چربی سوز گیاهی و انواع مکمل های طبیعی یکی دیگر از راه های کاهش وزن می باشد. سازندگان این قرص ها و مکمل ها ادعا می کنند که مصرف محصولاتشان به افراد در کاهش وزن کمک کرده و روند لاغر شدن را تسریع می کند. آنها می گویند که قرص های چربی سوز از طریق یک یا چند مکانیزم این کار را انجام می دهند:

اشتها را کاهش داده و با احساس سیری طولانی مدت سبب می شوند فرد کالری غذایی کمتری دریافت کند.

جذب مواد مغذی مانند چربی را کم کرده و باعث می شوند بدن برای دریافت کالری مورد نیاز از چربی های ذخیره استفاده کند.

چربی سوزی بدن را افزایش می دهند.

بانوی شهر قصد دارد در این مقاله به بررسی فواید و مضرات چند قرص چربی سوز گیاهی بپردازد.

مقاله گیاهان چربی سوز راهی موثر برای کاهش وزن را مطالعه کنید

انواع قرص های چربی سوز گیاهی و مکمل های طبیعی

عصاره گارسینیا کامبوجیا (Garcinia Cambogia Extract)

قرص های چربی سوز گیاهی

گارسینیا کامبوجیا میوه ای کوچک و سبز رنگ و شبیه کدو تنبل بوده که خاستگاه آن کشور اندونزی می باشد. پوست میوه حاوی اسید هیدروکسی سیتریک (HCA) است این ماده موثر در عصاره گارسینیا کامبوجیاست که به عنوان قرص لاغری به بازار عرضه می شود.

مطالعات نشان می دهد که این قرص می تواند آنزیم تولید کننده چربی در بدن را مهار کرده، سطح سروتونین را افزایش داده و به طور بالقوه به کاهش میل و اشتها کمک می کند. بررسی ها نشان می دهد که با مصرف قرص، کاهش وزنی معادل 2 پوند (حدود یک کیلوگرم) در طی یک ماه بدست می آید.

بیشتر بخوانید:  گیاهان چربی سوز راهی موثر برای کاهش وزن

عوارض جانبی: تاکنون عارضه جانبی جدی برای این قرص چربی سوز گزارش نشده است، اما برخی مشکلات خفیف گوارشی را اعلام کرده اند.

هیدورکسی کات (Hydroxycut)

قرص های چربی سوز گیاهی

قرص های چربی سوز هیدورکسی کات بیش از یک دهه است که در بازار وجود داشته و در حال حاضر یکی از محبوب ترین مکمل های کاهش وزن در جهان است. این ماده شامل کافئین و چند عصاره گیاهی بوده که به کاهش وزن کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که مصرف این قرص چربی سوز باعث کاهش وزنی معادل شده 21 پوند (9.5 کیلوگرم) در طی 3 ماه می شود.

عوارض جانبی: اگر به کافئین حساس هستید، ممکن است اضطراب، لرزش، حالت تهوع، اسهال و کج خلقی را تجربه کنید.

کافئین (Caffeine)
قرص های چربی سوز گیاهی

کافئین به طور طبیعی در قهوه، چای سبز و شکلات تلخ یافت می شود. این ماده به عنوان تقویت کننده متابولیسم شناخته شده و اغلب به مکمل های کاهش وزن تجاری اضافه می شود. بررسی ها نشان می دهد که کافئین می تواند سوخت و ساز بدن را 3 تا 11 درصد تقویت کرده و چربی سوزی را تا 29 درصد افزایش دهد.

عوارض جانبی: در برخی افراد مقادیر زیاد کافئین می تواند باعث اضطراب، بی خوابی، لرزش، تحریک پذیری، حالت تهوع و اسهال شود. از طرفی کافئین اعتیاد آور بوده و می تواند کیفیت خواب شما را کاهش دهد. در واقع نیازی به مصرف مکمل یا قرص چربی سوز کافئین نیست. بهترین منابع همان قهوه و چای سبز هستند که دارای آنتی اکسیدان ها و سایر مزایای سلامتی نیز می باشند.

بیشتر بخوانید:  گیاهان چربی سوز راهی موثر برای کاهش وزن

کِتون تمشک (Raspberry Ketones)

قرص های چربی سوز گیاهی

کتون تمشک ماده ای است که در تمشک یافت شده و عامل ایجاد بوی تمشک نیز همین ماده است. نسخه مصنوعی کتون تمشک به عنوان یک مکمل چربی سوز کاهش وزن به فروش می رسد. این ماده باعث افزایش تجزیه سلول های چربی شده و سطح هورمونی بنام آدیپونکتین را بالا برده که در کاهش وزن موثر می باشد.

عوارض جانبی: عوارض جانبی خاصی برای این قرص چربی سوز گزارش نشده اما ممکن است باد گلوی شما، بوی تمشک بدهد.

گلوکومانان (Glucomannan)

قرص های چربی سوز گیاهی

گلوكومانان نوعی فیبر بوده كه در ریشه گیاه Elephant Yam یافت شده و به آن كونژاک نیز گفته می شود. این ماده آب را جذب کرده و مانند ژل عمل می کند یعنی در روده ها نشسته، احساس سیری را تقویت کرده و سبب می شود شخص کالری کمتری دریافت کند. مطالعات اخیر نشان می دهد که گلوکومانان، همراه با یک رژیم غذایی سالم، به افراد کمک می کند تا در مدت 5 هفته، 8 تا 10 پوند (3.6 تا 4.5 کیلوگرم) کاهش وزن داشته باشند.

این قرص چربی سوز می تواند باکتری های مفید روده را تغذیه کرده، قند، کلسترول و تری گلیسیریدهای خون را کاهش داده و در برابر یبوست بسیار موثر عمل کند. مصرف گلوکومانان حدود نیم ساعت قبل از غذا همراه با یک لیوان آب توصیه می شود.

عوارض جانبی: می تواند باعث ایجاد نفخ و مدفوع نرم شده و در صورت مصرف همزمان با برخی از داروهای خوراکی تداخل ایجاد کند.

عصاره چای سبز (Green Tea Extract)

قرص های چربی سوز گیاهی

عصاره چای سبز به دلیل وجود آنتی اکسیدان اصلی موجود در آن EGCG که ماده ای موثر برای کمک به چربی سوزی است، یک افزودنی محبوب در بسیاری از مکمل های کاهش وزن است. اعتقاد بر این است که قرص چربی سوز چای سبز باعث افزایش فعالیت نوراپی نفرین، هورمون کمک کننده در چربی سوزی شده و می تواند باعث از بین رفتن چربی، بخصوص چربی های ناحیه ی شکمی شود.

بیشتر بخوانید:  گیاهان چربی سوز راهی موثر برای کاهش وزن

عوارض جانبی: این ماده حاوی مقداری کافئین بوده و ممکن است در افرادی که به کافئین حساس هستند علائمی ایجاد کند.

به طور کلی قبل از مصرف قرص های چربی سوز و مکمل، مخصوصا اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا از بیماری مشخصی رنج می برید، حتما با پزشک تغذیه مشورت نموده تا دچار مشکل نشوید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه