ژلیش ناخن چیست؟

written by هانیه زاهدی 14 مهر 1399

شاید از خود پرسیده باشید که ژلیش ناخن چیست و چه فرقی با مانیکور کلاسیک دارد؟ ژلیش ناخن یک روش مدرن برای آرایش ناخن هاست که به کمک دستگاه LED یا UV انجام شده و ماندگاری بیشتری نسبت به مانیکور کلاسیک دارد.

در این روش بعد از تمیز کردن و شکل دادن به ناخن ها، از رنگ ژلیش استفاده شده و ناخن ها در زیر دستگاه LED یا UV قرار می دهند تا رنگ خشک شده و ثابت بماند (چون در جریان هوا خشک نمی شود). در پایان نیز از روغن کوتیکول  استفاده می شود.

اگر شما هم از پرداخت هفتگی ناخن های خود خسته شده اید، و یا به خاطر مشغله زیاد فرصت رسیدگی روزانه به آنها را ندارید، ژلیش ناخن یک پیشنهاد مناسب برای شماست.

بانوی شهر در این مقاله شما را با مزایا و معایب این روش مدرن، آشنا می کند.

ژلیش ناخن، مزایا و معایب آن

همانطور که گفته شد در این تکنیک جذاب آرایش ناخن، از لاک ژلیش استفاده می شود که در آن رنگ با ژل اکریلیک مخلوط شده و به همین دلیل ماندگاری آن نسبت به لاک های معمولی بیشتر بوده (حدود 3 هفته) و ترک خوردگی کمتری دارد.

برای برداشتن آن نیز حتما باید به سالن آرایشی مراجعه شود. این روش معمولا روی ناخن های طبیعی انجام می شود اما به روی ناخن های کاشته شده هم قابل اجراست.

ژلیش ناخن

ژلیش ناخن در سه مرحله به کمک سه ماده مختلف انجام می شود: ژل پایه Foundation Gel، ژل رنگ یا همان لاک ژلیش Gel Polish و تاپ ژل Top Gel.

بیشتر بخوانید:  انواع روش های کاشت ناخن مزایا و معایب آن

برای پیاده سازی این تکنیک مدرن

  1. ابتدا ناخن را به دقت پرداخت می کنند (گرفتن کوتیکول و شکل دادن به ناخن ها)
  2. ژله پایه را به دقت به همه جای ناخن میزنند.
  3. سپس ناخن ها را زیر دستگاه LED یا UV قرار می دهند. (مدت زمانی که دست باید در معرض اشعه بماند، در دستگاه LED یا UV متفاوت می باشد. برای دستگاه LED حدود 5 ثانیه و برای دستگاه UV از 20 تا 60 ثانیه)
  4. پس از انتخاب رنگ ژلیش مورد نظر و اعمال آن، ناخن ها باید مجددا در دستگاه UV یا LED قرار گیرند. هر چه رنگ تیره تر باشد، مدت زمانیکه دست باید تحت اشعه بماند بیشتر است. (در دستگاه LED برای رنگ روشن 20 ثانیه و برای رنگ های تیره 30 ثانیه. در دستگاه UV برای رنگهای روشن 1 دقیقه و برای رنگهای تیره 2 دقیقه).
  5. در این مرحله برای تثبیت رنگ ژلیش از تاپ ژل استفاده می شود که پس از زدن آن، ناخن ها باید مجددا در معرض اشعه قرار بگیرند. (برای دستگاه LED حدود 30 ثانیه و برای دستگاه UV حدود 2 دقیقه).
  6. و در انتها پس از خشک شدن کامل ژل ها، از روغن کوتیکول برای پوست اطراف ناخن استفاده می شود.

این لاکِ موقت، بنا به جنس ژل های مصرف شده از 10 تا 20 روز دوام خواهد داشت و برخلاف لاک های معمولی با قرار گرفتن در معرض مواد شوینده و پاک کننده، از بین نخواهد رفت. البته میزان ماندگاری آن ارتباط مستقیم به جنس و برند ژل های مصرف شده دارد.

مواد به کار رفته در ژلیش برخلاف لاک های معمولی به بهداشت ناخن ها آسیب نمی رساند. تنها روش پاک کردن آن است که اگر غیرحرفه ای و خودسرانه انجام شود، سبب آسیب رسانی به بافت ناخن می شود.

بیشتر بخوانید:  انواع روش های کاشت ناخن مزایا و معایب آن

برای پاک کردن ژلیش حتما به سالن آرایشی مراجعه شود. در سالن های مجرب، پنبه را به استون خالص آغشته کرده، روی ناخن گذاشته و آن را با فویل آلومینیومی به مدت 15 تا 20 دقیقه می پوشانند که پس از این مدت زمان، ژل ها به طول کامل پاک می شوند.

ژلیش ناخن

ژلیش ناخن برای کسانی مناسب است که وقت و یا حوصله زیادی برای رسیدگی به ناخن هایشان ندارند اما اگر جزء افرادی هستید که با هر استایلی، رنگ ناخن هایتان را نیز در نظر می گیرید، به ژلیش ناخن فکر نکنید چون برای شما مصداق هدر دادن هزینه و زمان است.

هزینه این روش نسبت به مانیکور کلاسیک بیشتر بوده و چنانچه صرف این هزینه برای برخی مشکل می باشد، بهتر است برای تنوع از آن استفاده کنند.

توجه داشته باشید که در این تکنیک چون چند لایه ژل روی یکدیگر قرار می گیرند، منافذ ناخن کامل مسدود شده و استفاده از آن در طولانی مدت آسیب رسان است؛ لذا بهتر است به طور فصلی یا با فاصله زمانی مناسب این کار انجام شود. همچنین برای کسانی که ناخن هایشان از سلامت مناسبی برخوردار نیست، توصیه نمی شود.

ژلیش ناخن

ژلیش ناخن با کاشت ناخن متفاوت است. ژلیش تنها یک لاک با ماندگاری بالاست و نمی تواند در بلندی یا کوتاهی ناخن اثری بگذارد اما در کاشت ناخن موادی مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند سبب فرم دهی ناخن ها شود.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه