چگونه بتوانیم یک مادر شاد باشیم؟

written by سولماز هومن زاده 17 مهر 1398
مادر شاد

من از كودكى بر اين باور بودم كه بايد بتوانم هر كارى را انجام دهم. وقتى ٢٠ ساله بودم، يك ليست از كارهايى كه در زندگيم بايد انجام ميدادم را برای خودم نوشتم؛ بلافاصله بعد از اتمام دانشگاه سركار ميروم، تا ٣٠ سالگى ازدواج ميكنم، در كارم آنقدر پيشرفت ميكنم كه هر وقت دلم بخواهد بتوانم مرخصى بگيرم و بعدش تا قبل از ٣٥ سالگى بچه دار ميشوم. جوان بودم با كلى انرژى مثبت. همچنین يك حس زنانه هم در درونم داشتم كه بهم ميگفت كاملا درست ميگویم، من به عنوان يك زن وظيفه ام این بود كه از عهده همه اين كارها بر بيام و یک مادر شاد باشم.

وقتى بزرگتر، عاقلتر و مادر ٤ فرزند شدم، ياد گرفتم كه با تلاش كردن براى انجام همه كارها، مخصوصا به طور همزمان، نه تنها نميتوانستم به طور كامل انجامشان دهم بلکه از هيچ كدامشان نیز لذت نميبردم. ازدواج، كار و بچه هایم نیز تحت فشار فراوان بودند.

باور کنید که هيچ قرص معجزه آسايى وجود ندارد كه شما با خوردنش بتوانيد همه ابعاد زندگي را به يك نقطه تعادل برسانيد، ولى من با گذشت زمان راهكارهايى را ياد گرفتم كه باعث شدند نه تنها از سلامت عقل و روان برخوردار باشم، بلكه از تمام درگيری هاى روزانه مادرى، كار (چه كار خانه، چه كار بيرون و يا هردو) و ازدواجم لذت ببرم. ١٠ راهكار زير به من كمك كرد كه به يك نقطه تعادل سالم در زمينه كار و زندگى شخصی خود برسم.

١٠ کارى که به عنوان یک مادر شاد باید متفاوت انجام دهید

نقطه تعادل خود را پيدا كنيد

مادران شاد

بياييد و يك واقعيت را قبول كنيم. وقتى بحث مادر شدن، كار و ازدواج پيش ميايد، هيچ نقطه ايده آلى وجود ندارد. اين دست خود شماست كه چگونه کارهایتان را اولويت بندى كنيد، تغيير ايجاد كنيد و تصميم بگيريد كه آمادگی انجام چه كارهايى را دارید و چه كارهايى را نميتوانيد انجام دهيد. هيچ وقت به خودتان نگویيد كه “من بايد بتوانم كه” يا “اگر او ميتواند، حتما من نیز ميتوانم”. از همه مهمتر به حرف هاى ديگران درباره كارهايى كه بايد و نبايد انجام بدهيد گوش نكنيد، بلكه به نيازهاى خود و آنچه برايتان بهترين است توجه كنيد. اگر احساس می كنيد كه يک روز خوب هستید و يک روز نيستيد، حتما درست فكر مي كنيد. بايد يک نگاه به زندگی خود بیندازيد، ببينيد چه اتفاقاتى در حال رخ دادن است و سپس اگر لازم باشد يكسرى چيزها را تغيير دهید. براى ايجاد تغيير در وظايف كارى، همسرى و مادری خود انعطاف پذير باشيد، به هرحال اين وظايف به مرور زمان، چه بخواهيد چه نخواهيد، تغيير ميكنند.

به جاى “تمام و كمال”، “به اندازه كافى خوب بودن” را انتخاب كنيد

مادران شاد

تمام فشارهایی که زنان امروز برای مادر، کارمند، همسر ایده آل بودن و هیکل ایده آل داشتن تحمل می کنند، تمام لذت مادر بودن و‌ انرژی آنها را می گیرد. فکر نمی کنید که خیلی خوب می شود اگر گاهی اوقات به خود کمى استراحت بدهیم؟ وقتی قرار است کاری را انجام بدهيد، ابتدا از خودتان بپرسید “آيا فقط انجام دادن كار کافیست و یا باید آن را به بهترین نحو انجام بدهم؟” به شما قول می دهم كه از هر ۱۰ بار، ۹ بار جواب شما اين است: “فقط انجامش بده.”

مادر ستم كشيده نباشيد!

مادران شاد

“كلى كار دارم كه بايد انجام بدهم”، “همه كارهاى اينجا را من بايد انجام بدهم”، آيا اين جمله ها برايتان آشناست؟ آيا احساس ميكنيد كه تحت فشار و ناراضى هستيد ولى بايد همه كارها را هم انجام بدهيد؟ اگر اينگونه است بايد بگويم كه حس “قربانى بودن” ميتواند براى شما تبديل به يك عادت شود، تمام انرژى فيزيكى و روانى شما را بگيرد و سطح تنش و استرس شما را بالا ببرد.

مادران شاد

نكته جالب اينجاست كه اين حس از غرور شما نشأت ميگيرد. تلاش براى قربانى ديده شدن و مسئوليت همه كارها را بر عهده گرفتن، چيزيست كه باعث ميشود شما احساس مهم بودن كنيد. شما فكر ميكنيد كه با اينكار مشغول و مهم به نظر ميايد. ولى واقعيت اين نيست. در اصل اين كار براى اطرافيانتان بسيار آزار دهنده است، ميتواند آنها را عصبانى كند و فقط شما را مانند يك قربانى ببينند نه يك فرد مهم! راه حل چيست؟ از ديگران كمك بخواهيد، اجازه بدهيد كه كمى فشار كارى را از روى دوش شما بردارند، و ياد بگيريد كه بعضى وقتها به خواسته هاى ديگران يك “نه” محكم بگوييد.

به عنوان یک مادر شاد مرز بين خانه و كار را مشخص كنيد

مادران شاد

در دنياى امروز كه با داشتن موبايل و تبلت، هميشه كار خود را در كنارمان داريم، گفتن اين جمله از عمل كردن به آن آسانتر است. كار آسانى نيست كه با رفتن به خانه بخواهيد دكمه وظايف كارى خود را خاموش كنيد، مخصوصا اگر از خانه كار ميكنيد. همچنين منطقى نيست كه نگراني هاى خود در رابطه با خانواده و فرزندانتان را به محل كار خود ببريد. كارى كه ميتوانيد انجام بدهيد اين است؛ قبل از ترك خانه و يا محل كار، همه چيزهاى مربوط به آنجا كه در ذهنتان هست را روى كاغذ يا كامپيوتر يا موبايلتان بنويسيد تا يادتان بماند كه وقتى برگشتيد چه كارهايى را بايد انجام بدهيد. تمركز ذهنتان را به سمتى ببريد كه از اين لحظه به بعد هر نوع فعاليت و كارى مربوط به آن مكان تمام شده، ليست كارهايتان را كنار بگذاريد و تا روز بعد به آن دست نزنيد.

چند راهکار برای بهتر بودن زندگی مادران شاغل را بخوانید

اول ماسك اكسيژن خودتان را بگذاريد

مادران شاد

مادرهای عزیز، اين يعنى شما قبل از اينكه بتوانيد مراقب ديگران باشيد، بايد مراقب خودتان باشيد و اين ديگران شامل فرزندان، همسر و پدر و مادر سالخورده شما هم ميشود. براى مادر شاد بودن یاید برای خودتان وقت بگذاريد، اين اصلا خودخواهى نيست، بلكه كاملا ضروريست. ورزش كنيد، مديتيشن كنيد، بخوانيد و با دوستان معاشرت كنيد. در هفته يك شب را به خود اختصاص دهيد و كارى را بكنيد كه از انجام دادنش لذت ميبريد. اين كار شامل چيزهايى كه برايتان خوب است و يا چيزهايى كه فرزندان و همسرتان از آن لذت ميبرند، نميشود. اين فقط مال شماست، هر چيزى كه ميخواهد باشد؛ يك شام با دوستان، خواندن يك كتاب عاشقانه در وان آب گرم، يا ولو شدن روى مبل در حاليكه يك پيتزاى خوشمزه ميخوريد و تلويزيون ميبينيد. جاى بحث كردن هم ندارد، موبايل را خاموش كنيد، جواب ايميل ها را ندهيد. نسبت به انجامش مصمم باشيد و رهايش نكنيد!

به احساس گناه مادرانه “نه” بگویید

مادران شاد

كلمه “بايد” را از ليست كلمات خارج كنيد. وقتى ديگران به شما ميگویند كه “بايد” براى فرزندتان غذاى خانگی درست كنيد، يا “نبايد” اجازه دهید که تلويزيون ببيند، يا “بايد” تا يكسال شير خودتان را بخورد، يا “بايد” برگرديد سركار چون واقعا حيف است، فقط از يك گوش بشنويد و از آن یکی بيرون كنيد! كارى را انجام دهيد كه براى شما بهترين است، برای یک مادر شاد بودن، زندگى خود را با اين “بايد” ها پر نكنيد و به هيچ عنوان آنها را تبديل به ارزش نكنيد.

برای مادر شاد بودن، مقايسه نكنيد!

مادران شاد

اين جمله را همیشه يادتان باشد “مقايسه كردن يعنى نااميد شدن!” شايد فكر كنيد كه همسايه و يا دوستانتان يك زن ايده آل هستند، ولى باور كنيد كه نيستند! همه ما به عنوان همسر، مادر و یک فرد شاغل گرفتاری هاى خود را داريم. وقت آن است كه دست از اين جنگ زنانه برداريد: اينكه زنان شاغل زنان خانه دار را پايينتر از خود ببينند و زنان خانه دار، مادران شاغل را مورد سرزنش قرار بدهند. بهتراست به جاى قضاوت كردن، انرژی را صرف حمايت از زنهاى ديگر كنيد. باور كنيد كه در دراز مدت به نفع همه ما خواهد بود.

برای تبدیل شدن به یک مادر شاد و موفق مقاله زنان هدفمند چه ویژگی هایی دارند؟ را بخوانید.

آهسته تر حرکت كنيد!

مادران شاد

يكى از دوستانم ميگفت كه وقتى بچه هایش كوچك بودند، دائم به خودش ميگفت «روزها بلند و سالها كوتاه هستند.» بعضى وقتها شما تمايل داريد كه چند كار مهم را به طور همزمان با هم انجام بدهيد. اگر در حاليكه فرزندانتان را با ماشين مدرسه ميبريد، يك تلفن مهم هم بزنيد، خوب مطمئنا داريد از وقت خود به بهترین شکل استفاده ميكنيد. ولى اگر با تلفن حرف ميزنيد، رانندگى هم ميكنيد و فرزندتان نیز در ماشین است، هيچ یک از اين كارها ١٠٠٪؜ توجه شما را ندارند. شما با اينكار به فرد پشت تلفن و فرزندتان خيانت ميكنيد و توجهتان به جاده پيش رو كم ميشود.

برای مادر شاد بودن، موفقيت را تعريف كنيد

مادران شاد

شعار “همه كارها را به تنهايى انجام دادن” به گذشته تعلق دارد. امروزه زنان تعريف جديدى از موفقيت دارند و اين تعريف شامل كلماتى از قبيل زن قوى، مادر قوى و مادر همه چيز تمام نمی شود. همچنين قرار نيست ربطى به موقعيت شغلى و درآمد بالا داشته باشد. مادرانى كه شاغل هستند بايد تمام سعی خود را بكنند كه از عهده كار و بچه هایشان به خوبى بر بيایند، راحت نيست ولى امکان پذیر است. همچنین به مادرانى كه برای بزرگ کردن بچه هایشان كار خود را كنار گذاشتند بايد بگویم كه آنها در حال انجام مهمترين شغل دنيا هستند.

كار مورد علاقه تان را پيدا كنيد و برای انجامش تلاش کنید

مادران شاد

يكى از كليدهاى اصلی خوشحال بودن به عنوان یک مادر و همسر، پيدا كردن وظيفه، شغل و كاريست كه خوشحالى را به زندگی شما بیاورد. اگر توانستيد، كارى را پيدا كنيد كه نه تنها مورد علاقه شما باشد بلكه برای شما ايجاد درآمد هم بكند. اگر نه، علائق خود را خارج از دنياى كار پيدا كنيد، اين علاقه ميتواند باغبانى، ورزش، نوشتن و يا فقط لذت بردن از همنشينى با دوستان باشد!

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

1 دیدگاه

فرشته خسروانی 8 مهر 1397 - 10:51 ق.ظ

بسیار خرسندم مادری با اطلاع و آگاه در این موارد تجربیات و تحقیقات خود را در اختیار دیگران قرار می دهد .صد افسوس که مادران این سرزمین زمان برای بالابردن دیدگاه و تفکرات به روز و بسیار کمک کننده برای آگاهی و اطلاع و بهتر برخورد کردن با فرزندان خود از همان ابتدای نوزادی نمی گذارند در صورتی که به اعتقاد من کودکان این سرزمین لایق بهترین برخوردها و برداشتها از همان اوان کودکی هستند کاش بتوانیم با اطلاع رسانی بیشتر این کمک را به مادران جدید داشته باشیم با تشکر از بانوی شهر

Reply

بدون دیدگاه