معرفی زنان موفق و کارآفرین ایرانی

written by هانیه زاهدی 12 آذر 1397
معرفی زنان موفق و کارآفرین ایرانی

موفقیت مانند یک کوه یخ است آنچه که ما از موفقیت می بینیم، تنها قله کوه است و چیزی که از نظر ما پنهان است، سختی های مسیر موفقیت است که در پس آن نهفته شده است.
جهان ما رهبران و زنان موفق بسیاری را در زمینه های مختلف از جمله سیاست، مد، طراحی، موسیقی، سرگرمی، تکنولوژی و علم به خود دیده است. این زنان دارای چه ویژگی هایی هستند که آنها را قادر ساخته تا به طرز فوق العاده ای موفق شوند؟

زنان می توانند بی نظیر باشند. در دنیای امروز، زنان قادرند در موضع قدرت قرار گیرند و موفقیت های شگفتی را خلق کنند. آنان ثابت کرده اند زن فرای جذابیت های ظاهری اش می تواند ظاهر شود. هر زن موفق داستان خودش را دارد اما این داستان های متفاوت در ویژگی هایی از جمله صبر، پشتکار، امیدواری، تلاش، داشتن اعتماد بنفس و نترسیدن از داشتن رویاهای بزرگ مشترکند.

در این مقاله بانوی شهر فهرستی از زنان موفق و کارآفرین ایرانی در عرصه بین المللی را فراهم کرده است.

 انوشه انصاری

 انوشه انصاری

انوشه انصاری (متولد 1966 – مشهد)  مهندس ایرانی- آمریکایی، کاوشگر، فضانورد، بنیان گذار و رئیس شرکت Prodea Systems است. او در گذشته نیز  بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Telecom Technologies, Inc. – TTI بوده است. در 18 سپتامبر 2006 درست چند روز پس از تولد 40 سالگی اش، به عنوان اولین فضانورد ایرانی به فضا رفت. خاطرات او تحت عنوان “رویای من از ستاره ها”، با همکار هومر هیکام، توسط انتشارات Palgrave Macmillan در سال 2010 منتشر شده است.

او مدرک لیسانس در رشته مهندسی برق و علوم رایانه را از دانشگاه جورج میسون در فیرفکس، ویرجینیا دریافت کرده و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه جورج واشنگتن در واشنگتن دی سی گذرانده است. او هم اکنون به اتفاق همسرش، حمید انصاری، در تگزاس زندگی می کند. ثروت انصاری بالغ بر 750 میلیون دلار تخمین زده می شود.

برخی از دستاوردها و افتخارات علمی و اجتماعی او عبارتند از:

 • دریافت جایزه تعالی کارآفرینی دانشگاه جورج میسون
 • قرار گرفتن شرکت تحت سرپرستی او در لیست 500 شرکت سریع و در حال رشد دنیا
 • دریافت مدال افتخار الیس به پاس تلاش های انسان دوستانه اش در سال 2010
 • دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه جورج میسون، در سال 2012
 • دریافت جایزه پیشگام فضایی برای خدماتش به جامعه فضایی در سال 2015
بیشتر بخوانید:  انوشه انصاری اولین بانوی فضانورد ایرانی

شهرزاد رفعتی

شهرزاد رفعتی

شهرزاد رفعتی، (متولد 1980 – تهران)، بنیانگذار و مدیر عامل BroadbandTV Corp، که یک شرکت رسانه ای دیجیتال و فناوریست که بزرگترین شبکه چند پلتفرم در جهان است. شهرزاد با کمک شرکت Fast به عنوان یکی از 100 فرد خلاق در زمینه کسب و کار و پیشگام فناوری شناخته شده است که باعث ایجاد صلح میان نهادهای سرگرمی بزرگ مانند NBA و طرفداران آنها شد.

او در سنین نوجوانی به کانادا مهاجرت کرد و در سال 2005، کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم رایانه در دانشگاه بریتیش کلمبیا به پایان رساند. او در دانشگاه سوربن پاریس (پاریس IV) نیز تحصیل کرده است. ثروت او بالغ بر 47 میلیون دلار تخمین زده می شود.

برخی از دستاوردها و افتخارات اجتماعی او عبارتند از:

 • قرار گرفتن در لیست 100 فرد خلاق در زمینه کسب و کار در سال 2011
 • دریافت جایزه 40 کارآفرین کمتر از 40 سال، در زمینه کسب و کار در کانادا در سال 2012
 • دریافت جایزه طراحی زندگی دیجیتال (DLD) در سال 2014
 • دریافت جایزه زنان قدرتمند کانادا در سال 2017
 • دریافت جایزه ارنست و کارآفرین جوان در سال 2018

سحر هاشمی

سحر هاشمی

سحر هاشمی OBE به عنوان یکی از بنیانگذاران کافی شاپ های زنجیره ای Coffee Republic و صنعت شیرینی پزی با برند تجاری Skinny Candy است. او در سال 2012 به پاس قدردانی برای خدماتش به اقتصاد انگلستان و فعالیت های نیکوکارانه، عنوان افسر اجرایی امپراطوری بریتانیا (OBE) را به دست آورد.
هاشمی در رشته حقوق از دانشگاه بریستول فارغ التحصیل شده و همچنین به عنوان یک نویسنده و سخنران انگیزشی برجسته به شمار می رود. ثروت او بالغ بر 35 میلیون دلار تخمین زده می شود.

برخی از دستاوردهای اجتماعی او عبارتند از:

 • دریافت جایزه پیشگام زندگی ملت، اهدا شده توسط ملکه الیزابت
 • قرار گرفتن در زمره 35 زن کارآفرین کمتر از 35 سال، در لیست نشریه Management Today
 • قرار گرفتن در زمره 20 زن قدرتمند بریتانیا، در لیست نشریه Independent on Sunday

رکسانا وَرزا

رکسانا وَرزا

رکسانا وَرزا (متولد 1985 – کالیفرنیا) یک مدیر عامل ایرانی- آمریکایی است و برای تنظیم دوره های برنامه نویسی و آموزش کامپیوتر برای زنان نیز شناخته شده است.
رکسانا در سال 2007، مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات فرانسه از دانشگاه UCLA کسب کرده و از طریق راه اندازی وبلاگ Tech Baguette وارد تجارت فرانسه شد. پس از چندی تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به فرانسه سفر کند. از سال 2009 تا 2011، به طور همزمان در دو رشته و دو دانشگاه مختلف یکی Sciences Po Paris و دیگری London School of Economics به ادامه تحصیل پراخت و سرانجام توانست یک کارشناسی ارشد در تجارت بین الملل و کارشناسی ارشد دیگر در رشته اقتصاد سیاسی بین المللی را کسب کند.
او در حال حاضر به عنوان مدیر بخش ایستگاه F، یک تاسیسات استارتاپی در منطقه 13 منطقه پاریس، مشغول به کار است.
در آوریل 2013، در رتبه بندی Business Insider، رکسانا در میان 30 نفر از بانفوذ ترین زنان زیر 30 سال در بخش تکنولوژی قرار گرفت.
ثروت او بالغ بر 10 میلیون دلار تخمین زده می شود.

بیشتر بخوانید:  انوشه انصاری اولین بانوی فضانورد ایرانی

ثریا دارابی

ثریا دارابی

ثریا دارابی (متولد 1983 – اهواز) موسس وبسایت موفق Zady در حوزه مد و فشن و همچنین یکی از بنیان گذاران وبسایت پرطرفدار Foodspotting می باشد.
این برنامه در زمینه آشپزی فعال است و از سوی مجله‌ اینترنتی Wired در سال 2010 به عنوان اپلیکیشن برتر سال معرفی شده است.
دارابی در سال 2005 در رشته تاریخ هنر از دانشگاه Georgetown فارغ التحصیل شد و اندکی بعد به عنوان مدیر بازاریابی نیویورک تایمز مشغول بکار شد. او با تجربه کاری در زمینه فعالیت های بازاریابی و دنیای دیجیتال، توانست وب سایت و برنامه های موفقی را بنیان گذاری کند. ثروت او بالغ بر 10 میلیون دلار تخمین زده می شود.

برخی از دستاوردهای اجتماعی او عبارتند از:

 • قرار گرفتن در لیست 30 مدیر برتر زیر 30 سال در مجله Inc، در سال 2012
 • انتخاب شدن به عنوان یکی از رهبران جوان سازمان اقتصادی جهان، در سال 2014
 • قرار گرفتن در لیست خلاق‌ ترین افراد در حوزه‌ی تجارت در مجله Fast Company
 • قرار گرفتن در لیست 40 مدیر برتر زیر 40 سال در مجله Fortune، در سال 2015

سیما ضرغامی

سیما ضرغامی

سیما ضرغامی (متولد 1962 – آبادان) مدیر ایرانی- آمریکایی شبکه های تلویزیونی آمریکاست. او هم اکنون مدیر شبکه Nickelodeon و گروه خانواده و کودکان است که از سال 2006 به این سمت منصوب شده است.

پدر او ایرانی و مادرش کاترین، اهل اسکاتلند است. آنها ابتدا به کانادا مهاجرت کردند اما در نهایت در ایالت نیوجرسی آمریکا ساکن شدند. ضرغامی در سال 1980، وارد دانشگاه Vermont در برلینگتون شد اما نتوانست مدرک خود را دریافت کند. بعدها در سال 2000 مدرک دیپلم افتخاری توسط کالج تحصیلات و خدمات اجتماعی دانشگاه Vermont به او اعطا شد.
او هم اکنون با همسر و سه پسرش در نیویورک زندگی می کند. ثروت او بالغ بر 8 میلیون دلار تخمین زده می شود.

بیشتر بخوانید:  انوشه انصاری اولین بانوی فضانورد ایرانی

لی لی قالیچی

لی لی قالیچی

لیلی قالیچی (نیلوفر) (متولد 1983 – تگزاس)، مدل و مالک برند Ghalichi Glam است. او در سال 2012، در سریال آمریکایی Shahs of Sunset که نشان دهنده زندگی عده ای از ایرانیان ثروتمند ساکن در منطقه بورلی هیلز بود، به ایفای نقش پرداخت و به شهرت رسید.

او مدرک کارشناسی خود را در رشته تجارت، از دانشگاه McCombs school of business دریافت کرده و از سال 2005 تا 2008 در دانشگاه loyola law school به تحصیل در رشته حقوق پرداخته است. اما علاقه اش به دنیای مد و فشن مانع از ادامه کار او به عنوان وکیل شد و زندگی اش را به عنوان یک طراح و بلاگر ادامه داد. لیلی هم اکنون با همسر خود در آمریکا زندگی می کند.

ثروت او بالغ بر 2.5 میلیون دلار تخمین زده می شود.

نگین میر صالحی

نگین میر صالحی

نگین میرصالحی (متولد 1988 – هلند)، یک فشن بلاگر حرفه ای و صاحب برند گیسو است.

او فارغ التحصیل کارشناسی در رشته مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد در رشته بازاریابی است. نگین از کودکی به مد و زیبایی علاقه زیادی داشت و این علاقه او سرانجام باعث شد تا به کمک نامزدش موریتس استیبه، برند گیسو را تاسیس کند و در حال حاضر نیز سعی در توسعه و گسترش این شرکت دارد.
وبسایت او مملو از عکس های مسافرت ها، لباس ها و استایل شخصی اش است که آنها را برای طرفدارانش به اشتراک می گذارد. او تاکنون با برندهای مشهوری چون Chopard, Chloe, Dior و… همکاری داشته است. ثروت او بالغ بر 1 میلیون دلار تخمین زده می شود.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه