چیدمان داخلی به سبک دکوراسیون فرانسوی

written by هانیه زاهدی 6 بهمن 1398
دکوراسیون فرانسوی

وقتی صحبت از دکوراسیون فرانسوی می شود، بی درنگ کاخ های پرزرق و برق پاریس با دکواسیون های مجلل و اشرافیشان به ذهنمان می آید. علاقه بی حد و حصر فرانسوی ها به هنر و ظرافت های زیبایی شناختی، سبب شده تا آن را در تمام جنبه های زندگی روزمره خود از آشپزی گرفته تا دکوراسیون خانه تزریق کرده و با این کار شیک ترین جادوگران جهان لقب گرفته اند.

امروزه فرانسوی ها با تلفیق چیدمان باشکوه قرون وسطایی و سبک ساده و مدرن امروزی، ارتباط هماهنگی برقرار کرده و آنچه به عنوان دکوراسیون فرانسوی عرضه می شود در عین داشتن اصالت، حس عاشقانه و لوکس بودن، راحتی و جذابیت را نیز به همراه دارد.

بانوی شهر قصد دارد تا در این مقاله شما را با نکات ظریف و کاربردی دکوراسیون فرانسوی آشنا کند.

ویژگی های دکوراسیون فرانسوی

کاربرد سبک کوبیسم

سبک کوبیسم در فرانسه توسط هنرمندانی چون پابلو پیکاسو و ژرژ براک پیشگام بود. می توان گفت تقریبا در خانه بسیاری از فرانسوی ها، یک قطعه هنری شامل تابلو و یا عتیقه ای به این سبک خواهید یافت.

دکوراسیون فرانسوی

استفاده از گچ بری های هنری

کاربرد گچ بری با طرح و رنگ های گوناگون از دیگر ویژگی ها معماری و دکوراسیون فرانسوی است. این گچ بری های ظریف که معمولا در تمام نقاط خانه به چشم می خورد، نمادی از اصالت و زیبایی درخشش پاریس در گذشته های دور است.

با ۴ نمونه سبک دکوراسیون داخلی آشنا شوید

دکوراسیون فرانسوی

تزئین خانه با اشیای عتیقه و آنتیک

فرانسوی ها قدردان تاریخ و زیبایی های آن هستند به طوریکه همیشه نمادی از گذشته ها را در وسایل خانه های آنها می توان یافت. خواه یک آینه عتیقه باشد و یا یک گلدانی که از تاریخ به امروز سفر کرده! آنها معتقدند نباید تاریخ را تنها سیاه و سفید و خاکستری به یاد آورد؛ بلکه باید لحظاتی را در تاریخ مکث کرده و سپاسگزار آن بود. استفاده از انواع مجسمه های چینی، جعبه های فلزی و حکاکی شده، انواع کوسن های دکوری و آینه های بسیار بزرگ، از دیگر دکورهای رایج در فرانسه است.

دکوراسیون فرانسوی

استفاده از اشیای طلایی رنگ یا رنگ طلایی

زرق و برق و دلفریبی، ستون اصلی دکوراسیون فرانسوی بوده و به همین دلیل استفاده از رنگ طلایی در گچ بری ها و یا بکاربردن اشیای طلاکاری شده، خواه یک قاب زیبا روی شومینه و یا یک میز کوچک کنار اتاق، کلید دستیابی به آن است.

دکوراسیون فرانسوی

کاربرد رنگ های پاستیلی و خاکستری در دکوراسیون فرانسوی

معمولا رنگ های گرم و درخشان در چیدمان فرانسوی جایی ندارند. استفاده از رنگ های سفید عاجی، پاستیلی، سبز زمردی، آب ملایم، نقره ای و خنثی به همراه لایه های خاکستری بیشتر مورد پسند می باشند.

دکوراسیون فرانسوی

دکوراسیون فرانسوی

گل ها جزء جدایی ناپذیر دکوراسیون فرانسوی

تقریبا هیچ خانه ای در فرانسه بدون گل یافت نمی شود؛ خواه یک دسته گل زیبا روی میز باشد، یا قطاری از گلدان های رنگارنگ در نقاط مختلف خانه. به عقیده آنها حس زندگی، عشق، رشد و پویایی را می توان در همین گلهای مبهوت کننده یافت.

دکوراسیون فرانسوی

لوسترهای کریستالی و پرزرق و برق

شاید به نظر عجیب بیاید اما در دکوراسیون فرانسوی لوسترهای کریستالی را از اتاق بچه گرفته تا سالن پذیرایی می توان مشاهده کرد. علاوه بر لوستر، شمعدان های دیوارکوب و آباژورهای کریستالی نیز برای روشنایی استفاده می شود.

دکوراسیون فرانسوی

استفاده از پرده های ابریشمی و کتانی شیک

به طور کلی در فرانسه استفاده از پارچه های ابریشمی یا کتانی با طرح های جذاب در چیدمان خانه بسیار مرسوم و رایج بوده و اغلب از این پارچه ها به عنوان پرده و یا رومیزی استفاده شده و خودشان معتقدند یک عنصر جذابیست که حس رمانتیک گونه را برایشان به همراه دارد.

دکوراسیون فرانسوی

پوشش کف و دیوارها در دکوراسیون فرانسوی

پوشش کف ها معمولا از مرغوبترین مصالح که شامل لمینت، پارکت، سنگ های گرانیتی با رنگ روشن می باشد. دیوارها نیز با رنگ های مات و نیمه مات رنگ شده و یا از کاغذ دیواری های طرحدار استفاده می شود.

دکوراسیون فرانسوی

دکوراسیون فرانسوی

فرانسوی ها سبک Provincial را نیز دوست دارند اما از کلیشه متنفرند. این سبک بیشتر در شهرهای کوچک و مناطق روستایی به چشم خورده و در جایی مثل پاریس وجود ندارد. سبک Provincial شامل ساختارهای چوبی، تزئینات آهنی، استفاده از کفپوش های ماسه سنگ، دیوارهای آهکی و مبلمان سفید می باشد. فرانسوی ها بیشتر از این سبک در خانه های روستایی، ویلاها و خانه های مخصوص گردشگران استقبال می کنند.

دکوراسیون فرانسوی

طراحان و معماران معروف می گویند که کمال گرایی در دکوراسیون آمریکایی بیشتر از دکوراسیون فرانسوی می باشد اگرچه قدمت تاریخ فرانسه بسیار بیشتر از ایالات متحده است. فرانسوی ها بیشتر به جریان و حس زندگی و سبک شخصی خودشان در چیدمان اهمیت داده و شاید خیلی نگران این نباشند که اشیا چگونه در کنار هم قرار می گیرند؛ بلکه آنچه برایشان اولویت دارد، تناسب و هارمونی بین وسایل و رنگ آنهاست.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه