فیلم دیدن و تاثیرات آن

written by ویدا نورمحمدیان 21 اسفند 1398
فیلم دیدن

فیلم دیدن چه در سینما، چه در خانه، همیشه جزء یکی از بهترین تفریحات قرار می گیرد. سلیقه افراد در انتخاب ژانر فیلم بسیار متفاوت بوده و به لطف رشد صنعت فیلم و سینما در چندین دهه اخیر، فیلم های بسیاری با موضوعات گوناگون تولید شده که توانسته مخاطبان خود را راضی نگه دارد.

واضح است که تماشای فیلم احساسات انسان را تحریک کرده و می تواند او را خوشحال، گریان، آزرده خاطر، ناامید، وحشت زده و یا رمانتیک کرده و حتی به او انگیزه لازم برای مواجه با مشکلات را بدهد. معمولا هنگام فیلم دیدن افراد خود را به جای شخصیت های داستان قرار داده، با آنها همزادپنداری کرده و یا به خاطر شخصیت جذاب کاراکتر فیلم، از او تاثیر می گیرند. همین عامل نشان می دهد که تماشای فیلم تا چه حد می تواند به روی انسان تاثیر داشته باشد.

این روزها که بیشتر وقت را در خانه سپری می کنیم بانوی شهر قصد دارد در این مقاله شما را با تاثیرات فیلم دیدن آشنا کند.

آنچه که باید از فیلم دیدن و تاثیرات آن بدانید

تماشای فیلم بیش از آنچه که فکر می کنید بر سلامت روان انسان و حتی زندگی واقعی او تاثیر گذار است. گذشته از اینکه می توان چند ساعت سرگرمی را به تنهایی یا در کنار دوستان و خانواده تجربه کرد، فیلم دیدن می تواند خود نوعی درمان محسوب شود! شاید به نظر عجیب بیاید اما کاملا واقعیست! این کار، فیلم درمانی نامیده شده و بر اساس همکاری روان درمانگران و فیلمسازان صورت پذیرفته که بر اساس آن فیلم ها یا سریال هایی با موضوعاتی خاص، جهت بهبود سلامت افراد و کمک به آنها تولید می شود. پس بهتر است کمی جدی تر به مقوله فیلم دیدن نگاه کنیم.

فیلم دیدن

اشاره کردیم که تماشای فیلم به راحتی می تواند احساسات انسان را تحت تاثیر قرار داده و حتی تا مدتها افراد را درگیر خود نگه دارد. مثلا خنده می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و هورمون های مرتبط با استرس را نیز کاهش دهد. یک مطالعه در دانشگاه مریلند به طور خاص به بررسی اثرات فیلم های کمدی پرداخته است. محققان دریافتند که خندیدن هنگام دیدن فیلم های کمدی باعث شده که رگ های خونی افراد تا 22٪ انبساط پیدا کرده و به دنبال آن فشار خون و استرس کاهش پیدا کند.

مقاله ۷ روش ساده برای کاهش استرس را بخوانید

دیدن فیلم های غمگین نیز می توانند بر شیمی مغز تاثیر داشته باشند. تحقیقات دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که تماشای یک فیلم ناراحت کننده، باعث افزایش تولید هورمون اِندروفین می شود که در کاهش درد موثر است.

اگر فردی با سابقه افسردگی و یا ناراحتی روحی عمیق به تماشای اینگونه فیلم ها بنشیند، به احتمال زیاد چون گذشته برایش تداعی می شود، حال خوبی پس از تماشای فیلم نخواهد داشت.

مقاله افسردگی چیست؟ را مطالعه کنید.

لذا به توصیه پزشکان متخصص فیلم درمانی، بیشتر فیلم هایی را تماشا کنید که حال و مشکلات فعلی شما را توصیف می کنند نه مشکلات گذشته را. چرا که اینگونه فیلم ها دیدگاه شما را نسبت به مشکلاتِ زمان حال تغییر داده و کمک می کنند بهتر با آنها مواجه شوید. حتی ممکن است پس از تماشای فیلم های ژانر درام، احساس کنید وضع کنونی تان چندان هم بد نیست و بابت آن سپاسگزار و قدردان باشید.

فیلم دیدن

از آنجا که فیلم ها می توانند به راحتی احساسات را تحریک کرده و واکنش آدمی را برانگیزند، لذا دیدن فیلم برای کسانیکه چندان احساساتی نیستند و یا به سختی احساساتشان را بروز می دهند، می تواند بسیار مفید واقع شود. چرا که سبب ایجاد واکنش های ناگهانی خنده، گریه، ترس و یا هیجان شده و به این ترتیب اثر تصفیه کنندگی داشته و سبب تخلیه نسبی احساساتشان می شود.

تماشای دوباره فیلم های نوستالژیک و خاطره انگیز نیز می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد. دیدن آنها غالبا با حس دلتنگی و یادآوری خاطرات خوب گذشته همراه شده و حتی شما را به یاد کسانی می اندازد که زمانی باهم به تماشای آن می نشستید؛ اگر مدتهاست که آنها بی خبرید، ممکن است تصمیم بگیرید جویای حال این دوستان قدیمی شوید. به این ترتیب حتی دیدن فیلم می تواند بر روابط ما با خانواده و دیگر دوستانمان تاثیر مثبتی گذاشته و آن را بهبود ببخشد.

فیلم دیدن

فیلم ها می توانند انسان را از لحاظ عاطفی نیز باهوش تر کنند. روان درمانگران معتقدند که دیدن فیلم این امکان را به ما می دهد تا کمی بیشتر امیدها، آرزوها، رویاها و ترس های مختلف را درک کرده و حتی دیدگاه مان را نسبت به افراد و موضوعاتی که هر روز با آنها روبرو می شویم تغییر داده و سبب افزایش درک و حساسیت ما نسبت به افراد و مشکلاتِ آنها در نقاطی شود که ممکن است هرگز آنها را ندیده باشیم. به عبارتی تماشای فیلم آگاهی ما را از محیط پیرامون افزایش داده و باعث می شود زندگی های نزیسته را زندگی کنیم.

فرار از زندگی و مشکلات مان برای مدت کوتاهی، از دیگر نتایج دیدن فیلم است. همین چند ساعتی که به تماشای فیلم می گذارنیم از تمرکز به حال و مشکلات آزار دهنده کنونی فارغ شده و به مغزمان اجازه استراحت می دهیم. این فرار از واقعیت زندگی واقعا لازم است. همانند دونده ای که تمام مدت نمی تواند در حال دویدن باشد. بلکه باید زمانی را برای استراحت و تجدید قوا نیز اختصاص دهد. مغز شما نیز به استراحت نیاز داشته و شما به کمک فیلم می توانید این امکان را برایش فراهم کنید.

فیلم دیدن

دیدن فیلم تأثیر عمده ای بر زندگی واقعی داشته و می تواند سبب افزایش خلاقیت و منبع ایده های نو باشد. یک کاراکتر، یک صحنه و یا حتی یک دیالوگ از یک فیلم قادر است جرقه تغییرات بزرگ یا کوچکی را در زندگی ایجاد کند. اشخاص با الهام گرفتن از فیلم های مختلف می توانند زندگی خود را در جهت بهبود و پیشرفت تغییر دهند.

مثلا اگر شخصیت مورد علاقه شان در فیلم ورزشکار است، سعی می کنند در زندگی واقعی نیز بیشتر به ورزش و سلامتی خود اهمیت بدهند. به عبارتی تماشای فیلم می تواند سبب رشد شخصیتی و اعتلای افراد شده هر چند یک تغییر کوچک باشد.

همانطور که تماشای فیلم نقاط مثبت زیادی دارد، می تواند مضر نیز واقع شود. تاثیر مخرب فیلم های بیش از حد خشن، جنایی، اکشن و یا فیلم هایی که عادات نادرستی را ترویج می دهند، مخصوصا به روی کودکان و نوجوانان و حتی جوانان انکار ناپذیر است. لذا سعی کنیم با فرهنگ سازی و یا انتخاب فیلم برای این قشر آگاهانه تر عمل کرده تا از عواقب سوء آن متضرر نشویم.

پیشنهاد می کنیم این روزها در برنامه تان زمانی را برای فیلم دیدن در کنار خانواده تان اختصاص دهید تا لحظات را با آرامش و به دور از استرس سپری کنید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه