پاکسازی پوست صورت در هفت مرحله

written by ویدا نورمحمدیان 4 آبان 1399
مراحل پاکسازی و زیباسازی پوست صورت

در هر سن و سالی که باشید حتماً مایلید پوستی نرم و جوان داشته باشید. داشتن پوست شفاف نشانه سلامت است. پوست دائماً در معرض آلوده کننده های محیطی از قبیل گرد و غبار، دود، میکروب، چربی، عرق، مواد آرایشی و…. قرار دارد. آب و صابون به تنهایی برای پاکسازی پوست صورت و از بین بردن این آلودگی ها کافی نیست زیرا این مواد باقیمانده غیر محلولی ایجاد می کنند که موجب می شود تا پوست کدر، پژمرده و افتاده به نظر برسد. بنابراین باید موادی مانند اجسام چرب که مواد رنگی، پودرهای آرایشی و جرم های پوست را گرفته و آنها را بیرون می کشد، بکار رود. این روغن ها به نام روغن های پاک کننده یا شیر پاک کن مشهورند.

اهداف پاکسازی پوست صورت

  • پوست در هر سنی نیاز به توجه و مراقبت دارد.
  • پاک نمودن مواد آرایشی و آلودگی ها از سطح پوست
  • لایه برداری ملایم سلول های مرده سطح پوست و بازسازی پوست
  • حذف نمودن مواد تحریک کننده و آسیب رسان از سطح پوست
  • اضافی و حذف عوامل ایجاد کننده جوش های چرکی و جوش سر سیاه
  • آماده سازی پوست برای درمان های بعدی آن

بهترین راه پاکسازی پوست 

بهترین راه پاکسازی پوست صورت استفاده از یک شیر پاک کن مناسب و ملایم است. در صورت امکان استفاده از لوسیون تونیک بعد از شیر پاک کن، مناسب خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  با روشهای ساده به زیبایی طبیعی برسیم

در صورت عدم دسترسی به این فرآورده ها بهتر است از یک صابون ملایم مثل صابون گلیسیرینه استفاده کرد. آب سرد بهترین تونیک برای پوست است، شستشو با آب سرد را فراموش نکنید.

مراحل پاکسازی و زیباسازی پوست

تمیز کردن پوست با شیر پاک کن

تمیز کردن پوست با شیر پاک کن

ابتدا موهای سر را جمع کرده با حوله یا روسری آن را ببندید. با شیر پاک کن مناسب پوست کل صورت خود را به مدت 2 الی 4 دقیقه با نوک انگشتان ماساژ دَوَرانی ملایم بدهید.

این ماده به عنوان پاک کننده مواد آرایشی و ترکیبات دیگر روی پوست می باشد. در حین ماساژ دورانی گاهی با انگشتان ضرباتی ملایم روی پوست بزنید. سپس شیر پاک کن را با آب ولرم بشویید. شیرپاک کن ها برطرف کننده ی آلاینده های صورت می باشند.

با استفاده از این ترکیبات، پوست مرطوب و تقویت شده و به سرعت به حالت تازگی و شفافیت قبلی باز می گردد. علاوه بر این پوست طبیعی باید هفته ای یک بار بطور اساسی و عمیق تمیز شود. بخصوص در شهرهای بزرگ که پوست در معرض آلودگی شدید قرار دارد.

برای این کار بهتر است از بخور صورت با مواد گیاهی استفاده کرد. بخور، منافذ را باز کرده و خون رسانی به آن را شدت می بخشد.

استفاده از تونیک

پس از استفاده از شیر پاک کن و شستن صورت، لوسیون تونیک مناسب پوست را به وسیله یک تکه اسفنج نرم یا گاز استریل روی پوست بمالید.

بهتر است مالیدن تونیک بصورت ضربه ای، دورانی و حرکت رفت و برگشتی باشد. این عمل باعث بوجود آمدن نشاط و شادابی خاصی در پوست می گردد.

بیشتر بخوانید:  یوگای صورت چه فوایدی دارد؟

 لایه برداری پوست

در این مرحله برای پاکسازی پوست صورت از یک لوسیون لایه بردار مناسب پوست خود استفاده نمایید. لوسیون را روی پوست مالیده و کمی صبر کنید تا کرم به پوست جذب شود. بعد با دو انگشت ماساژ روی پوست انجام دهید تا لایه ها و سلولهای مرده از سطح پوست جدا شوند، سپس لوسیون را بشویید.

ماساژ پوست صورت

ماساژ باعث سرعت جریان گردش خون زیر پوست شده و حالت ارتجاعی و قدرت ترمیم آن را بیشتر می کند. علاوه بر این ماساژ سبب تسریع جریان گردش خون در عضلات گردیده و سبب تغذیه و تقویت عضلات زیر پوستی می شود.

ضعف وشل شدن عضلات زیر پوستی باعث پیدایش چین و چروک روی پوست می شود. ماساژ، غده های عرق و چربی را به فعالیت طبیعی وا می دارد و لطافت و نرمی خاصی به پوست می دهد.

 استفاده از کمپرس سرد

در فاصله این اعمال می توان پارچه تمیز یا گاز استریل را با آب سرد تمیز مرطوب کرده و روی پوست صورت قرار داد. در این مرحله از اعصارة گیاهان مفید و مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.

استفاده از ماسک

استفاده از ماسک

معمولاً جز آخرین کارهای زیبا سازی و پاکسازی پوست صورت استفاده از ماسک است. این کار باعث تقویت و تسکین پوست می شود. بر اساس نوع پوست خود ماسک مناسب را انتخاب نمایید. ماسک را روی قسمت های سوراخ بینی، چشم ها، ابروها و موهای سر نمالید. ماسک را به صورت یک لایه نازک روی پوست بمالید و به آرامی دراز کشیده و نفس عمیق بکشید، پس از 20 دقیقه از روی صورت پاک کنید.

بیشتر بخوانید:  10 روش خانگی برای پاکسازی پوست صورت

 استفاده از کرم های مرطوب کننده

 استفاده از کرم های مرطوب کننده

براساس نوع پوست خود کرم مرطوب کننده مناسب تهیه کنید. در پایان کار لازم است از یک کرم مرطوب کننده تقویتی پوست و متعادل ساز متناسب با نوع پوست استفاده گردد. توجه داشته باشید اگر مجبور هستید از منزل خارج شوید، حتماً از یک کرم ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید.

اگر دوست دارید پوستی سالم و شاداب و به طبع آن چهره ای بشاش داشته باشید، برای پاکسازی پوست صورت خود وقت و کمی هزینه خرج کنید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه