آموزش چرتکه به کودکان چه مزایایی دارد؟

written by ژاله نوذری 4 بهمن 1398
آموزش چرتکه

چرتکه ابزاری ساده از نوع سخت افزاری است که برای انجام محاسبات سریع ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد. محاسبات مبتنی بر چرتکه در زمان های قدیم مرسوم بوده و اکنون به طور گسترده به عنوان یکی از برنامه های اساسی تقویت ذهن کودکان و حتی بزرگسالان بکار می رود. برای آشنایی با چرتکه و مزایای آموزش چرتکه به کودکان با بانوی شهر همراه باشید.

چرتکه چیست؟

استفاده از چرتکه از دوران باستان تاکنون یکی از محبوب ترین روش های محاسبه بوده است. چرتکه به عنوان وسیله ای برای محاسبه شامل یک قاب مستطیل شکل است که دارای تعدادی میله چیده شده به صورت عمودی می باشد و روی میله ها، مهره های وجود دارد که به بالا و پایین کشیده می شوند. در چرتکه کودکان با تجسم حرکات مهره، محاسبات سریع را در ذهن شان انجام می دهد.

ساختار چرتکه

  • مرز هر 4 طرف چرتکه را قاب می گویند.
  • چرتکه ی آموزشی دارای 17 میله است و هر میله 5 مهره دارد.
  • چرتکه توسط نوار افقی به قسمت بالا و پایین تقسیم می شود.
  • مهره های قسمت پایین مهره های پایین یا مهره های زمینی هستند.
  • مهره های قسمت فوقانی مهره های فوقانی یا مهره های بهشتی هستند.

آموزش چرتکه

مزایای آموزش چرتکه به کودکان

رشد هوش در انسان ها بیشتر تابع عوامل بیرونی و محیطی است. بر اساس مطالعات نوروسایکولوژی مغز، رشد مغر انسان تا 9 به طول می انجامد. پس می توان چنین نتیجه گرفت که می توان مهارت های شناختی و سایر توانایی های ذهنی را از سنین کودکی پرورش داد و با به کار بردن تکنیک های علمی ذهن کودکان را تقویت کرد.

مقاله 7 راهکار موثر در تقویت هوش نوزاد را بخوانید.

در همین راستا تحقیقات علمی صورت گرفته نشان داده است چرتکه به عنوان تکنیکی باستانی – علمی از مزایای بسیاری برخوردار است. این پژوهش ها مشخص ساخته اند که فراگیران چرتکه در هنگام انجام محاسبات از هر دو نیمکره مغز(نیمکره چپ مغز و نیمکره سمت راست مغز) استفاده می کنند و بدین شیوه آموزش چرتکه و استفاده از آن موجب تقویت هوش می شود.

آموزش چرتکه به عنوان برنامه «تقویت مغز» نه تنها مربوط به محاسبات ذهنی ریاضی و یا بهبود عمل محاسبه می شود، بلکه موجب عملکرد عالی در همه موضوعات درسی یا علمی نیز می شود.

در روش شناسی آموزش چرتکه گفته شده که کودک به وسیله «بازی» ریاضی را یاد می گیرد. در واقع ادغام فناوری باستانی و مدرن باعث می شود که جریان یادگیری درکودکان تسهیل شود.

علاوه براین آموزش چرتکه به کودکان دارای مزایای دیگری نیز است که در زیر بررسی می شوند.

آموزش چرتکه

آموزش چرتکه به کودکان باعث می شود که

  • رشد و نمو مغز افزایش یابد و مهارت های اصلی مانند حافظه، تمرکز، خلاقیت و حل مسئله تقویت شود و در نتیجه ی رشد مهارت های شناختی، اعتماد به نفس و مهارت های اجتماعی نیز بهبود می یابد و یکپارچگی این مهارت ها موجب موفقیت تحصیلی بیشتر کودکان در زندگی می شود.
  • با وجود افزایش کیفیت عملکرد محاسبه توسط کودکان، صحت و سرعت انجام محاسبات ریاضی آنان نیز بیشتر می شود و در سنین بالاتر انجام محاسبات و مهارت های ذهنی (گزاره های فرضی – علمی) نیز بهبود می یابد.
  • در آموزش چرتکه کودکان بایستی به همه جوانب تکلیف توجه داشته باشند و این کار باعث تقویت شنیداری در آنان می شود.
  • در کار با چرتکه، کودکان نه تنها از نظر ذهنی فعال اند بلکه سایر اعضا و دستگاه های حسی بدن همچون چشم، گوش و انگشتان نیز فعالیت دارند که به نوعی موجب یکپارچگی و هماهنگی عصبی می شود و در فرایند یادگیری موثر است.
  • فعالیت مداوم و کار با چرتکه موجب تقویت و تحریک فکری می شود و نهایتاً با رشد و تقویت حافظه،  خلاقیت و مهارت های اجتماعی به نوعی تعالی شخصیتی در افراد روی می دهد.

آموزش چرتکه

به دلیل رشد هوش انسان در اوایل زندگی (دوره کودکی) و همچنین شکل گیری شخصیت در همین دوران بهتر است از تکنیک های علمی همچون چرتکه که افزایش دهنده قدرت حافظه، هوش، خلاقیت، شخصیت و به طور کلی مهارت های شناختی و اجتماعی است، استفاده کنیم.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه