روغن کندر چیست؟ فواید آن را بشناسید

written by ژاله نوذری 8 مرداد 1399
روغن کندر

روغن کندر از زمان های بسیار قدیم تاکنون در طب گیاهی و سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. بیشترین کاربرد این روغن در آروماتراپی (یا رایحه درمانی) بوده است. روغن کندر از درخت رزین (Boswellia carterii یا Boswellia sacra) گرفته می شود.

همچنین روغن کندر را با نام روغن اولیبانو (Olibanum) نیز می شناسند که دارای رایحه ی خوبی می باشد و بعضی اوقات برای کاهش استرس نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله بانوی شهر شما را با کاربردهای بیشتر این روغن، فواید و برخی مضرات آن آشنا می سازد.

کاربردهای روغن کندر

تصور می شود که در آروماتراپی از طریق استنشاق رایحه روغن کندر یا جذب آن در پوست تاثیرات درمانی اتفاق می افتد. بدین شیوه که با جذب یا استنشاق  کندر در بدن، پیام های عصبی به سیستم لیمبیک (ناحیه ای از مغز که بر احساسات و سایر سیستم های عصبی ما تأثیر می گذارد) ارسال می شود و از این طریق موجب کاهش استرس و اضطراب،کاهش درد و بهبود عملکرد بدن می گردد.

روغن کندر

برخی از متخصصان حوزه طب سنتی معتقدند که روغن کندر بر برخی از عوامل بیولوژیکی از جمله ضربان قلب، سطح استرس، فشار خون، تنفس و عملکرد سیستم ایمنی تاثیرگذار است.

همچنین از این روغن به عنوان ماده ای در محصولات عطر، ادکلن و حتی محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می گیرد. گفته می شود که دلیل کاربرد روغن کندر در محصولات مراقبت از پوست تاثیرگذاری این روغن در درمان خشکی پوست، کاهش چین و چروک پوست، رفع یا کاهش لکه های ناشی از افزایش سن، از بین بردن جای زخم و کاهش دادن علائم ناشی از کشیدگی پوست می باشد.

از فواید درمانی روغن کندر می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • درمان آکنه
  • کاهش اضطراب
  • بهبود سرماخوردگی
  • کاهش سرفه
  • درمان سوء هاضمه
  • کاهش استرس
  • تسکین دردها
  • حفظ سلامت دهان و دندان (جلوگیری از بوی بد دهان، محافظت از لثه، کاهش دندان درد، بهبود زخم های دهانی).

علاوه بر این فواید روغن کندر، تحقیقات علمی جدیدی نشان دهنده مزایای بیشتری برای سلامتی بدن هستند. به نحوی برخی پژوهش ها در راستای تایید تاثیرات و خاصیت های ضد التهابی و ضد تومور (ضد سرطان) آن را بررسی می کنند.

خاصیت ضد سرطانی روغن کندر

تحقیقات آزمایشگاهی روی سلول های انسانی نشان می دهد كه تركیبات این روغن ممكن است دارای خاصیت ضد سرطانی داشته باشد  و بدن را در برابر آن محافظت نماید. یعنی سطح ایمنی بدن را افزایش می دهد.

بررسی های انجام شده این محافظت را در برابر سرطان پستان و سرطان لوزالمعده  نشان داده اند. طبق مطالعه ای که در سال 2016 منتشر شد، ترکیبات روغن کندر به کیفیت خواب افراد مبتلا به سرطان کمک می کند. با این وجود، توجه داشته باشید كه این مطالعات در آزمایشگاه انجام شده است (نه در افراد) و در این زمینه تحقیقات بیشتری لازم است.

تاثیرات ضد التهابی روغن کندر

به نظر می رسد این روغن دارای خواص ضد التهابی بوده و مطالعات متعددی در مورد استفاده از آن برای کاهش درد آرتروز و زانو درد صورت گرفته است. مطالعه ای در این زمینه (سال 2018) نشان داد که عصاره کندر از نظر بالینی بطور قابل توجه در کوتاه مدت باعث کاهش درد می شود. اما در بلند مدت چنین تاثیری ندارند.

بهبود عملکرد روده

خواص ضد التهابی روغن کندر ممکن است به بهبود عملکرد روده و درمان اسهال های مزمن کمک می کند.

درمان بیماری آسم

طب سنتی قرن هاست از کندر برای درمان برونشیت و آسم نیز استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که ترکیبات کندر از تولید لکوترین ها جلوگیری می کند که باعث کاهش احتمال حملات آسم در افراد مبتلا و همچنین کاهش  علائم آن مانند تنگی نفس و خس خس سینه می شود.

عوارض جانبی احتمالی

هر چند تحقیقات بیشتری برای ارزیابی خطرات احتمالی استفاده از این روغن مورد نیاز است؛ بااین حال برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف بیش از حد کندر ممکن است اثرات سمی و مهلک برای بدن داشته باشد. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است هنگام استفاده از آن برروی پوست، دچار واکنش آلرژیک شوند.

بهتر است قبل از استفاده، مقداری از اسانس یا روغن را برروی ناحیه ای از بدن قرار داده و بعد از 24 ساعت در صورت عدم وجود واکنش آلرژیک (خارش، تورم، سوزش و…) از آن استفاده کنید.

نکته

  • کودکان و زنان باردار یا شیرده قبل از استفاده باید با پزشک یا متخصصان حوزه طب سنتی صحبت کنند.
  • توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که خوددرمانی(هر نوع روغن یا داروهای گیاهی ) بدون توجه به نظر متخصصان کاری خطرناک است و ممکن است عواقب جدی داشته باشد.
مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه