طرز تهیه مربای توت فرنگی

written by ویدا نورمحمدیان 30 تیر 1399

اگر می خواهید یک مربای توت فرنگی خوشمزه خانگی تهیه کنید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید. تمام چیزی که نیاز دارید توت فرنگی تازه، شکر و آب لیمو، به همراه چند شیشه مناسب برای نگهداری مرباست.

توت فرنگی هایی که در اواسط یا اواخر تابستان وارد بازار می شوند، معمولا پکتین (ماده ای در دیواره سلول گیاهی که به استحکام آن کمک می کند) کمتری داشته و مربای حاصل از آنها حالت ژله ای ندارد.

البته اروپاییان برخلاف آمریکایی ها این حالت را ترجیح داده و مربای توت فرنگی که شل باشد را ترجیح می دهند. این میوه خوشرنگ سرشار از مواد مغذی بوده و طعم بی نظیر مربای آن چیزی نیست که مورد پسند کسی نباشد.

بانوی شهر دستور ساده ای از طرز تهیه مربای توت فرنگی را برای شما آماده کرده است.

مراحل تهیه و آماده سازی مربای توت فرنگی

در این دستور تهیه از مقدار کمی شکر استفاده شده تا توت فرنگی ها طعم طبیعی خود را حفظ کرده و به آن مقداری آب لیموی تازه به منظور حفظ PH و غلیظ تر شدن مربا و همچنین جلوگیری از رشد باکتری ها اضافه می شود. به این شیوه می توانید مربای توت فرنگی را به مدت 3 ماه در یخچال نگه دارید.

مواد لازم

  • 1 کیلوگرم توت فرنگی تازه
  • 1 پیمانه شکر
  • 1 قاشق غذاخوری آب لیموی تازه

مربای توت فرنگی

طرز تهیه مربای توت فرنگی

1) ابتدا توت فرنگی را شسته، خشک کرده، تاجهای سبز آن را برداشته و از وسط نصف کنید.

2) در یک قابلمه متوسط توت فرنگی و شکر را با هم ترکیب کرده و به مدت 3 ساعت کنار بگذارید تاتوت فرنگی شروع به انتشار آب خود کند و هر از گاهی آن را بهم بزنید.

3) سپس به کمک یک گوشت کوب یا پوره کننده، توت فرنگی ها را له کنید. (اگر می خواهید بافت مربای شما یکدست باشد، آنها در مخلوط کن بریزید اما اگر تکه های توت فرنگی را در مربا دوست دارید آن را زیاد له نکنید)

4) قابلمه را به مدت 5 دقیقه روی حرارت متوسط قرار دهید تا مواد کمی نرم شده و شکر کاملا حل شود. در این مرحله آب لیمو را اضافه کنید.

5) بعد از 5 دقیقه، حرارت را اندکی افزایش داده (نه زیاد) و بسته به مقدار توت فرنگی ها، حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد تا ترکیب حاصل به جوش آمده و غلیظ شود. در طول مدت جوشیدن چندین بار مواد را هم بزنید.

مربای توت فرنگی

6) بعد از غلیظ شدن مربا، آن را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید کاملا خنک شود. سپس آنها را به ظروف مورد نظر منتقل کرده و در یخچال نگه دارید.

مربای توت فرنگی

مربای توت فرنگی

نکات

  • برخی افراد طعم وانیل را مربا دوست دارند به همین دلیل مقداری وانیل خالص نیز به مربای توت فرنگی اضافه می کنند.
  • در برخی دستورالعمل ها اندکی آلوی بنفش نیز به همراه توت فرنگی جهت بهتر شدن رنگ و طعم مربا اضافه می شود.
  • گاهی برای بهتر مزه دار شدن توت فرنگی ها، آن را یک شبانه روز در شکر باقی می گذارند و روز بعد اقدام به پخت آن می کنند.
  • همانطور که گفته شد در این دستورالعمل از مقدار کمی شکر استفاده شده اما در اکثر دستورهای پخت 3 تا 4 پیمانه شکر اضافه می شود.
  • اگر تکه های توت فرنگی را در مربا دوست دارید، آن را زیاد له نکنید و اگر می خواهید از پخت کامل آن مطمئن شوید، می توانید تست ظرف سرد را همانند مربای زردآلو برای مربای توت فرنگی نیز انجام دهید. به این ترتیب که قبل از پخت، یک نعلبکی کوچک را درون فریزر قرار داده و پس از پخت، مقدار از توت فرنگی مقداری را برداشته، داخل نعلبکی ریخته و سپس با انگشت بافت آن را فشار دهید، چنانچه سطح آن چروکیده شد، مرحله پخت کامل شده است.
مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه