درمان تنگی نفس با مواد شوینده

written by هانیه زاهدی 2 اردیبهشت 1399
درمان تنگی نفس با مواد شوینده

مشکل ایجاد تنگی نفس با مواد شوینده بخصوص در ایام خانه تکانی و یا کسانیکه در خدمات نظافتی مشغول به فعالیت هستند امری رایج می باشد. در این روزها به سبب حضور کرونا ویروس و افزایش مصرف مواد تمیزکننده، ایجاد تنگی نفس با مواد شوینده نیز بیشتر شده است.

بخارات و گازهای ناشی از محصولات نظافتی مانند سفید کننده ها و انواع ضد عفونی کننده ها می توانند ریه ها را تحت تاثیر قرار داده، عملکرد آنها را تا حد زیادی مختل کرده و علائم آسم را تحریک کنند. مخلوط کردن مواد تمیزکننده با یکدیگر بدون اطلاع از محتوای آنها کاری بسیار اشتباه بوده و ممکن است بخارات ناشی از آن منجر به آسیب شدید دستگاه تنفسی شود.

هرگز برای تمیزکاری، مواد را با هم مخلوط نکنید! حتما از ماسک و دستکش مناسب استفاده کرده و پنجره ها را باز بگذارید. کار مداوم با این مواد، در طولانی مدت سبب کاهش عملکرد ریه ها می شود پس بهتر است از مواد جایگزین نظیر سرکه سفید، جوش شیرین یا نوشابه برای تمیزکاری استفاده شود.

بانوی شهر قصد دارد در این مقاله راهکارهایی را برای درمان تنگی نفس ناشی از مواد شوینده ارائه دهد.

درمان تنگی نفس با مواد شوینده

هنگام مواجه با کسی که دچار تنگی نفس با مواد شوینده شده، چه کارهایی باید انجام داد؟

اولین قدم برای مواجه با فردی که دچار تنگی نفس با بخار مواد شوینده شده این است که او را سریع از محل خارج کرده و در جریان هوای آزاد قرار دهید.

چنانچه امکان بیرون بردن او وجود ندارد، به سرعت در و پنجره ها را باز کرده و اجازه دهید هوا جریان پیدا کند. چرا که ورود این بخارات شیمیایی، سطح اکسیژن خون را کاهش داده و اگر بسرعت اکسیژن‌ رسانی انجام نشود، پس از گذشت چند دقیقه سلول‌ های مغزی شروع به تخریب شدن می کنند.

چنانچه شخص سابقه تنگی نفس، حساسیت و یا آسم دارد، حتما از اسپری آسم استفاده کنید. اگر بعد از گذشت چند دقیقه سرفه ها شدیدتر و یا نفس کشیدن سخت تر شد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.
درمان تنگی نفس با مواد شوینده

هیچگاه فردی را که دچار تنگی نفس با مواد شوینده شده را به پشت و حالت طاق باز نخوابانید چون فشار بر قفسه سینه بیشتر شده و نفس کشیدن مشکل تر می شود. او را در جایی بنشانید که بتواند تکیه دهد و تشویقش کنید که به جای نفس های تند و کوتاه، عمیقتر نفس بکشد.

از دیگر کارهایی که می تواند این تنگی نفس را کاهش دهد، خوردن مایعات مخصوصا آب و یا آب سبزیجات و میوه هاست که تا حد زیادی می توانند نظیر سم زدا عمل کرده و مواد شیمیایی را از بدن خارج کند.

پیاده روی در هوای آزاد مخصوصا طبیعت و تعریق کردن از کارهای دیگری است که می تواند برای درمان تنگی نفس با مواد شوینده انجام شود. جریان هوای آزاد و نفس کشیدن عمیق به خروج بیشتر مواد شیمیایی از بدن کمک کرده و تعریق کردن نیز یک راه موثر برای دفع سموم بدن است.

درمان تنگی نفس با مواد شوینده

تمرکز کردن بر نفس کشیدن عمیق (یوگا و مراقبه) یک راه موثر برای باز شدن بهتر مجاری تنفسی و اکسیژن رسانی عالی به سلول های مغزیست. سعی شود در طول روز، زمانی هر چند کوتاه را به نفس کشیدن عمیق اختصاص داده شود.

بهتر است همیشه دستگاههای تهویه هوا و بخور در محل زندگی مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف گیاهان خوراکی و دارویی نظیر رازیانه و زنجبیل، سبب باز شدن مجاری تنفسی و پاکسازی آنها می شود.
درمان تنگی نفس با مواد شوینده

به طور کلی کسانیکه از تنگی نفس رنج می بردند، با ایجاد تغییراتی کوچک در سبک زندگیشان می توانند علائم ناشی از آن را کاهش دهند. به عنوان مثال ترک سیگار، استفاده بیشتر از میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی، پیاده روی و ورزش روزانه و تمرین روش هایی که به باز شدن مجاری تنفسی کمک می کند.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه