6 راه غیرمعمول و در عین حال موثر برای کاهش وزن

written by بانوی شهر 15 اردیبهشت 1396
6 راه غیرمعمول و در عین حال موثر برای کاهش وزن

اکثر افراد قبول دارند که یک برنامه کاهش وزن موفق شامل رژیم غذایی سالم و تحرک است. خوشبختانه، آنچه می خورید و میزان تحرکی که دارید از جمله عوامل قابل کنترل هستند. شاید همین حالا نیز دارید همین کار را می کنید، اما آیا می‌دانستید راه های غیرمعمول برای کاهش وزن وجود دارد که از آن ها اطلاعی ندارید؟

این نکات که جزو بهترین ها در نوع خود هستند، نه تنها تب‌های زودگذر نبوده بلکه چیزهایی هستند که در تحقیقات به اثبات رسیده اند.

به یاد داشته باشید که استفاده از این روش های غیرمعمول برای کاهش وزن به تنهایی به حذف کیلوهای اضافی کمک نمی‌کند. با این حال، به کارگیری آن ها می تواند قدرت بیشتری به برنامه جاری‌تان بدهد.

1 ) وانیل بیشتری ببویید

چشایی و بویایی دست در دست هم دارند. اگر بوی چیزی برایتان خوشمزه باشد، احتمال اینکه اشتهایتان برای خوردن آن تحریک شود زیاد است. خلاف این مسئله نیز صادق است. اگر بوی چیزی مشمئزکننده باشد، اشتها نیز برای خوردنش کور می شود.

بوییدن وانیل می تواند میل به خوردن دسر را کاهش دهد. این بوی شیرین دارای تاثیری آرام کننده بر روی بخش هایی از مغز است که مسئول امیال است و می تواند منجر به کاهش اشتها شود. این تحقیق در بیمارستان سَنت جُرج در لندن انجام شد و محققان دریافتند کسانی که لباس بیمارستانی با بوی وانیل می پوشیدند نسبت به کسانی که لباس بیمارستانی نداشتند یا لباس بیمارستانی می پوشیدند وزن بیشتری از دست می دادند.

محققان معتقدند که بوی شیرین وانیل نیاز به خوردن غذای شیرین را فرونشانده و شرکت کنندگانی که وانیل می بوییدند کمتر در مورد شیرینی ها پرخوری می کردند.

پس اگر خوردن شیرینی لذت گناه‌آلود شماست، استفاده از خوشبوکننده یا شمع های وانیلی می تواند به شما کند در برابر این وسوسه مقاومت کنید.

2 ) عده غذایی تان را رنگارنگ بخورید

غذایی که در بشقاب تان می ریزید قطعا بر وزن شما تاثیر می گذارد. با این حال، تحقیقات دانشگاه کُرنوِل نشان می‌دهد که رنگ غذای درون بشقاب بر میزان غذایی که می خورید تاثیر دارد. محققان دریافتند هنگامی که به شرکت کنندگان غذایی یکرنگ در بشقاب خود سرو می کردند در حدود 30 درصد بیشتر غذا می خوردند. اما هنگامی که آن ها غذاهای رنگارنگی در بشقاب های خود سرو می کردند، غذای کمتری می خوردند. این تفاوت در میزان غذایی که در بشقاب خود سرو می کنید، می تواند به تلاش های شما در کاهش وزن کمک کرده یا مانع آن شود.

می خواهید از این هم فراتر روید؟ به نظر می رسد که کنتراست رنگ بین بشقاب و سفره نیز به کاهش مصرف غذا کمک می کند. تحقیقات دیگر نشان داده اند که بشقاب های آبی رنگ می توانند مصرف غذا را کاهش دهند. شاید علت این باشد که اکثر غذاها آبی نیستند؛ بنابراین، اشتیاقی در مغز نسبت به این غذاها وجود ندارد.

3 ) با افراد متفاوت همسفر شوید.

همسفره ها و معاشران شما نیز می توانند بر الگوهای سَبک زندگی تاثیر بگذارند. یک تحقیق نشان داده است اگر دوست شما چاق باشد، احتمال اینکه شما نیز چاق شوید تا 57 درصد افزایش می یابد. داشتن یک همسر چاق نیز می‌تواند خطر چاق شدن شما را افزایش دهد.

محققان معتقدند میزان غذایی که اطرافیان ما می خورند می تواند تبدیل به یک هنجار شود. این بدین معنی نیست که شما نیاز به یافتن گروه جدیدی از دوستان دارید، بلکه به این معنی است که آگاهی تان را از علایم محیطی در اطرافتان افزایش دهید.

4 ) هر چیزی را که می خورید یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

بسیاری از برنامه های کاهش وزن پیشنهاد می کنند میزان غذای مصرفی خود را یادداشت کنید و نسبت به چیزی که می‌خورید و میزان غذایی که می خورید صادقانه برخورد کنید. این مسئله به شما کمک می کند متوجه شوید در کجا مشغول دریافت کالری های اضافی بوده یا مقادیر بیشتری غذا را ناخواسته می خورید.

روش دیگر برای دقت غذای مصرفی عکس گرفتن از آن است. یکی از تحقیقات در دانشگاه ویسکانسین – مدیسن آمریکا نشان می دهد که عکاسی از غذا قبل از خوردن آن می تواند به عنوان مشوقی برای تغییر رژیم غذایی به شما کمک کند. یک عکس به صورت آنی در همان لحظه ثبت می شود در حالی که نوشتن در یک دفترچه خاطرات غذایی اغلب ساعت ها بعد از خوردن انجام می شود. اگر مجبور باشید از هر چیزی که می خورید عکس بگیرید، این باعث می شود که قبل از خوردن توقف کرده و در مورد انتخاب هایتان فکر کنید.

5 ) ظرف های سرو غذا را از روی میز بردارید

بسیاری از تغییرات کوچک در محیط می تواند به داشتن رژیم غذایی سالم تر کمک کند. بسیاری از مواقع، وقتی غذا جلوی چشم نباشد، فکر انسان نیز درگیر آن نیست. یکی از تغییرات کوچکی که می توانید برای داشتن وعده های غذایی کم حجم تر انجام دهید این است که محل قرار دادن ظروف سرو غذا را تغییر دهید.

گذاشتن ظرف سرو غذا بر اجاق به جای آوردن آن سر میز می تواند به کوچک تر شدن وعده غذایی شما کمک کند. به جای اینکه در طی چند ثانیه دست دراز کرده و غذای بیشتری در بشقاب خود بکشید، ناچار خواهید بود بشقاب خود را از آشپزخانه پر کنید. این مسئله همچنین می تواند سرعت مصرف غذا را در شما کاهش دهد تا مغز شما فرصت کافی برای تصمیم گیری در مورد زمان سیری داشته باشد.

6 ) هنگام غذا خوردن نور را کم کنید

تقریباً به هر رستورانی که قدم بگذارید، احتمالا در هنگام غذا خوردن چراغ ها تاریک می شوند. این را با یک فست فود یا حتی منزل خودتان مقایسه کنید که احتمالا نورها روشن تر هستند.

تحقیقی در سال 2012 نشان داد که تغییر در میزان تاریکی نورها در یک فست فود باعث شد که مردم کمتر غذا بخورند. آنچه آن ها سفارش می دادند تغییر نکرد، اما میزان غذای مصرفی آن ها دچار تغییر شد.

محققان دریافتند که کم نور کردن محیط باعث طولانی شدن مدت زمان غذاخوردن می شد. این مسئله نشان داد که فضای آرام باعث افزایش رضایتمندی و کاهش میزان غذای مصرفی می شود. هرچند این مطالعه در یک رستوران انجام شد، اما کم کردن نور در منزل نیز می تواند همین تاثیر را داشته باشد.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

1 دیدگاه

رمیصا 15 شهریور 1398 - 9:52 ب.ظ

ممنون از نظرات شما

Reply

بدون دیدگاه