شرایط تحصیل در قبرس چگونه است؟

written by ویدا نورمحمدیان 27 مرداد 1397
شرایط تحصیل در قبرس چگونه است؟

تحصیل خارج از کشور آرزوی بسیاری از افراد است. تحصیل خارج از کشور  به افراد کمک می کند در کنار رسیدن به درجات بالاتر از علم و دانش با فرهنگ های مختلف و زندگی در کشورهای دیگر بیشتر آشنا شوند. اگر به تحصیل در خارج از ایران علاقه مند هستید تحصیل در قبرس را مد نظر داشته باشید. بانوی شهر در مورد شرایط تحصیل در قبرس اطلاعاتی در اختیار شما می گذارد.

تحصیل در قبرس

کمی بیشتر درباره قبرس بدانیم. قبرس جزیره ای در شمال دریای مدیترانه که محل تلاقی قاره های اروپا، آسیا و آفریقا است. این جزیره به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی که با نام قبرس اروپایی شناخته شده است تقسیم می شود. قبرس شمالی به بخشی از جزیره گفته می شود که متعلق به کشور ترکیه و قبرس اروپایی بخشی است که به کشور یونان تعلق دارد. اگر چه تحصیل در قبرس شمالی طرفداران زیادی دارد اما تحصیل در قبرس اروپایی به دلیل مقرون به صرفه تر بودن نسبت به سایر دانشگاه های اروپایی از اهمیت بالاتری برخوردار است. بسیاری از افراد ترجیح می دهند در قبرس اروپایی تحصیل و اقامت کنند تا با اقامت طولانی مدت در این کشور بتوانند، پاسپورت معتبرتری در دست داشته باشند. به همین دلیل قبرس اروپایی به مقصدی برای دانشجویان بین المللی که تحصیل آنها در سایر کشورهای اروپایی پرهزینه بوده، تبدیل شده است. علاوه بر اینها دلایل دیگری نیز برای تحصیل در قبرس اروپایی وجود دارد.

 • قبرس اروپایی محیطی دوستانه و امن دارد. میزان جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین بوده و همین مساله تحصیل و اقامت در قبرس اروپایی را مطلوب می سازد.
 • دانشجویانی که برای تحصیل به قبرس اروپایی می روند، از آب و هوای مدیترانه ای این کشور لذت میبرند.
 • همانطور که گفته شد هزینه زندگی و تحصیل در قبرس اروپایی نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین تر است.

تحصیل در قبرس اروپایی

شرایط تحصیل در قبرس اروپایی

هرچند قبرس یکی از اعضای اتحادیه اروپا است، اغلب مدارس و کالج های آن چه در قبرس شمالی چه قبرس اروپایی از سیستم تحصیل آمریکایی پیروی می کنند. این سیستم به دانشجو امکان می دهد، طبق علاقه، توان و زمانبندی درس ها و دوره های آکادمیک را انتخاب کند. این آزادی عمل، باعث می شود اوقات فراغت بیشتری داشته و هزینه کمتری بابت ثبت نام در دانشگاه پرداخت کند. هزینه ثبت نام بر اساس تعداد موضوعات و درس های انتخابی پرداخت می شود،  بنابراین دانشجو می تواند با توجه به هزینه ای که می تواند در آن دوره پرداخت کند درس ها را انتخاب نماید. هرچند دانشجویان در قبرس اروپایی باید این را در نظر داشته باشند که مدت زمان محدودی اجازه کار دارند. از آنجایی که نیاز به کسب درآمد حین تحصیل مساله قابل درکی است، افراد با ویزای دانشجویی می توانند حدود 20 ساعت در هفته کار کنند. بعد از اتمام دوره آموزشی امکان دریافت ویزای کار و مشغول شدن در شرکت های بین المللی و بزرگ وجود دارد.

همانطور که گفته شد هزینه تحصیل در قبرس اقتصادی است. هر دانشجو باید به طور متوسط بین 3400 یورو تا 8000 یورو سالانه بابت تحصیل در قبرس اروپایی بپردازد. بیشتر کالج ها و دانشگاه ها در ماه اکتبر و فوریه آغاز می شوند. هرچند دانشجویان بین المللی لازم است، حداقل دو یا سه هفته جلوتر از سایر دانشجویان ثبت نام کنند.

قبولی دانشجویان بر حسب نمره قبولی یا مردودی نیست. هرچند دانشجویان در پایان هر دوره باید در دو امتحان شرکت کنند. اما در نهایت سنجش تحصیلی دانشجویان بر اساس تست، تحقیق و مقالات علمی و شرکت در پروژه های گروهی صورت می گیرد.

دانشگاههای قبرس به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می شوند. دوره های کارشناسی و لیسانس، هم در دانشگاه های عمومی و هم خصوصی برگزار می شود و معمولا چهار سال طول می کشد. دوره های کارشناسی ارشد با سیستم دانشگاه های انگلستان برگزار می شود. این دوره بین یک تا دو سال طول کشیده و به صورت نیمه وقت و تمام وقت برگزار میشود. دانشجویان برای ورود به این دوره باید مدرک دوره کارشناسی معتبر داشته باشند. دوره های PhD و دکترا معمولا در دانشگاههای عمومی برگزار و سه سال طول می کشند.  رشته های ارایه شده : اقتصاد و مدیریت، مهندسی، علوم سلامتی و پزشکی، علوم انسانی، علوم کاربردی و علوم اجتماعی می باشند.

در نظر داشته باشید دانشگاه هایی که در قبرس شمالی قرار گرفته اند، از قوانین مخصوص به خود پیروی میکنند. هرچند تمامی دروس در دانشگاه های بین المللی به زبان انگلیسی برگزار می شود، هرچند به دانشجویان پیشنهاد می شود به زبانهای ترکی یا یونانی آشنایی داشته باشند.

برترین دانشگاه قبرس در شهر فاماگوستا در قبرس شمالی قرار دارد. دانشگاه Dogu Akdeniz Üniversitesi رتبه یک بین دانشگاه های قبرس دارد و در بین دانشگاه های جهان در رتبه 1729 قرار گرفته است. این دانشگاه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های هنر، علوم انسانی، تجارت، زبانشناسی، پزشکی و سلامت، مهندسی و علوم تکنولوژی ارائه می دهد. بسیاری از برترین دانشگاههای قبرس در شهر نیکوزیا قرار دارند. نیکوزیا پایتخت قبرس و بزرگترین شهر این جزیره است که به قبرس شمالی تعلق دارد. از برترین دانشگاههای این شهر می توان به دانشگاه قبرس (University of Cyprus) اشاره کرد که رتبه دوم بین دانشگاه های قبرس دارد. این دانشگاه نیز رشته های هنر، علوم انسانی، علوم تجاری، زبان، مهندسی و تکنولوژی را در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد.

دانشگاه تکنولوژی قبرس (Cyprus University of Technology) از جمله دانشگاههای مطرح در قبرس اروپایی است که تمامی دوره های نامبرده، به غیر از علوم زبانشناسی، در این دانشگاه تدریس می شود.

دانشگاه های معتبر برای تحصیل در قبرس

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه های قبرس

علاقه مندان به تحصیل در قبرس بخصوص قبرس اروپایی باید مدارک خود را به زبان انگلیسی و با توضیحات کامل ترجمه و همچنین مدرک تافل 500 یا آیلتس 5.5 داشته باشند. هرچند برای افرادی که به هر دلیلی نتوانستند به نمره زبان انگلیسی مورد نظر برسند کلاس های زبان انگلیسی برگزار می شود.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای دانشجویی برای تحصیل در قبرس

گرفتن ویزای دانشجویی برای تحصیل در قبرس (چه قبرس اروپایی چه قبرس شمالی) کار دشواری نیست. فقط کافیست مدارک درست و کاملی داشته باشید. اگرچه بهتر است برای تحصیل در قبرس حتما با افراد مجرب مشورت کنید تا اطلاعات دقیق و کامل داشته باشید ولی تا به این لحظه مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای دانشجویی قبرس به شرح زیر است:

 • دو قطعه عکس
 • اصل پاسپورت با حداقل دو سال اعتبار
 • آخرین مدارک تحصیلی اصل و دو نسخه کپی
 • مدارک بانکی با حداقل مانده 7000 یورو و یا معادل
 • اصل نامه عدم سوء پیشینه
 • اصل مدارک پزشکی (جهت اثبات به نداشتن بیماری هایی از قبیل HIV، هپاتیت B و C، سفلیس و TB)
 • رسید پرداخت وجه دانشگاه
 • اصل رسید بانکی بابت انتقال وجه به دانشگاه
 • نامه پذیرش دانشگاه

در نظر داشته باشید که تمامی دانشجویان بین المللی باید حداقل 2000 یورو در بدو ورود به قبرس به صورت نقد همراه داشته باشند.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه