روشی های ساده برای تمیزکردن چمدان

written by ویدا نورمحمدیان 28 مرداد 1397
روشی هایی ساده برای تمیزکردن چمدان

اگر اهل سفر کردن باشید حتما بارها با کثیف شدن چمدان ها مواجه شده اید، بخصوص اگر دوست داشته باشید چمدان با رنگی متفاوت مثلا صورتی یا سفید داشته باشید. همه قرار نیست با چمدانی تیره و مشکی به سفر بروند اما مساله ی کثیف شدن چمدان ها در بار هواپیما موجب می شود اغلب افراد تصمیم بگیرند چمدان تیره تهیه کنند. بانوی شهر روشی های ساده برای تمیزکردن چمدان ارائه می کند.

تمیزکردن چمدان پلی استر و نایلون بالستیک

تمیز کردن چمدان پلی استر و نایلون بالستیک

تمیزکردن چمدان پلی استر بسیار ساده است و چمدان نایلون بالستیک هم از موادی ساخته شده است که بیشتر لکه ها و آلودگی ها را دفع می کند. در حالیکه برخی از تولید کنندگان این نوع چمدان ها پیشنهاد می کنند از محلول های تمیزکننده یا لکه بر خاص برای تمیز کردن چمدان استفاده کنید، اغلب اوقات می توانید به راحتی و بدون نیاز به چنین محلول هایی چمدان خود را تمیز کنید. فقط کافیست یک برس نایلونی با دندانه های نرم و محلولی از آب گرم و صابون تهیه کنید. با این محلول کل چمدان را تمیز کنید نه فقط جاهایی که کثیف یا لک شده است. سپس با یک دستمال خشک و تمیز روی چمدان را خشک کنید. دقت کنید که این محلول را روی چمدان چرم استفاده نکنید.

تمیزکردن چمدان پلی کربنات

تمیز کردن چمدان پلی کربنات

چمدان پلی کربنات، چمدان هایی با بدنه مستحکم هستند که این روزها طرفداران بسیاری دارند. مشکل این نوع چمدان ها نمایان شدن کثیفی است. همانند چمدان پلی استر، این نوع چمدان را هم می توانید با یک دستمال و محلول آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. سپس یک دستمال خشک روی بدنه آن بکشید تا کاملا خشک شود. دقت کنید که کل چمدان را با دستمال خشک کنید اگر محلولی که درست کردید روی بدنه این چمدان بماند موجب لک شده و کثیف تر دیده میشود.

بیشتر بخوانید:  نکاتی که خانم ها باید درباره تنها سفر کردن بدانند

یک ایراد دیگر که می توان از این نوع چمدان گرفت خراشیده شدن بدنه آن است، اگر متوجه خراش روی بدنه چمدان پلی کربنات یا هر چمدان با بدنه سخت دیگری شدید از اسفنج و خمیردندان استفاده و روی قسمت خراشیده بکشید.

تمیزکردن چمدان کرباس(کتان)

تمیز کردن چمدان کرباس(کتان)

کرباس نوعی پارچه درشت بافت و سنگین است که از الیاف پنبه، کتان یا کنف بافته می‌شود. اگر چمدان یا ساک کرباس کثیف شد، مقداری جوش شیرین خشک روی لکه ریخته و با یک مسواک روی آن بکشید. سپس از مسواک دیگر برای تمیز کردن باقیمانده جوش شیرین از روی چمدان استفاده کنید. اگر با این کار لکه از بین نرفت از محلول 3 یا 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک فنجان آب استفاده کنید. یک دستمال تمیز را به این محلول آغشته و روی لکه بکشید. دقت داشته باشید که نباید چمدان خیس شود و خیلی سریع پس از انجام این کار باید چمدان را خشک کنید.

بسیاری از چمدان های کرباس قابل شستشو هستند، اول مطمئن شوید که این امکان وجود دارد سپس به راحتی چمدان را بشویید.

تمیز کردن ساک و کیف چرمی

تمیز کردن ساک و کیف چرمی

شاید فکر کنید تمیز کردن یک کیف چرمی یا ساک گرانقیمت در خانه بسیار سخت است. اما نیازی نیست برای تمیز کردن کیف چرمی خیلی هزینه کنید. یک اسپری یا محلول تمیز کننده چرم تهیه کنید، با هر بار تمیز کردن، ساک چرمی شما براق و مثل روز اول میشود.

پیش از اینکه ساک چرمی کثیف شود برای تمیز نگه داشتن آن همیشه از دستمال مرطوب بچه بدون الکل استفاده کنید. یکبار دستمال مرطوب روی بدنه چرمی ساک خود بکشید و سپس با یک دستمال یا حوله از جنس میکروفایبر بدنه آن را خشک کنید.

بیشتر بخوانید:  نکاتی که خانم ها باید درباره تنها سفر کردن بدانند

اما اگر ساک یا کیف چرمی لک شد و خواستید با اسپری مخصوص وسایل چرمی آن را تمیز کنید دقت داشته باشید که نباید اسپری را مستقیما روی بدنه ساک بپاشید. باید یک دستمال را به این محلول آغشته و به آرامی روی بدنه ساک چرمی بکشید. این کار را چند بار تکرار کنید تا کل بدنه کیف تمیز شود. برای اینکه محلول روی بدنه کیف چرمی یا ساک باقی نماند بهتر است هر بار هر قسمت آن را که دستمال کشیدید سریع با دستمال دیگر خشک کنید. در نهایت از محلول محافظ وسایل چرمی برای محافظت و براق کردن ساک خود استفاده کنید.

نگهداری و تمیزکردن چمدان در مواردی بی دلیل به نظر می رسد ولی با چند دقیقه رسیدگی، عمر ساک یا چمدان شما چند برابر می شود.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه