چند راهکار برای بهتر بودن زندگی مادران شاغل

written by سولماز هومن زاده 10 مرداد 1398
زندگی مادران شاغل

اگر شما هم مادری هستید که چند ماه بعد از زایمان به سر کار بازگشته اید، حتما برای تنظیم کردن برنامه زندگی و کاری گاهی دچار مشکل می شوید. حتی اگر کمک هم داشته باشید باز هم داشتن راهکار برای بهتر بودن زندگی، لازم است. بانوی شهر 6 راهکار را برای بهتر شدن زندگی مادران شاغل ارائه می دهد.

مادران شاغل و تشکیل شبکه ارتباطات با والدین دیگر

زندگی مادران شاغل

با پدر و مادرهای دیگری که در همسایگی  و یا در مدرسه فرزندانتان هستند ارتباط برقرار کنید، تا بتوانید در مواقع ضروری به یکدیگر کمک کنید. ديدن والدين ديگرى كه مانند ما با زندگى شلوغ پر فراز و نشيب دست و پنجه نرم می كنند، باعث بالا بردن انگيزه و انرژى ما ميشود.

برنامه ریزی برای کارها

زندگی مادران شاغل

برای بهتر بودن زندگی با محدود کردن فعالیت های خارج از خانه و كم كردن تعهدات خود، آگاهانه زندگى خانوادگى خود را ساده تر كنيد. اگر فرزندتان آخر هفته به ٢ تولد دعوت شده است، يكى از آنها را انتخاب كنيد. داشتن ٢ فعاليت فوق برنامه براى بچه ها در طول هفته كافيست. براى خود نيز برنامه بيش از حد تعريف نكنيد. مثلا لازم نيست كه براى همه فعاليت ها در مدرسه داوطلب شويد. در ابتداى سال تحصيلى، يك برنامه كلى از اردوها، جشنها و برنامه هاى ديگر مدرسه بگيريد و فقط براى 2 یا 3 مورد از آنها اعلام كمك كنيد. حتما يك برنامه ماهيانه خانوادگى داشته باشيد، قبل از هر تصميمى به آن رجوع كنيد و سپس قدم هاى بعدى را برداريد.

مادران شاغل و داشتن فعالیت فیزیکی

زندگی مادران شاغل

ورزش روزانه مادران شاغل را قوى مي كند. از زمانی که ورزش را به طور منظم وارد برنامه خود كنید، حال بهتری خواهید داشت. با این روش وزن بارداری را كم خواهید کرد و خيلى بهتر از قبل مي توانید به کاهش استرس خود کمک كنید.

فکر کردن به هزینه

زندگی مادران شاغل

مادران باهوش خوب مي دانند کجا هزینه کنند که مهم باشد و براى چه چیزهایی هزینه کنند که زندگیشان را آسانتر کنند، این یک سرمایه گذاری خوب است. بعضی وقتها به هزينه هاى زندگی نگاهى بيندازيد،  مثلا اگر هرماه برای دخترتان لباس جدید نخرید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد، ولى شاید پول آن را بتوانید برای گرفتن نيروى كمكى براى تميز كردن خانه استفاده كنيد. این یکی از بهترین کارهایيست كه یک مادر میتواند برای خودش انجام دهد.

پایین آوردن سطح توقعات

زندگی مادران شاغل

چسبیدن به این تفکر که شما میتوانید همه کارها را با هم به بهترین شکل انجام دهید، دامیست که بسیاری از مادران شاغل در آن می‌افتند. واقعیت این است که بعضی از کارها اصلا لازم نیست به بهترین شکل انجام شوند. توقع و استاندارهای خود از یک خانه تمیز را پایین آورید. سعی کنید، هر روز یک قسمت خانه را تمیز کنید و به جای شستن لباسها در یک روز خاص، هر وقت که لازم‌ بود ماشین را روشن کنید.

دنبال کردن علایق

زندگی مادران شاغل

اگر میتوانید راهی پیدا کنید تا در کارتان انعطاف پذیر باشید و برنامه ای مناسب برای تعادل در کار و زندگی خود داشته باشید، ایده آن را با رئیس خود در میان بگذارید. اگر مادران شاغل میخواهند تغییراتی در محیط کار ایجاد کنند، باید بتوانند در مورد آن تغییرات صحبت کنند. فقط یادتان باشد که با یک برنامه واضح، مشخص و دقیق با رئیس خود صحبت کنید، چرا که آنها از چیزهایی که سر و ته ندارند متنفرند.

اگر فکر می کنید شغل فعلی با دنیای مادرانه شما همخوانی ندارد، شانس خود را برای یک شغل دیگر امتحان کنید. به دنبال کاری بروید که در آن ارزش بیشتری برای خانواده قائلند. در دنیای امروز که کار پیدا کردن میتواند سخت باشد، تا زمانی که کار جدید پیدا نکردید کار خود را ترک نکنید. شاید حتی بهتر باشد که به دنبال شرکت کوچکتری با یک رئیس زن باشید.

با رئیس تان در مورد کار مادری صادق باشید. هیچ وقت این موضوع را پنهان و تظاهر نکنید که همه تمرکز فقط روی کار است. بنابراین وقتی که فرزندتان در خانه مریض است، آن را پنهان نکنید.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه