افزایش قد در کودکان به چه عواملی بستگی دارد؟

written by لاوین قریشی 11 اسفند 1398
افزایش قد در کودکان

عوامل مختلفی روی قد تاثير می گذارند از جمله وراثت، نژاد و سلامت کلی اجتماع. بیشتر والدین مایلند فرزند قد بلند داشته باشند. راهکارهای پزشکی و دارویی بسیاری برای افزایش قد در کودکان وجود دارد اما اکثر پدران و مادران درصدد یافتن راه هایی غیر دارویی و خانگی برای افزایش قد کودکان هستند. بانوی شهر راه های افزایش قد در کودکان را به شما معرفی می کند:

راهکارها : دو راهکار کلی برای افزایش قد در کودکان وجود دارد. اول اینکه رژیم غذایی مناسب داشته باشند و دوم اینکه تمرینات ورزشی منظم و برنامه ریزی شده انجام دهند. در رابطه با هریک از این دو روش نکاتی را بایستی رعایت نمود :

تغذیه مناسب راهی برای افزایش قد در کودکان

اولین راه برای داشتن قد ایده آل و نرمال رعایت رژیم غذایی مناسب است. اگر خواهان قدبلندی برای فرزندتان هستید او را از مصرف غذاهای ناسالم مانند فست فود و تنقلات (همبرگر، نوشابه و چیپس و …) منع و رژیم غذایی سالم را جایگزین آن کنید. تلاش کنید انواع مختلفی از مواد غذایی مغذی را در وعده های غذایی خود داشته باشید؛ ترکیبی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین.

پروتئین

افزایش قد در کودکان - زندگی بانوی شهر

به عنوان بخشی از یک رژیم سالم پروتئین بدون چربی را در وعده های خود قرار دهید برای مثال از مرغ، گوشت، سویا، ماهی و محصولات لبنی استفاده کنید. این پروتئین ها به ساخت عضلات کمک کرده، استخوان ها را تقویت و باعث تحریک هورمون های رشد در بدن می شود.

روی

مطالعات نشان می دهد مصرف روی تاثیر زیادی در تحریک هورمون های رشد دارد، بنابراین سعی کنید در رژیم غذایی موادی که سرشار از روی هستند مانند جوانه گندم، دانه کدو، بادام زمینی و کدو تنبل را بگنجانید.

به طور کلی بخش قابل توجهی از روی در بافت عضلانی، استخوان ها و کبد تجمع يافته و مقداری از آن هم در مو، ناخن و پوست یافت می شود. ديده شده کودکانی که کوتاهی قد تغذيه ای داشته اند با مکمل روی رشد بهتری کرده اند.

منابع روی : به طور کلی منابع غذایی که حاوی پروتئين هستند منبع خوبی از روی هم هستند. جگر و انواع گوشت قرمز، گوشت سفيد (نه به اندازه گوشت قرمز)، تخم مرغ، لوبيا، عدس، غلات سبوس دار، لبنيات، مغزهای گردو، بادام و فندق. سعی کنيد بيشتر از منابع حيوانی استفاده کنيد زيرا جذب روی از منابع حيوانی به مراتب ساده تر از منابع گياهی است.ّ

کلسیم

کلسیم یکی از عوامل اصلی رشد استخوان هاست. شیر غنی ترین منبع کلسیم است. سعی کنید بیشتر از موادی که ویتامین D و کلسیم دارند استفاده کنید. محصولات لبنی و سبزیجاتی که برگ سبز دارند منبع خوبی برای کلسیم هستند.

تمرین ورزشی راهی برای افزایش قد در کودکان

انجام منظم تمرین ورزشی و کششی موجب افزایش قد در کودکان می شود.

افزایش قد در کودکان - زندگی بانوی شهر

 نمونه ای از تمرینات کششی

از کودک بخواهید کنار دیوار بایستد و دستان خود را بالا برده و تا جایی که می تواند آنها را بکشد. سپس روی زمین نشسته و پاهای خود را به طرف جلو بکشد. این حرکات برای افزایش طول ستون فقرات کمک کرده و به افزایش قد منجر می شود. به طور مرتب روزانه 5 تا 10بار این حرکت را انجام دهد.

داشتن برنامه ای منظم برای حرکاتی همچون آویزان شدن از میله ها و تمرین های بارفیکسی، موجب کشیده شدن و رشد ستون فقرات می شود.

انجام ورزش هایی همچون شنا، دویدن، والیبال، بسکتبال و یوگا در سنین کودکی موجب تقویت عضلات و رشد استخوان ها شده و در افزایش قد کودکان موثر هستند.

مطلب را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط را بخوانید

بدون دیدگاه